ابتلا به کرونا جرم نیست!

به گزارش دنیای راه راه، چرا با گذشت قریب به یک سال از همه گیری کرونا همچنان درصد زیادی از افراد، ابتلای خود یا بستگان شان را به بیماری کووید 19، به ویژه در اشکال خفیف بیماری به زعم این که مبتلا به سرماخوردگی ساده هستند، پنهان می کنند؟

ابتلا به کرونا جرم نیست!

بدتر این که طی دوران ابتلا و انتقال بیماری یعنی دو هفته نقاهت به روال عادی زندگی خود یعنی تردد روزانه، فعالیت شغلی و ارتباط با دیگران ادامه می دهند و بسکمک را ناخواسته و از سر ناآگاهی بیمار و حتی با خطر مرگ روبه رو می کنند.

آیا چنین افرادی از این که مبتلا به یک بیماری ویروسی مسری شناخته شوند، می ترسند؟ یا این که تصور می کنند از سوی اطرافیان خود طرد می شوند؟ چنین پنهانکاری های خطرناکی ریشه در چه نگاه های فردی و برون فردی دارد؟ دکتر فاطمه کلاهدوز، روان شناس بالینی در گفت وگو با جام جم به این پرسش ها پاسخ می دهد.

چرا این روزها با وجود افزایش آگاهی عمومی نسبت به بیماری کووید 19 که معمولا طی دو هفته بهبود می یابد، همچنان شاهد پنهان کردن بیماری از سوی بسکمک از مبتلایان به کرونا هستیم؟

متاسفانه واقعیت تلخ این است که افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا به پنهان کاری برخی از افراد مبتلا نیز مربوط می شود که علائم کمی دارند، اما به اشتباه احساس می کنند مشکل شان کرونا نیست و با این خیال در جامعه رفت و آمد دارند. همین امر باعث بالا رفتن آمار ابتلا، فوتی ها و همین طور افزایش نگرانی در جامعه شده است. این دسته از افراد، ابتلا به این بیماری را ناپسند شمرده و آن را مخفی می کنند، در حالی که هر کسی باید بداند اگر به کرونا مبتلا شده، وظیفه شرعی و انسانی دارد که به دیگران اطلاع دهد.

برای مقابله با چنین شرایطی چه باید کرد؟

بی شک لازم است با فرهنگ سازی بر این معضل غلبه کنیم. مردم باید تا زمان تولید دارو و رسیدن واکسن مقابله با این بیماری، ملاک را بر این بگذارند که همه ممکن است آلوده باشند و از این رو باید در ارتباط گیری اجتماعی با افراد، نهایت دقت و احتیاط لازم را به عمل آورند.

آنچه باید به عنوان یک باور عمومی شکل بگیرد، این است که ابتلا به کرونا جرم نیست؛ یک بیماری است که افراد زیادی در رده های مختلف به آن مبتلا می شوند. پس هیچ اشکالی ندارد که یک نفر اعلام کند مبتلا به کرونا شده است و بیمار شدن هیچ گونه محدودیت شغلی و اخلاقی پس از طی شدن دوران نقاهت را نباید برای افراد ایجاد کند.

چرا برخی مبتلایان از این که دیگران متوجه بیماری شان شوند، دچار واهمه می شوند؟

وقتی افراد با یک موقعیت آسیب زا و خطرآفرین روبرو می شوند، دچار ترس می شوند. یعنی زمانی که بتوانند یک رخداد آسیب آفرین را پیش بینی کنند، دچار اضطراب می شوند و اضطراب در مقابل مداخلات آسیب رسان یک امر طبیعی است.

زمانی که از اضطراب به عنوان یک مسأله صحبت می کنیم، یعنی اضطراب منجر به تنش، بروز اشکال در روابط و مختل شدن رفتار طبیعی فرد شده است. این افراد نمی توانند مسائل را حل کرده و راهبرد مطلوب با چنین حادثه ای را که احتمال وقوع دارد به کار بگیرند. از این رو دچار ترس و دستپاچگی می شوند و پیوسته منتظر اتفاق و حادثه بدی هستند. ظاهرشان نیز هراسان شده، پرخاشگر و خشمگین می شوند و در رفتار با خانواده و اطرافیان نیز دچار چالش می شوند.

خانواده ها در کنترل و مدیریت چنین اضطرابی چقدر نقش دارند؟

وقتی رفتار این افراد را در رابطه با اضطراب بررسی می کنیم، می بینیم ارتباط بسیار تنگاتنگ و مستقیمی میان اختلال اضطرابی و مشکل در رابطه اولیه با خانواده وجود دارد. با توجه به پژوهش ها به نظر می رسد خانواده به عنوان پیکره زیربنایی تربیت و شکل گیری شخصیت فرد، می تواند زمینه ساز بروز اختلال هایی مانند اختلال اضطرابی باشد.

به بیان دیگر، نوع برخورد، واکنش و ارتباط افراد با خانواده زمینه ساز پنهان کردن علائم و درگیر شدن با بیماری است. به دنبال احساس عدم امنیت و عدم اعتماد نسبت به اطرافیان، فضای امن روانی ای که افراد بتوانند در مورد علائم بیماری صحبت کنند، ایجاد نمی شود.

یعنی معتقدید احساس نداشتن امنیت در خانواده و اضطراب ناشی از آن، منجر به پنهانکاری می شود؟

دقیقا! وقتی یک رابطه غیرایمن بین فرد و خانواده وجود دارد؛ مراقبت، توجه و محبت کافی دریافت نمی کند و دچار احساس آشفتگی و سرگشتگی می شود. وقتی به روابط اولیه چنین افرادی با والدین شان دقت کنید، درمی یابید که مشکلاتی در این ارتباط وجود دارد. یعنی می بینیم در این خانواده ها افراد فقط کنار همدیگر زندگی می کنند، هرکدام در پیله شخصی خود به سر می برند و تعاملات عاطفی کافی میان افراد خانواده وجود ندارد. خانواده واقعی خانواده ای است که روابط افراد در آن توأم با محبت، مراقبت و نظم است و اگر چنین باشد، رابطه ای ایمن و توأم با امنیت فراهم می شود که مانع از شکل گیری اضطراب می شود و اگر چنین نباشد، می تواند زمینه مسائل دیگر را فراهم کند.

راهکارهای روانشناختی مقابله با اختلالات اضطرابی کرونا

از دکتر کلاهدوز درباره راهکارهای روانشناختی گریز از درگیر شدن با اختلالات اضطرابی ناشی از کرونا پرسیدم.

وی در پاسخ گفت: ابتدا باید عواملی که باعث پنهان کردن علائم و درگیر شدن با کرونا می شود را بشناسیم. این عوامل شامل نبود فضای امن روانی، نبود بستر مناسب گفت وگو، نبود روابط امن، ترس از طرد شدن، ترس از تنهایی و از دست دادن روابط مهم، حس مجرم بودن فرد، نبود همدلی و همراهی، نبود آگاهی از بیماری کرونا و نقش ناکارآمد خانواده در کنترل و مدیریت اضطراب کرونا می شود.

دکتر کلاهدوز در ادامه شرح داد: با افزایش اطلاعات، آگاهی و دانش افراد جامعه در تمام زمینه های روانشناختی، مهارت های ارتباطی از روابط بین فردی و گروهی، مهارت های اجتماعی، مهارت حل مسأله، آموزش های مقابله با اضطراب و استرس و آگاهی از علائم و درگیر شدن به بیماری کرونا، می توان به کاهش، کنترل بیماری و سلامت روانی افراد کمک کرد.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1115

به "ابتلا به کرونا جرم نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابتلا به کرونا جرم نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید