خبرنگاران تولید زعفران در چهارمحال و بختیاری 15 درصد افزایش یافت

به گزارش دنیای راه راه، شهرکرد- خبرنگاران- مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: در سال زراعی جاری افزون بر 960 کیلوگرم محصول زعفران در این استان تولید شد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.

خبرنگاران تولید زعفران در چهارمحال و بختیاری 15 درصد افزایش یافت

ابراهیم شیرانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران، سطح زیر کشت محصول زعفران در این استان را 238 هکتار مطرح کرد و گفت: سال گذشته در این استان از 200 هکتار سطح زیر کشت حدود 800 کیلوگرم محصول زعفران برداشت شد که امسال با توجه به افزایش سطح زیر کشت و توجه به بحث آموزش و ترویج بهره برداران، افزایش تولید محصول رخ داده است.

به گفته وی، با توجه به شرایط اقلیمی در استان طی چند سال گذشته، کشاورزان به سمت کشت محصولات کم آب بَر از جمله زعفران اقدام کرده اند، که کشت زعفران از برنامه های بلند مدت دولت در تغییر الگوی کشت و صرفه جویی در آب بخش کشاورزری است.

شیرانی، با اشاره به افزایش درآمد بهره برداران از محصول زعفران با تغییر الگوی کشت، شرح داد: در زمان برداشت زمینه اشتغال موقت بیش از 50 نفر در هر هکتار فراهم می شود که طبق بررسی کارشناسان آموزش و ترویج سازمان، از هر هکتار مزارع استان چهار کیلوگرم گل این محصول بدست آمده است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری از صادرات بیش از 80 درصد از محصول زعفران تولیدی این استان به خراسان رضوی خبر داد و گفت: زعفران تولیدی این استان به دلیل کیفیت مطلوب با برند استان یاد شده به خارج از کشور صادر می شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از برنامه های اصلی سازمان جهادکشاورزی توسعه و رونق کشت گیاهان دارویی و کم آب بر است، تاکید کرد: اعطای تسهیلات کم بهره به روستاییان برای تغییر الگوی کشت محصول کم آب بر و پربازده در دستورکار قرار گرفته است.

به گزارش خبرنگاران، بخش عمده تولید و کشت زعفران استان در شهرستان های فارسان، کیار و بن است که زمان برداشت را اوایل آبان ماه است.

بیش از 66 هزار نفر در چهارمحال و بختیاری در بخش کشاورزی، باغبانی و زراعت اشتغال دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 963

به "خبرنگاران تولید زعفران در چهارمحال و بختیاری 15 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تولید زعفران در چهارمحال و بختیاری 15 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید