اقداماتی برای عبور از کرونا با کتاب

به گزارش دنیای راه راه، مدیرعامل موسسه خانه کتاب از راه اندازی پویش موضوعی با کتاب کرونا را شکست می دهیم و چند اقدام دیگر اطلاع داد.

اقداماتی برای عبور از کرونا با کتاب

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیکنام حسینی پور گفت: ارائه خدمات بر بستر فضای مجازی از جمله اقداماتی است که موسسه خانه کتاب در روزهای شیوع ویروس کرونا بر آن تاکید دارد و در قالب دو خدمت رسانی دورکاری کارکنان و ارائه خدمات به مخاطبان و ذی نفعان موسسه صورت گرفت.

او اضافه کرد: در حوزه دورکاری کارکنان برنامه ریزی و انجام دورکاری در تمامی بخش های اداری و اجرایی و ارائه گزارش های روزانه از میزان کارها و فعالیت ها انجام می گردد.

حسینی پور ادامه داد: در بخش ارائه خدمات به وسیله فضای مجازی به مخاطبان هم اقداماتی از جمله ارائه تمامی کارها به وسیله درگاه های اداری، برنامه ریزی برای فروش های تشویقی و حمایتی و ایجاد درگاه پست کتاب اجرا شده است.

سامانه پست کتاب راهی برای عبور از کرونا

مدیرعامل موسسه خانه کتاب همچنین بیان نمود: به دنبال شیوع بیماری ناشی از گسترش ویروس کرونا در اواخر سال 1398 که مراجعه حضوری به فروشگاه ­ها را به شدت کاهش داد و سپس منجر به تعطیلی فروشگاه­ ها و بازار شد، خریدهای اینترنتی و غیرحضوری به سرعت گسترش یافت. از آن جا که در این شکل فروش، هزینه ارسال به قیمت تمام شده کالا اضافه نموده می ­گردد، به منظور کاهش این هزینه و تسهیل فرایند خریدهای غیرحضوری کتاب، خانه کتاب طرح عبور از کرونا با کتاب را برپایه سامانه پست کتاب ارائه کرد.

او اضافه کرد: تا اواسط اسفند 1398، 450 فعال حوزه کتاب و نشر شامل ناشر، کتاب فروشی و فروشگاه اینترنتی در سامانه پست کتاب عضو شده بودند که با اجرای طرح عبور از کرونا با کتاب تعداد اعضا با رشد 50درصدی به 659 فعال شامل 452 ناشر، 106 کتاب فروشی و 101 فروشگاه اینترنتی کتاب رسیده است.

مدیرعامل خانه کتاب در ادامه تاکید نمود: فعالان حوزه نشر در سامانه پست کتاب از فروردین 98 و تا اواسط اسفند 98 تعداد 65هزار مرسوله با هزینه ارسال هفت میلیارد ریال پست نموده اند.

او بیان نمود: در دوره زمانی 25 اسفندماه سال 1398 تا 25 فروردین امسال، به حدود چهار هزار منطقه روستایی کتاب ارسال شده است که طولانی ترین جهت ارسال کتاب از تبریز تا میناب - 1988 کیلومتر - وزن دو کیلو مبلغ سه هزار تومان محاسبه شده است. بیشترین میزان ارسال کتاب در این طرح متعلق به تهران، قم و خراسان رضوی بوده و بیشترین دریافت نمایندگان کتاب در تهران، اصفهان و فارس بوده اند.

حسینی پور همچنین گفت: ناشران، کتاب فروشان، توزیع نمایندگان، فروشگاه های اینترنتی کتاب و فعالان فراوری و فروش کتاب، در صورت داشتن پروانه کسب و کار معتبر می توانند پس از عضویت در سامانه پست کتاب به نشانی posteketab.com یا به وسیله سایت خانه کتاب ketab.ir از این طرح استفاده نمایند.

انتشار آثار آرشیوی در شبکه های اجتماعی

او در ادامه گفت: انتشار آثار آرشیوی در شبکه های اجتماعی مانند انتشار گزیده بعضی از فعالیت های خانه کتاب در سال 1398 و انتشار مجلات در فضای وب و شبکه های اجتماعی از دیگر اقدامات این موسسه در این بازه زمانی است.

راه اندازی پویش موضوعی با کتاب کرونا را شکست می دهیم

او از تشکیل و راه اندازی پویش تندرست باش ای ایران با هدف تقویت روحیه مردم ایران و مشارکت بزرگان فرهنگ و هنر در جریان مبارزه با ویروس کرونا اطلاع داد و گفت: موسسه خانه کتاب از اهالی فرهنگ و هنر دعوت کرد تا با شرکت در پویش تندرست باش ای ایران پیغام های صوتی خود را با مردم ایران به اشتراک بگذارند. این پیغام ها همراه با تصویر چهره های سرشناس حوزه کتاب و نشر، در فضای مجازی منتشر شد.

حسینی پور اضافه کرد: در این پویش چهره هایی مانند سعید تشکری (نویسنده)، محمدجعفر یاحقی (نویسند و پژوهشگر)، قاسم رفیعا (شاعر)، ابوالقاسم غلامی مایانی راد (شاعر و پژوهشگر)، احمد آرام (نویسنده)، حسن بلخاری (پژوهشگر و رئیس انجمن آثار و مفاخر)، نیکنام حسینی پور (مدیرعامل موسسه خانه کتاب)، محبوبه نجف خانی، افسانه شعبان نژاد، مصطفی رحمان دوست و نوید فرخی، موسی بیدج، تهمینه حدادی، غلامرضا امامی، هاشم اکبریانی، رضا کاظمی، منصوره اتحادیه، علی بلوکباشی و... مشارکت داشتند.

مدیرعامل خانه کتاب اضافه کرد: همچنین برگزیدگان دومین دوره مسابقه کتاب خوانی پوپک دانا با شعار با کتاب کرونا را شکست می دهیم در این پویش مشارکت داشتند و فایل تصویری آن ها به همراه معرفی کتاب، در فضای مجازی منتشر شد.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب در ادامه اعلام مجموعه اقدامات این موسسه گفت: لغو و تعطیلی فعالیت های جمع محور، پویش موضوعی با کتاب کرونا را شکست می دهیم، اعلام آمادگی برای اهدای کتاب به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، انتشار فهرست کتاب فروشی های سراسر کشور، دسترسی به اطلاعات مشتری های طرح های فصلی خانه کتاب، تغییر در شیوه برگزاری نشست های حوزه کتاب و ... از دیگر فعالیت های موسسه خانه کتاب در این ایام است.

بهارانه کتاب به صورت خرید اینترنتی

او اضافه کرد: بهارانه کتاب هم امسال به صورت خرید اینترنتی کتاب اجرا شده است به این معنا که ارائه طرح برگزاری طرح بهارانه کتاب همزمان با ماه مبارک رمضان به منظور اختصاص بسته هایی برای معیشت خانواده ها به شکل معنوی خواهد بود.

حسینی پور در سرانجام گفت: ساخت کلیپ های موضوعی از جمله ساخت بیش از 10 کلیپ سخنرانی در مورد موضوعات مختلف همچون روز جهانی کتاب و حق مولف، روز بزرگداشت سعدی، روز بزرگداشت شیخ بهایی و ساخت 30 کلیپ سخنرانی به مناسبت ماه مبارک رمضان با موضوع آموزه هایی از نهج البلاغه و انتشار آن ها در فضای مجازی از دیگر اقدامات این موسسه در روزهای شیوع کرونا است که امیدوارم با این اقدامات بخشی از فشارهای حاصل از شیوع این ویروس برای مردم به ویژه اهالی فرهنگ کشور کاهش یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 707

به "اقداماتی برای عبور از کرونا با کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقداماتی برای عبور از کرونا با کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید