طالبان به اقدام ترامپ در لغو مذاکرات واکنش نشان داد

به گزارش دنیای راه راه، گروه طالبان با انتشار بیانیه ای در وبگاه رسمی خود با نام صدای جهاد، نسبت به توقف مذاکرات صلح با آمریکا به دستور ترامپ واکنش نشان داد.

طالبان به اقدام ترامپ در لغو مذاکرات واکنش نشان داد

در بیانیه طالبان آمده است: ما با تیم مذاکره کننده آمریکا مذاکرات مفیدی داشتیم و توافقنامه نهایی شد، تیم مذاکره کننده امریکا تا دیروز از پیشرفت های اجرا شده راضی بود و گفتگوها را در فضای خوبی به پایان رساندیم، هر دو جهت مشغول آمادگی برای اعلان توافقنامه و امضا بودند. پس از اعلان و امضای توافقنامه، تاریخ 23 ماه جاری میلادی را نخستین روز نشست مذاکرات بین الافغانی تعیین کرده بودیم. کشورهای منطقه و جهان و سازمان های جهانی نیز از این پروسه حمایت می کردند.

در ادامه این بیانیه گفته شده: اکنون که رئیس جمهور امریکا دونالد ترامپ روند مذاکره با امارت اسلامی را متوقف کرده است، تاوان این کار او بیش از هر کسی به خود آمریکا می رسد، اعتبار امریکا لطمه دیده و موقف آن را در قبال صلح دیگر هم برای جهان روشن ساخت، تلفات جانی و مالی آمریکا را بیشتر و نقش امریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می کند.

طالبان همچنین گفته اند: امارت اسلامی با تداوم مذاکرات ثابت کرد جنگ از سوی دیگران بر ما تحمیل شده و اگر بجای جنگ راه تفاهم اختیار گردد، ما تا پایان برای آن متعهد می مانیم. پیش از امضای توافقنامه عکس العمل نشان دادن به یک حمله، نشان دهنده حوصله نیست. در حالی که اندکی پیش تر از این حمله، ایالات متحده و همکاران داخلی شان در حملات متعددی صدها تن از افغان ها را به شهادت رساندند و دارایی شان را طعمه آتش ساختند.

در بیانیه مذکور، طالبان همچنین گفته است: زلمی خلیلزاد دعوت نامه رئیس جمهور امریکا برای رفتن به آمریکا را در اواخر ماه اگوست برای ما ارسال کرد. ما این سفر را تا امضای توافقنامه در دوحه به تعویق انداخته بودیم. امارت اسلامی سیاست قوی و موقف غیر متزلزلی دارد، ما بیست سال پیش هم صدای تفاهم بلند کرده بودیم و امروز هم موقف ما همان است و باور داریم طرف آمریکایی دوباره به همین موقف بر می گردد.

در پایان این مذاکره گفته شده: مبارزه 18 ساله ما با آمریکایی ها ثابت کرده که ما جز اینکه اشغال کشور به گونه کامل به پایان برسد و افغان ها به حال خودشان گذاشته شوند، دیگر به هیچ چیزی قانع نمی شویم و برای این هدف بزرگ به جهاد کنونی خود ادامه می دهیم و بر پیروزی نهایی باور کامل داریم.

بیانیه طالبان پس از آن منتشر شده که صبح امروز ترامپ در یک پیام توئیتری با اعلام تصمیم خود برای کناره گیری از روند مذاکرات صلح افغانستان و لغو دیدار برنامه ریزی شده اش با سران گروه طالبان نوشت: اگر آنها [طالبان] نتوانند در جریان یک چنین مذاکرات صلح مهمی به یک آتش بس پایبند بمانند، و حتی 12 فرد بی گناه را بکشند، پس احتمالاً فاقد قدرت کافی برای مذاکره بر سر یک توافق ارزشمند هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 23

به "طالبان به اقدام ترامپ در لغو مذاکرات واکنش نشان داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان به اقدام ترامپ در لغو مذاکرات واکنش نشان داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید