خبرنگاران یک گام دیگر برای حذف تدریجی بیماری کووید 19

به گزارش دنیای راه راه، کرمانشاه- خبرنگاران- کرونا اگرچه کم شده و مانند ماه های گذشته قربانی نمی گیرد اما همچنان وجود دارد و اینکه برخی ها کاهش آمارها را به معنای اتمام کرونا و بازگشت زندگی به شرایط عادی می پندارند اشتباه بزرگی است، چنین باوری به اوج گیری این ویروس کمک می کند.

خبرنگاران یک گام دیگر برای حذف تدریجی بیماری کووید 19

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، آمارهای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از کاهش محسوس مبتلایان و فوتی های ناشی از کرونا در استان خبر می دهد به طوریکه براساس اعلام این دانشگاه در شبانه روز گذشته 11 مورد بیمار مثبت بستری و 47 بیمار مثبت سرپایی در استان شناسایی شده در حالیکه این آمارها در آبان و آذر به روزانه بیش از 200 نفر می رسید.

پیامد همراهی مردم با توصیه های ستاد مقابله با کرونا، کاهش آمار فوتی ها و بستری های ناشی از ابتلا به ویروس کرونا است که برای حفظ شرایط موجود و کاهش تدریجی آمار مبتلایان و مرگ ناشی از آن نیازمند استمرار این رویه مردم دارد.

مردم در یک اقدام خوب و هماهنگ مراسم جشن یلدا را امسال به صورت مجازی برگزار کردند و با درک شرایط و شرایط کشور از نظر شیوع کرونا دید و بازدیدهای مرسوم هرساله این جشن باستانی را حذف کردند و امروز خوشبختانه شاهد کاهش آمارهای مرگ و میر و ابتلا به کووید 19 در سطح کشور هستیم.

ویروس کرونا در تجمع ها و دورهمی ها به شدت منتقل می شود و از این رو حذف هرگونه دورهمی و تجمعی می تواند به حذف چرخه انتقال کمک کند و از شمار مبتلایان بکاهد.

رویه کنونی مسوولان در ایجاد محدودیت ها و تعطیلی برخی مراکز به خوبی نتیجه داده و منجر به کاهش آمارها شده اما این شرایط شکننده و ناپایدار است و ممکن است با کمی نادیده دریافت دستورالعمل های بهداشتی به شرایط آبان ماه امسال که شمار فوتی های روزانه به 24 نفر رسیده بود، برگردیم.

وزیر بهداشت در روزهای اخیر در نامه ای به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور، راهکارهای جلوگیری از موج جدید ویروس کرونا ارایه و بر رعایت آنها تاکید کرده که از جمله این راهکارها رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی است که رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه معتقد است در این زمینه نقش روابط عمومی و فرهنگ سازی در پیشگیری از کووید 19 و توجه بیشتر به دستورالعمل های بهداشتی بسیار مهم و قابل توجه است.

کرونا اگرچه این روزها دیگر تب و تاب آبان ماه را ندارد اما همچنان وجود دارد و تا زمانی که چرخه انتقال آن به طور کامل حذف نشود و از سوی مسوولان و متخصصان حوزه بهداشت و سلامت پایان آن اعلام نشود نباید دست از رعایت دستورالعمل های بهداشتی کشید.

همچنان زدن ماسک، شست و شوی دست ها و رعایت فاصله با دیگران، عدم تجمع و ازدحام و ترددهای غیرضروری توسط متخصصان حوزه پزشکی برای جلوگیری از ابتلا به کرونا توصیه می شود.

اکنون که مقداری آمارها نسبت به آبان و آذر کاهش یافته برخی پایان کرونا را جشن می گیرند و با عادی انگاشتن شرایط و اوضاع جامعه به تدریج آماده بازگشت به شرایط عادی زندگی هستند در حالیکه کرونا همچنان وجود دارد و از بین نرفته است به طوریکه دکتر محمودرضا مرادی رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به این موضوع واکنش نشان داده و می گوید با وجود تاکید دانشگاه علوم پزشکی در خصوص لزوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی و هشدارهایی که در این زمینه به شهروندان داده می شود، متاسفانه اکنون استان از لحاظ کاری، اجتماعی، روحی و روانی به شرایط عادی بازگشته است.

اکنون رسانه ها نیز باید همچنان با حساس کردن جامعه نسبت به کرونا مردم به به ادامه رعایت دستورالعمل های بهداشتی ترغیب کنند تا مبادا محاسبه های اشتباه برخی افراد کرونا را بار دیگر در کشور به اوج برگرداند و شهرها را قرمز و محدودیت ها و ممنوعیت ها را به مردم تحمیل کند.

یک گام بلند دیگر برای حذف کرونا و بازگشت به روال عادی زندگی باید برداریم و آن هم همراهی با توصیه های متخصصان و تجمع نکردن است و باید همه دست به دست هم بدهیم و زمینه بازگشت این ویروس را فراهم نسازیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد که باید آمادگی روبروه با پیک بعدی بیماری را داشته باشیم چرا که در صورت تداوم این شرایط و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی توسط مردم و با توجه به سرد شدن هوا، با پیک دیگری از بیماری در ماه های بهمن و اسفند روبرو می شویم.

مرادی هشدار داد که در صورت بازگشت به شرایط قرمز در ماه های پایانی سال مسائل معیشتی فراوانی برای شهروندان ایجاد خواهد شد، چرا که این شرایط منجر به تعطیل شدن مشاغل گروه سه و چهار می شود و تنها راه کنترل بیماری رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط خود مردم است.

آمارهای مربوط به کرونا در استان کرمانشاه در دی ماه امسال امیدوارکننده است به طوریکه در اغلب روزها آمار فوتی ها به صفر و یا یک یا 2 نفر رسیده و در 24 ساعت گذشته نیز بستری 51 بیمار جدید با علایم ویروس کرونا و ترخیص 51 نفر از بیمارستان پس از بهبودی اعلام شده و هم اکنون 171 بیمار مربوط به کووید 19 در مراکز درمانی استان بستری هستند.

آمارها به طور واضح به ما می گوید که با ادامه همین جهت توسط مردم یعنی حذف دورهمی ها، تجمع ها و ترددهای اضافی و رعایت دستورالعمل های بهداشتی مانند زدن ماسک، شست وشو دست ها و رعایت فاصله 2 متری با دیگران می توان در آینده ای نزدیک کرونا را کامل حذف و زندگی را به شرایط عادی برگرداند.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1146

به "خبرنگاران یک گام دیگر برای حذف تدریجی بیماری کووید 19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یک گام دیگر برای حذف تدریجی بیماری کووید 19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید