آیا ترامپ می تواند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را لغو کند؟

به گزارش دنیای راه راه، گریس پانِتا تحلیلگر مسائل سیاسی و نویسنده ارشد پایگاه خبری بیزینس اینسایدر در مقاله ای برای این پایگاه خبری، به آنالیز شانس ترامپ و تیم وی جهت لغو و یا تعویق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته است. وی در این رابطه می نویسد:

آیا ترامپ می تواند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را لغو کند؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل در آمریکا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی آمریکا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی آمریکا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های آمریکا انتخاب کنید.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به تازگی در پیامی توئیتری گفت که آمریکا باید برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را که قرار است در ماه نوامبر امسال میلادی برگزار گردد، لغو نموده و تاریخ دیگری را برای برگزاری انتخابات تعیین کند. ترامپ دلیل اصلی این اظهارنظر خود را نگرانی از برگزاری احتمالی انتخابات آمریکا با استفاده از رای گیری پستی و امکان تقلب در صورت استفاده از این شیوه، اعلام نموده است. با این حال، وی از قدرت کافی برای پیشبرد این دستورکار برخوردار نیست.

به گزارش خبرنگاران، ماه هاست که ترامپ و دادستان کل وی یعنی بیل بار، ادعا های غلط و اغراق آمیز زیادی را مبنی بر اینکه انتخابات پستی می تواند موجب ایجاد تقلب و فساد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گردد را ترویج و تبلیغ نموده اند. این دو نفر در جریان ادعا های خود به طرح این مساله پرداخته اند که رای دهی پستی می تواند دخالت کشور های خارجی در فرایند برگزاری انتخابات آمریکا را تسهیل کند. با این همه، هیچ دلیل و سندی دال بر اینکه یک کشور خارجی بخواهد یکچنین اقدامی انجام دهد وجود ندارد و نرخ تقلب در رای دهی پستی نیز بر اساس نظر کارشناسان، تا حد زیادی پایین ارزیابی می گردد.

اخیرا و در جریان برگزاری یک جلسه استماع در کمیته قضایی کنگره آمریکا، یک نماینده جمهوریخواه از ویلیام بار دادستان کل آمریکا پرسید که به صراحت جواب دهد آیا یک رئیس جمهور مستقر در آمریکا، قادر است از منطر قانونی و به صورت یکجانبه، تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در این کشور را تغییر دهد یا خیر؟ ویلیام بار در پایخ به این سوال موضع روشنی را اتخاذ نکرد و صرفا به گفتن این نکته که این پرسش را از منظر قانونی اساسی آمریکا مورد آنالیز و مطالعه قرار نداده است، اکتفا کرد.

پیش از این نیز، جو بایدن نامزد اصلی دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در موضع گیری پیش بینی نموده بود که دونالد ترامپ از تمامی ظرفیت های خود بهره خواهد برد تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را در بحبوحه بحران شیوع ویروس کرونا، به تعویق بیندازد. بایدن در این رابطه گفته است: این خط و این نشان، ترامپ سعی خواهد نمود تا به هر نحو ممکن، برگزاری انتخابات آمریکا را به تعویق بیندازد. وی در این رابطه، منطق و استدلالات عجیب و غریبی را نیز ارائه خواهد نمود تا به کار خود، مشروعیت بخشی کند.

با این همه، ترامپ نمی تواند به طور یکجانبه، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را با یک فرمان اجرایی و همچنین با تمسک به شرایط فوق العاده ملی و یا اعلام فاجعه در کشور (به دلیل شیوع کرونا)، لغو نموده و یا به تعویق بیندازد. وی حتی حق ندارد که در شرایط جاری، اقدام به اعلام شرایط حکومت نظامی در آمریکا کند.

بعضی کارشناسان و متخصصان نظیر مارک الیاس (وکیل حقوقی) و جاش داگلاس (استاد حقوق (قانون) رای دهی و انتخابات در کالج حقوق دانشگاه کنتاکی) بر این باورند که فقط یک اقدام از جانب کنگره آمریکا می تواند موجب تغییر اساسنامه فدرال جهت تغییر تاریخی گردد که ایالت ها، نمایندگان الکترال خود را در رابطه با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، منصوب می نمایند. امری که متعاقبا منجر به تغییر در تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد شد (در آمریکا، پس از رای دهی مردم، نمایندگان الکترال در هر ایالت نیز وارد میدان شده و رای می دهند و در نهایت، این رای الکترال است که رئیس جمهور آمریکا را تعیین می نماید).

گذشته از همه این ها، این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که آمریکایی ها از یک حق قانونی برای انتخاب مستقیم رئیس-جمهور در آمریکا برخوردار نیستند. زمانی که یک آمریکایی رای خود را به نفع یک نامزد انتخاباتی به صندوق می اندازد، این مساله در واقع مرحله دومی هم دارد و آن شیوه رای دهی مجمع برگزینندگان (مجمع الکترال) در هر ایالت است. در تاریخ آمریکا روسای جمهور زیادی از جمله خودِ ترامپ بوده اند که نه با رای مردمی، بلکه با رای الکترال، کرسی ریاست جمهوری را تصاحب نموده اند.

فرآیندی که ایالت ها با تمسک به آن نمایندگان الکترال را منصوب می نمایند، در ماده دوم قانون اساسی آمریکا تعریف شده است. این ماده قانونی از ایالت ها می خواهد تا نمایندگان الکترال خود را که تعداد آن ها بایستی برابر با تعداد نمایندگان هر ایالت در مجلس نمایندگان و سنای آمریکا باشد، در تاریخی تعیین که آن هم توسط قانون اساسی آمریکا تعیین شده، منصوب نمایند.

جهت تغییر تاریخ برگزاری انتخابات در آمریکا، کنگره بایستی رای به تغییر تاریخ انتصاب نمایندگان الکترال دهد که بایستی هر چهار سال یکبار به مناسبت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در هر ایالت، در اولین سه شنبه پس از نخستین دوشنبه ماه نوامبر، منصوب شوند. ادامه فرایند انتخاباتی نیز بر طبق قانون کاملا تعیین است و نهاد های قانونی در آمریکا موظف به اطاعت از آن هستند. در این راستا، کنگره آمریکا پیشتر به صراحت، تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین تاریخ انتصاب اعضای الکترال در هر ایالت را به دقت تعیین نموده و این مساله به خودی خود، شانس ترامپ جهت تعویق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را از بین برده است.

در شرایط کنونی، ترامپ و تیم وی از شانس بسیار کمی برای لغو و یا تعویق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برخوردار هستند. نباید فراموش کرد که حتی کوشش ترامپ جهت لغو و یا تعویق انتخابات، کمکی به وی نخواهد نمود و منافعی را برای او به دنبال نخواهد داشت. حتی در بدبینانه ترین سناریو اگر نمایندگان الکترال رای خود را در ماه دسامبر اعلام نکردند (رایی که در فرایند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بسیار موثر است)، این مساله به تمدید اتوماتیک ریاست جمهوری ترامپ و معاون وی مایک پنس منتهی نخواهد شد. قوانین فدرال تصریح می نمایند که اگر مجمع الکترال (برگزینندگان)، رای خود را در تاریخ تعیین اعلام ننمایند (در ماه دسامبر)، دوره حضور رئیس جمهور و معاون وی در قدرت، ظهر 20 ژانویه 2021، به انتها خواهد رسید و آن ها دیگر عملا قدرتی ندارند. در این راستا، در صورت وقوع این سناریو، کنترل ریاست جمهوری آمریکا ابتدا به رئیس مجلس نمایندگان و در مرحله بعد (در صورت نبود رئیس مجلس نمایندگان)، به طور موقت به رئیس سنای این کشور واگذار خواهد شد.

با این همه، بایستی اذعان کرد که در شرایط کنونی، دونالد ترامپ و تیم وی، کمترین شانسی برای لغو یا تعویق انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ندارند و اساسا این گزینه، چندان هم به نفع آن ها نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 871

به "آیا ترامپ می تواند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را لغو کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ترامپ می تواند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را لغو کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید