سازمان ملل: بالغ بر2500 غیرنظامی قربانی درگیری های 2019 افغاستان، سپتامبر خونین ترین ماه

به گزارش دنیای راه راه، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اظهار داشت که تلفات غیرنظامیان در ربع سوم امسال میلادی (ژوئیه تا سپتامبر) در این کشور در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال گذشته 42 درصد افزایش یافته است. سازمان ملل از طرف های درگیر جنگ در افغانستان خواسته که در جهت حفاظت از غیرنظامیان اقدامات فوری نمایند.

سازمان ملل: بالغ بر2500 غیرنظامی قربانی درگیری های 2019 افغاستان، سپتامبر خونین ترین ماه

به گزارش دنیای راه راه، این سازمان گفته که در 9 ماه اول امسال میلادی در مجموع 2563 غیر نظامی در افغانستان کشته و 5676 نفر دیگر زخمی شده اند.

در گزارش سازمان ملل آمده است که تلفات غیرظامیان در ماه ژوئیه امسال به بالاترین سطح خود در مقایسه با تمام ماه ها در ده سال گذشته که این نهاد به ثبت آمار آغاز نموده، رسیده است.

به گزارش بی بی سی، یوناما گفته در 9 ماه اول امسال میلادی 261 زن کشته و 662 نفر دیگر زخمی شده اند، همچنین در این مدت 631 کودک کشته و 1830 نفر دیگر زخمی برداشته اند. بنابراین 41 درصد از مجموع تلفات غیر نظامیان در این مدت را زنان و بچه ها تشکیل می دهند.

یوناما تصریح نموده که عامل بیشتر تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر امسال میلادی عناصر ضد دولتی بوده اند.

در این گزارش آمده است که عناصر ضد دولتی عامل 62 درصد از تلفات غیر نظامیان در 9 ماه اول امسال میلادی بوده اند. در عملیات های نیروهای ضد دولتی 1207 غیر نظامی کشته و 3910 نفر دیگر زخمی شده اند.

سازمان ملل همچنین اعلام نموده ماه سپتامبر، مرگبارترین ماه برای غیر نظامیان در افغانستان بود

براساس این گزارش در عملیات های نیروهای هوادار دولت کابل در این مدت 1149 غیر نظامی کشته و 1199 نفر دیگر زخمی شده اند؛ که این رقم 26 درصد افزایش نسبت به زمان مشابه در سال 2018 را نشان می دهد.

این نهاد اضافه نموده که یکی از دلایل تلفات غیر نظامیان در 9 ماه امسال میلادی عملیات های هوایی از سوی نیروهای هوادار دولت بوده است.

تادامیچی یاماموتو، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان گفته تلفات غیرنظامیان در این کشور اهمیت گفتگوی درباره صلحی را برجسته می نماید که منجر به آتش بس و یک توافق سیاسی دایمی برای انتها جنگ در افغانستان گردد.

او می گوید: راه دیگری وجود ندارد.

آقای یاماموتو گفته با توجه به افزایش تلفات غیر نظامیان احتیاج است تا گروه های ذی ربط به حفاظت از غیر نظامیان توجه بیشتری نموده و در جریان عملیات های جنگی روش های شان را بازنگری نمایند.

او در ادامه افزود: تلفات غیر نظامیان به هیچ وجه قابل قبول نیست، مخصوصا در شرایطی که باور شایع بر این است که برای جنگ در افغانستان هیچ راه چاره نظامی وجود ندارد.

در گزارش سازمان ملل آمده است که استفاده از مواد انفجاری تعبیه شده عامل اصلی تلفات غیر نظامیان بوده و 42 درصد مجموع تلفات را تشکیل می دهد.

براساس گزارش یوناما درگیری های زمینی 29 درصد و به دنبال آن آن حملات هوایی 11 درصد عامل تلفات غیر نظامیان بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 180

به "سازمان ملل: بالغ بر2500 غیرنظامی قربانی درگیری های 2019 افغاستان، سپتامبر خونین ترین ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل: بالغ بر2500 غیرنظامی قربانی درگیری های 2019 افغاستان، سپتامبر خونین ترین ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید