بنزین به این آتش نریزید ، ملکه پاریس هم در اعتراضات مردم بی نان گفت بیسکویت بخورید!

به گزارش دنیای راه راه، تلویزیون ایران در این وانفسای مسائل به جای آنکه بر آتش کینه و نفرت موجود آب بریزد و آن را خاموش یا حداقل کم شعله کند، باد و بنزین بر آن می ریزد.

بنزین به این آتش نریزید ، ملکه پاریس هم در اعتراضات مردم بی نان گفت بیسکویت بخورید!

عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت: واقعیتی که در ایران امروز می بینیم تا حدی تکراری است. به این معنا که در شرایطی قرار داریم که اگر فشارهای اجتماعی و سیاسی و مالی زیاد گردد بعضی به جای برخورد عاقلانه و متواضعانه راستا معکوس را پیش می گیرند. به جای همگرایی، راه واگرایی را پیشه می نمایند. آنان به جای آنکه آب بر این آتش کینه و نفرت و جدایی بپاشند و آن را خاموش نمایند، بنزین را روانه آن می نمایند.

می گویند که ماری آنتوانت ملکه پاریس پیش از انقلاب در اعتراض به مردمی که می گفتند نان نداریم بخوریم گفت بروید بیسکویت بخورید! و این همان بنزینی بود که بر آتش خشم مردم پاریس ریخته شد.

حالا حکایت تلویزیون ایران است که در این وانفسای مسائل به جای آنکه بر آتش کینه و نفرت موجود آب بریزد و آن را خاموش یا حداقل کم شعله کند، باد و بنزین بر آن می ریزد و بسیاری از مردم را عصبانی نموده و کینه و نفرت را دو چندان می نماید.

یکی از میهمانان این رسانه، خانم کارگردان و دخترش را تهدید می نماید؛ دیگری برای زندگی مردم نسخه سلحشوری می پیچد، در حالی که طبق اخبار منتشر شده خودشان زندگی مرفه و طبقه بالایی دارند. کسی که مردم را به فقر می خواند، متوجه نیست که مشکل مردم داشتن رفاه یا زندگی اشرافی نیست، مسأله امروز مردم، سیرکردن خود و دستیابی به شغل است. البته نمی دانیم که چگونه می توان زندگی اشرافی را با سلحشوری جمع کرد. این کاری است که فقط از تعداد اندکی بر می آید که ید مسیحایی و عصای موسوی دارند و الا چگونه می توان در این شرایط و با دانش و توان اندک زندگی سطح بالا داشت. ولی برفرض که این دو با هم جمع بگردد، دلیلی ندارد که هموطنان خود را که صاحبان اصلی این مرز و بوم هستند توصیه به خروج از کشور کنیم. جالب اینکه پیش از بیان چنین خبطی گفت که نباید این جمله را در جلوی دوربین بگویم و البته گفت!

جامعه ایران در حال قطبی شدن بیش از اندازه ای است که تحمل پذیر باشد. جامعه ای که دوقطبی باشد پایداری ندارد. اولین اقدام برای پایداری هر جامعه ای باید کاهش قطبیت آن باشد. برای این کار باید یکدیگر و سلیقه های گوناگون همه مردم را به رسمیت شناخت. یا آنکه یک قطب چنان ضعیف می گردد که دیگر به حساب نخواهد آمد و جامعه از شرایط دوقطبی خارج می گردد. در جامعه دوقطبی به جای همکاری و رقابت؛ ستیز و دشمنی حاکم می گردد.گفت وگو از میان می رود. مجادله جایگزین آن می گردد. تعلقات غیر مدنی مثل تعلقات خانوادگی، قومی، قبیله ای و زبانی و غیره جایگزین آن می گردد. خشونت و نفرت در همه اجزای جامعه پراکنده و اعتماد عمومی به یکدیگر به حداقل خواهد رسید.

صداوسیما و رسانه رسمی اصلی کشور با سیاست کنونی و در این شرایط نه تنها قادر به التیام دادن زخم های موجود نیستند، بلکه به جای آن هر روز یک بسته نمک بر این زخم می پاشند و درد و سوزش آن را چند برابر می نمایند. بدتر از همه آنکه این کارها را از سوی افراد به ظاهر مذهبی انجام می دهند که یکی از ارکان وحدت ایرانیان را که مذهب است دچار ضعف و سستی می نمایند. نتیجه چنین رفتاری تقویت و تکمیل فرآیند از هم گسیختگی اجتماعی است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 408

به "بنزین به این آتش نریزید ، ملکه پاریس هم در اعتراضات مردم بی نان گفت بیسکویت بخورید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بنزین به این آتش نریزید ، ملکه پاریس هم در اعتراضات مردم بی نان گفت بیسکویت بخورید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید