بایدن بر موضع تقابل جویانه واشنگتن با چین تأکید کرد

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده روز آدینه در نشستی چهارجانبه با حضور سران ژاپن، هندوستان و استرالیا با اشاره ضمنی به نفوذ فزاینده چین در منطقه مدعی شد که وجود یک منطقه ایندوپاسیفیک آزاد و باز لازم است.

بایدن بر موضع تقابل جویانه واشنگتن با چین تأکید کرد

وی در جریان این نشست تاریخی ادعا کرد: ایالات متحده به همکاری با شما، شرکایمان، و تمام متحدانمان در منطقه برای دستیابی به ثبات متعهد است. گروه چهارگانه در فرایند همکاری ما در منطقه ایندوپاسیفیک [یک نهاد] حیاتی است و من مشتاقانه در انتظار همکاری نزدیک با همه شما در سال های آینده هستم.

لازم به ذکر است که رهبران گروه چهارگانه (The Quad) اندکی پس از انتها نشست خود یک بیانیه مشترک صادر کردند که در آن از برگزاری دومین نشست خود طی سال میلادی به صورت حضوری خبر دادند.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی دولت بایدن نیز به خبرنگاران گفت که رهبران شرکت کننده در این نشست چهارجانبه، به موضوعات مهم منطقه ای از جمله آزادی دریانوردی و رهایی از تهدید و اجبار در دریای چین جنوبی پرداختند.

بنا به گفته سالیوان، رهبران چهار کشور ایالات متحده، ژاپن، استرالیا و هندوستان همچنین در خصوص برنامه هسته ای کره شمالی و کودتا در میانمار (برمه سابق) بحث و مصاحبه کردند.

مشاور امنیت کاخ سفید در ادامه اضافه کرد که رهبران این چهار کشور عضو در گروه چهارگانه علاوه بر مصاحبه پیرامون چالش های ادعایی از سوی چین، عمدتاً بر بحران های جهانی از جمله تغییرات آب و هوایی و شیوع بیماری کووید -19 تمرکز کردند.

سالیوان در ادامه اظهارات خود مدعی شد که برگزاری این نشست چهارجانبه در روز آدینه گسترش قدرتمند دیپلماسی در منطقه را شروع نموده است.

اندکی پس از انتها این نشست، گروه چهارگانه در بیانیه ای مشترک بیان کرد که چهار کشور عضو برای پیشبرد سریع فرایند واکسیناسیون کووید -19 در منطقه ایندوپاسیفیک در هماهنگی دقیق با سازوکارهای چندجانبه موجود از جمله سازمان بهداشت جهانی و برنامه واکسیناسیون سازمان ملل فعالیت خواهند کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 2 اردیبهشت 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1294

به "بایدن بر موضع تقابل جویانه واشنگتن با چین تأکید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدن بر موضع تقابل جویانه واشنگتن با چین تأکید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید