بیانیه سه کشور اروپایی: ایران از فرصت استفاده کند

به گزارش دنیای راه راه، سه کشور اروپایی طرف برجام بعد از عقب نشینی از صدور قطعنامه انتقادی از ایران در شورای حکام آژانس اتمی بیانیه ای صادر کردند.

بیانیه سه کشور اروپایی: ایران از فرصت استفاده کند

با ما سفر کنید و با تور لحظه آخری اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش فارس، سه کشور اروپایی در شروع این بیانیه مدعی شده اند کاملاً به برنامه جامع اقدام مشترک متعهد هستند. تروئیکای اروپایی تأکید نموده اند این توافق، هنگامی که اجرا می گردد در راستای تأمین منافع امنیتی همه طرف ها است.

انگلیس، فرانسه و آلمان در ادامه این بیانیه، ایران را به نقض برجام متهم نموده و گفته اند که از این بابت نگران هستند. آنها نوشته اند: همچنان از نقض ادامه دار تعهدات هسته ای ایران در ماه های اخیر به خصوص گام های تنش آمیز برداشته شده از سوی این کشور از تاریخ نوامبر 2020 نگران هستیم.

در ادامه این بیانیه آمده است: اعلانیه ایران مبنی بر اینکه دیگر اجازه اجرای ترتیبات نظارتی مرتبط با برجام را نخواهد داد و اجرای پروتکل الحاقی را متوقف خواهد نمود جای نگرانی ویژه دارد. این اقدام اطمینان یافتن از صلح آمیز ماندن فعالیت های ایران را برای جامعه بین المللی دشوارتر خواهد نمود.

تروئیکای اروپا خاطرنشان نموده اند: ایران رسماً اجرای پروتکل الحاقی و تمامی تعهدات شفافیت ساز ذیل برجام را متوقف نموده است. این اقدام دسترسی های آژانس اتمی را به طرز محسوسی کاععش می دهد و ممکن است توانایی تضمین ماهیت صرفاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را از آژانس بین المللی انرژی اتمی سلب کند.

انگلیس، فرانسه و آلمان گفته اند که از تفاهم موقت میان ایران و آژانس اتمی استقبال می نمایند اما این تفاهم ضرورت احیای تمامی دسترسی ها توسط ایران را رفع نمی کند. آنها تأکید نموده اند: ایران بایستی کاملاً با آژانس اتمی همکاری کند تا اطمینان حاصل گردد که آژانس قادر است مأموریت گزارش دهی خودش را اجرا کند.

تروئیکای اروپای با اشاره به اینکه در چنین شرایطی قصد معرفی قطعنامه ای در نشست شورای حکام آژانس علیه ایران را داشته اند تأکید نموده اند: ما می دانیم که اعضای این شورا از لحاظ نگرانی های بسیار جدی ما از اقدامات ایران، به خصوص تصمیم این کشور در تعلیق ترتیبات شفافیت ساز ذیل برجام و نظام پادمانی با ما هم نظرند.

آنها سپس درباره دلیل عقب نشینی از تصمیم خود برای صدور این قطعنامه تصریح نموده اند: با وجود حمایت آشکار از این قطعنامه در شورای حکام آژانس اتمی ما فعلاً تصمیم گرفته ایم این اقدام را متوقف کنیم تا به مدیر کل آژانس برای اجرای کوشش های جدید ایشان با هدف شکستن این بن بست و حل و فصل بدون تأخیر اختلافات مذکور -اقداماتی که مدیر کل در هفته جاری آنها را به شورا اعلام کرد- فرصت بدهیم.

در ادامه آمده است: ما از طرح مدیر کل استقبال می کنیم. امیدواریم ایران از این فرصت برای ورود به گفت وگوهای اساسی با آژانس در مورد این مسائل برجسته گردد. از مدیر کل می خواهیم این شورا را از پیشرفت ها در زمینه اقدامات نظارتی و راستی آزمایی در تمامی زمینه ها در ایران آگاه کند.

سه کشور اروپایی در بیانیه خود خاطرنشان نموده اند چنانچه در موضوعات مطرح شده در جلسه امروز شورای حکام درباره برنامه هسته ای ایران پیشرفت های کافی حاصل نگردد حق فراخوان برای برگزاری نشست فوق العاده در این شورا را برای خود محفوظ می دانند.

آنها نوشته اند: ما تحولات را از نزدیک رصد خواهیم کرد و چنانچه پیشرفتی در مورد هر یک از تحولات مطرح شده در این جلسه حاصل نگردد حق فراخوان برای برگزاری نشست فوق العاده شورا را برای خود محفوظ می دانیم.

سه کشور اروپایی گفته اند: هدف این فرایند گسترده تر دیپلماسی باید عقب نشینی ایران از گام های خود و احیای کامل دسترسی های آژانس اتمی باشد. این تنها راهی است که جامعه بین المللی می تواند از ماهیت صرفاً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران اطمینان حاصل کند.

در ادامه بیانیه تصریح شده است: سه کشور اروپایی در حال همکاری های فشرده برای حمایت از این کوشش ها هستند. ما از ایران می خواهیم بدون پیش شرط پیشنهاد هماهنگ نماینده برجام جهت برگزاری نشست غیررسمی طرف های برجام و ایالات متحده آمریکا را بپذیرد. راهکار دیپلماتیک تنها راه برای برون رفت از این بحران است.

کشورهای اروپایی در سرانجام این بیانیه از مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته اند جدیدترین گزارش فصلی خود در مورد اقدامات نظارتی و راستی آزمایی در ایران را علنی کند.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1229

به "بیانیه سه کشور اروپایی: ایران از فرصت استفاده کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه سه کشور اروپایی: ایران از فرصت استفاده کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید