محبوب ترین تهدید زمین را بشناسید!

به گزارش دنیای راه راه، به لطف اخترشناسان می دانیم که سطح سیارک بنو همانند یک آتشفشان سنگ هایی را به فضا پرتاب می کند که رفتاری عجیب برای یک سیارک به حساب می آید.

محبوب ترین تهدید زمین را بشناسید!

به گزارش، سیارک بنو یکی از معدود اجرام فضایی است که دانشمندان ناسا علاقه زیادی به آن نشان داده اند. یکی از علت های این علاقه به قدمت این سیارک مربوط می شود که بر اساس گفته های اخترشناسان، هم سن منظومه شمسی است. اخیرا ناسا عکس هایی از سطح این سیارک گرفته که به ما اجازه می دهد اجسام 25 سانتی متری روی آن را نیز از هم تمیز دهیم.

سیارک بنو (Bennu) در رتبه دوم مقیاس خطر برخورد احتمالی پالرمو قرار می گیرد. این بدان معناست که در 150 سال آینده احتمال برخورد بسیار خطرناک آن به زمین وجود دارد. با این حال دانشمندان ناسا توانسته اند با کیفیت ترین عکس جهان را از این سیارک بگیرند. وظیفه ثبت این عکس بر عهده فضاپیمای ناسا به نام OSIRIS-REx بوده که در تاریخ 7 آوریل سال 2019 از فاصله 3.5 الی 5 کیلومتری به ناسا مخابره شده و سطحی معادل 488 متر از سیارک بنو را پوشش داده است.

برای این که کیفیت این عکس را بهتر درک کنید، می توان به ابعاد هر پیکسل عکس 50669 در 25350 پیکسلی اشاره کرد که برابر با 2 اینچ است. بدین ترتیب با نگاه کردن به این عکس می توانید اجسامی به کوچکی 25 سانتی متر را نیز تشخیص دهید. از قلم نیاندازید که این عکس از فاصله 4 کیلومتری گرفته شده و بر اساس گفته های ناسا، این عکس باکیفیت ترین عکسی از سطح یک جرم فضایی بوده که تا به امروز ثبت شده است.

البته پیش از این نیز عکس هایی از فاصله نزدیک تر از سطح مریخ و ماه دیده ایم، ولی بیشتر آن ها عموما با زاویه دید محدود و توسط دوربین تعبیه شده در یک مریخ نورد یا ماه نورد ثبت شده اند. همچنین گفتنی است که هیچ مدارگردی نتوانسته عکسی با این جزئیات ثبت کند. با تمامی این تفاسیر، در حال حاضر اطلاعات زیادی از سیارک بنو در دسترس است.

به لطف اخترشناسان می دانیم که سطح سیارک بنو همانند یک آتشفشان سنگ هایی را به فضا پرتاب می کند که رفتاری عجیب برای یک سیارک به حساب می آید. همچنین به کمک تخته سنگ های عظیم الجثه ای که روی سطح آن پخش شده است، می توان گفت که با سطحی به شدت ناهموار طرف هستیم. آثاری از مگنتیت نیز در این سیارک دیده شده که حاکی از تعاملات آن با آب است.

با این حال تنها هدف مهندسین ناسا از تصویر برداری از سطح این سیارک، تولید یک تصویر پس زمینه با کیفیت نبوده و آن ها قصد دارند در مرداد سال جاری روی سطح سیارک بنو فرود بیایند. در اصل هدف از ثبت این تصویر نیز انتخاب محل فرود در بخش عظیمی از منطقه شمالی آن بوده که با اسم رمز بلبل (Nightingale) شناخته می شود.

فرود فضاپیمای OSIRIS-REx نیز به آرامی صورت خواهد گرفت تا کمترین تداخل را در سطح این سیارک ایجاد کند. همچنین به کمک یک دمنده نیتروژن، ذراتی که به کمک بازوی رباتیکی جمع آوری خواهند شد، به اطراف پرت می شوند. اگر همه چیز بر اساس برنامه ریزی پیش برود، فضاپیما با نمونه های جمع آوری شده در سپتامبر سال 2023 به زمین باز خواهد گشت که امیدواریم این نزدیک ترین فاصله سیارک بنو با زمین باشد.

منبع: دیجیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 647

به "محبوب ترین تهدید زمین را بشناسید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محبوب ترین تهدید زمین را بشناسید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید