طالبان: آمریکا از سرنوشت شوروی در افغانستان عبرت بگیرد

به گزارش دنیای راه راه، پس از اعلام مقامات آمریکایی مبنی بر امضای توافق با طالبان طی هفته های آینده، این گروه با انتشار بیانیه ای گفت آمریکا باید از سرنوشت شوروی در افغانستان عبرت گیرد.

طالبان: آمریکا از سرنوشت شوروی در افغانستان عبرت بگیرد

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان دنیای راه راه، در حالی که گزارش ها از امضای توافق نامه میان طالبان و امریکا طی هفته های آینده منتشر شده، طالبان بار دیگر بر خروج آمریکا از افغانستان تاکید نمود.

هفته گذشته روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با اشاره به ادامه مذاکرات طالبان و آمریکا اطلاع داد که ترامپ به صورت مشروط این توافق را پذیرفته است.

به نوشته نیویورک تایمز، ترامپ به صورت مشروط موافقت نموده که سربازان آمریکایی از افغانستان خارج شوند تا طولانی ترین جنگ آمریکا انتها یابد. اما زمانی این توافق امضا خواهد شد که طالبان تعهد خود بر کاهش خشونت را در بازه یک هفته ای پیش از امضا توافق به اثبات برساند.

این در حالی است که امروز طالبان در سی ویکمین سالگرد خروج نیروهای شوروی از افغانستان، هشدار داد که آمریکا و نیروهای ناتو از سرنوشت شوروی درس عبرت گیرند.

این بیانیه با اشاره به شکست بزرگترین نیروی نظامی در افغانستان، تاکید نمود که اگر اشغالگران کنونی غربی و در مجموع ناتو و دست نشانده های آنها اندکی هوش و خرد داشته باشند، باید از شکست اتحاد شوروی و غلامان داخلی آنها عبرت بگیرند.

طالبان هشدار داد که اگر آنها (آمریکا و نیروهای خارجی) بر موضع اشغالگرانه و غلامانه خود اصرار ورزند، بدون شک با همان عار و شکستی روبرو می شوند که رهروان کمونیسم با آن روبرو شدند و هر سال 26 دلو به عنوان طعنه بزرگ برای آنها یادآوری می گردد.

طالبان همچنین26 دلو را روز نجات افغانستان از تهاجم نظامی اتحاد شوروی و مفکوره کمونیستی خواند و تاکید نمود که این بار کشور را از اشغال و شر آمریکایی نجات می دهد.

این در حالی است که طی هفته های گذشته اختلافات میان آمریکا و طالبان بر سر مذاکرات صلح افزایش یافته است به طوری که فرستاده آمریکا در آخرین سفر خود به کابل گفت که پیشرفت قابل ملاحظه ای در مذاکرات دوحه صورت نگرفته است.

در جریان مذاکرات دوحه، آمریکا از طالبان خواسته بود تا طرح کاهش خشونت ها را بپذیرد. طرحی که با مخالفت شدید دولت افغانستان روبرو شد.

از سوی دیگر پامپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر خود به ازبکستان اعلام نموده که طالبان باید مدارکی دال بر اراده این گروه بر اجرا و توانایی کاهش خشونت در افغانستان ارائه دهد موضوعی که در حال حاضر از انجام آن عاجز است.

اختلافات میان طالبان و آمریکا تا آنجایی بالا گرفت که طالبان بیان نمود فرایند مذاکرات را توئیت ترامپ، خواسته های متعدد آمریکا و اختلافات مسئولین در واشنگتن و کابل با مسائل روبرو ساخت.

اخیرا نیز مقامات امریکایی بیان نمودند به یک توافق با طالبان بر سر آتش بس با طالبان دست یافته اند و طی هفته های آینده قرار است این توافق با نظارت دولت افغانستان امضاء گردد.

این در حالی است که تا به امروز طالبان نسبت به این موضوع واکنشی نشان نداده است.

ر

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 478

به "طالبان: آمریکا از سرنوشت شوروی در افغانستان عبرت بگیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان: آمریکا از سرنوشت شوروی در افغانستان عبرت بگیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید