ذوق زدگی کره ای ها از ارسال محموله ای ناچیز با پول مردم ایران، واکنش منفی ایرانی ها

به گزارش دنیای راه راه، سفارت کره جنوبی در تهران بیان کرد اولین محموله دارویی به ارزش 500 هزار دلار را به وسیله مکانیزم تجارت بشردوستانه به ایران تحویل داده که این موضوع با واکنش منفی کاربران ایرانی روبرو شده که خواهان بازگشت اموال بلوکه ایران در سئول هستند.

ذوق زدگی کره ای ها از ارسال محموله ای ناچیز با پول مردم ایران، واکنش منفی ایرانی ها

به گزارش خبرنگاران، پس از آنکه روز پنجشنبه نهم خرداد ماه وزارت خارجه کره جنوبی از ارسال محموله ای دارو و تجهیزات پزشکی به عنوان اولین بخش از صادرات بشرمحبت آمیز به ایران اطلاع داد، سفارت این کشور در تهران دیشب در توئیتر این سفارتخانه نوشت: دولت جمهوری کره با خرسندی اعلام می نماید که اولین محموله درمانی بیماری ژنتیکی گوشه به ارزش 500 هزار دلار را به وسیله مکانیسم تجارت بشرمحبت آمیز که به تازگی راه اندازی شده، به جمهوری اسلامی ایران تحویل داده است.

به گزارش فارس وزارت خارجه کره جنوبی همچنین اعلام نموده بود که ماه آینده نیز محموله دیگری از دارو و تجهیزات پزشکی به ارزش 2 میلیون دلار، به ایران ارسال خواهد شد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده بود: دولت کره جنوبی به گفت وگو با آمریکا و ایران بر سر روش های گسترش تجارت، که در حال حاضر بر روی تجهیزات پزشکی و دارو متمرکز است، تا غذا و محصولات کشاورزی، ادامه می دهد.

این اقدام کره جنوبی در حالی صورت می گیرد که سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته (دوشنبه) 12 خرداد ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره ارسال این محموله و اینکه آیا این محموله از همان منابع مالی ایران است که نزد دولت کره باقی مانده؟ گفت: خیلی زحمت کشیدند! 2 سال مذاکره با کره ای ها داشتیم. متاسفانه کره ای ها در این زمینه به آمریکایی ها گوش می دهند و منتظر پاسخ مثبت آمریکایی ها بودند.

وی با بیان اینکه حدود هفت میلیارد دلار پول ملت ایران در کره بوده، توضیح داد: باید هر وقت مطالبه کردیم به صورت مقتضی به صورت نقد و کالا به کشور ما عودت داده می شد که متاسفانه کره ای ها در این زمینه غفلت و تاخیر و تعلل داشتند و بارها به آنها گوشزد کردیم که آنچه به آن استناد می کنید، غیرقابل قبول و غیرقانونی است، چون ایران تحت هیچ تحریم قانونی و بین المللی نیست و آنچه آمریکایی ها انجام دادند یک تحریم غیرقانونی و یکجانبه است و استناد به تحریم های آمریکا نمی تواند ملاک عمل کره و سایر کشورها باشد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید نمود: ما خواهان باز پس گیری همه دارایی های خودمان در کره هستیم، این اقدام اگرچه کوچک و گام مثبت و با تاخیر فراوان است، معتقدیم کره ای ها باید کمی بیشتر به این مسئله توجه نمایند و روابط دیرینه و محبت آمیز 2 کشور که در مقاطعی زبانزد بوده، با دخالت کشورهای ثالث مخدوش ننمایند.

این دیپلمات ارشد ایرانی 29 اردیبهشت ماه نیز در نشست خبری با خبرنگاران و در پاسخ به سؤالی درباره موافقت آمریکا با طرح بشرمحبت آمیز کره جنوبی گفته بود: اقدامات اولیه و رایزنی ها در سطح سیاسی در این زمینه اجرا شده و تا الان مانع اصلی آمریکایی ها بودند که اجازه نمی دادند. نمی دانم دولت کره جنوبی توانسته مجوزی از آمریکا دریافت کند یا نه؟ جزییات را همکاران در بانک مرکزی شاید بیشتر بدانند.

وی اضافه نمود: آنچه مسلم است این است که پول های ملت ایران در کره جنوبی هست و بهانه هایی مثل تحریم و ممانعت آمریکا و ...برای ما قابل قبول نیست و می خواهیم دارایی ها و پول های ما وارد کشور گردد.

بدهی کره جنوبی به ایران که حدود 2 سال است پرداخت نشده در ازای خرید میعانات گازی از ایران بوده و کره پس از توقف واردات این محصول، اقدام به خرید بنزین از آمریکا نموده است.

در همین خصوص کی بی اس نوشت: از زمان تنگ تر شدن حلقه محاصره و تحریم های مالی آمریکا بر ایران از سال گذشته، صادرات و تجارت کره جنوبی با ایران متوقف شده است.

بر این اساس، دولت سئول از آن موقع مذاکراتی را با واشنگتن شروع کرد تا تجارت با تهران را از سر بگیرد. نهایتاً واشنگتن در تاریخ ششم آوریل موافقت کرد که ذیل گواهی عمومی شماره 8 خود، به شرکت های کره جنوبی اجازه تبادل با ایران را بدهد، بدون آنکه از تحریم های ثانویه آمریکا آسیب ببینند.

در همین خصوص نیز یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری یونهاپ گفته بود ایالات متحده نسبت به طرح کره جنوبی برای ایجاد نوعی سازوکار پرداخت جهت انجام تبادلات بشرمحبت آمیز با ایران و بدون نگرانی از نقض تحریم های آمریکا، نظر مثبتی دارد.

گفتنی است، ایران پیش از این به این اقدام دولت کره جنوبی در بلوکه کردن اموال ایران و عدم بازپرداخت آن معترض شده بود. در همین خصوص روزنامه کوریا تایمز آذر 1398 در خبری نوشته بود که وزارت خارجه ایران با احضار سفیر کره جنوبی، از سئول به دلیل عدم پرداخت بدهی نفتی اش به ایران، گلایه نموده است.

آن موقع کوریا تایمز میزان بدهی کره جنوبی را 7 تریلیون وون (5.97 میلیارد دلار) به ایران عنوان نموده و نوشته بود: پرداخت بدهی شرکت های پتروشیمی کره جنوبی به ایران، مستلزم تأیید دولت این کشور است.

با وجود آنکه این شرکت ها پول خریدها را به حساب های بانک مرکزی ایران در دو بانک صنعتی کره (IBK) و بانک ووری کره جنوبی منتقل نموده اند، اما دولت کره جنوبی مجوز برداشت از این حساب ها را صادر ننموده است.

کاربران ایرانی چه نوشتند؟

گفتنی است کاربران ایرانی در زیر توئیت سفارت کره جنوبی در تهران، خواهان بازگرداندن پول بلوکه شده ایران شده اند.

کاربران ایرانی نوشتند:

جیب ما را نزنید، یاری نخواستیم.

خجالت آور است... کدام اقدام بشر محبت آمیز! 7 میلیارد دلار پول ایران را بلوکه نموده اید آن وقت پز مبلغ ناچیز 500هزار دلار را می دهید! پول مردم ایران را نمی دهید تا هرچه می خواهیم از بازارهای جهانی تهیه کنیم آن وقت بابت فروش محصول کره ای می گویید کار بشر محبت آمیز کردیم!

ما احتیاج به صدقه نداریم. ترس را کنار بگذارید و اصل پول مردم ایران را آزاد کنید و ....

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 841

به "ذوق زدگی کره ای ها از ارسال محموله ای ناچیز با پول مردم ایران، واکنش منفی ایرانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ذوق زدگی کره ای ها از ارسال محموله ای ناچیز با پول مردم ایران، واکنش منفی ایرانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید