ناتو هرگونه حمایت از ترکیه در حمله به شمال سوریه را رد کرد

به گزارش دنیای راه راه، ائتلاف نظامی ناتو اعلام نموده است که در صورت حملات متقابل به ترکیه از طرف سوریه این کشور نباید انتظار هیچ حمایتی را از شرکای خود در این ائتلاف نظامی داشته باشد.

ناتو هرگونه حمایت از ترکیه در حمله به شمال سوریه را رد کرد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از هفته نامه اشپیگل، ­بسیاری از شرکای ترکیه در ائتلاف نظامی ناتو این پیغام را به آنکارا ارسال نموده اند که ترکیه نمی تواند در شمال سوریه انتظار هیچ حمایتی را از این ائتلاف نظامی داشته باشد.

ناتو اعلام نموده است که در صورت حملات متقابل به ترکیه آن ها از هر گونه حمایتی براساس بند 5 قوانین این ائتلاف نظامی به ترکیه اجتناب خواهند کرد.

روزنامه دی ولت آلمان با انتشار این خبر نوشته است که با توجه به حملات ترکیه به شمال سوریه ائتلاف نظامی ناتو یک ستاد بحران تشکیل داده است.

این روزنامه آلمانی این خبر را با استناد به محافل ائتلاف نظامی ناتو منتشر نموده است. بر این اساس، یک کارگروه باید به عملیات نظامی ترکیه و پیغامدهای احتمالی آن بپردازد. این کارگروه متشکل از کارشناسان امنیتی و اطلاعاتی ، کارشناسان نظامی و مشاوران سیاسی است.

بر اساس این گزارش، ترکیه در یک نشست با حضور 29 تن از سفرای ناتو در شورای آتلانتیک شمالی که چهارشنبه گذشته برگزار گشت موافقت کرد که شرکای خود در ائتلاف نظامی ناتو را دائما درباره حملات، جنبش های پناهندگان و خسارت در مناطق جنگی مطلع سازد. ضمناًً آنکارا در محافل داخلی این ائتلاف نظامی این مسئله را آشکار نموده است که حملات در شمال سوریه باید تا نیمه اول نوامبر ادامه یابد.

تنها یک روز بعد از دیدار شورای آتلانتیک شمالی، معاون رئیس جمهور آمریکا بعد از مذاکرات طولانی مدت با رئیس جمهور ترکیه یک توافق درباره یک آتش بس 5 روزه برای شمال سوریه را گفت. اینکه آیا این تصمیم همچنان از طرف ترکیه دنبال می گردد تعیین نیست. اخیرا ترکیه و نمودها در اظهاراتی همدیگر را به نقض آتش بس متهم نموده اند.

به نوشته روزنامه دی ولت در جلسه روز چهارشنبه همچنین تعیین شد که فرانسه بر خلاف تصمیمات از قبل اتخاذ شده هیچ موشک ضد هوایی را در جنوب ترکیه مستقر نخواهد نمود. اسپانیا هم گفت که موشک های ضد هوایی خود را از خاک این کشور خارج می نماید. این کشور اعلام نموده که نمی خواهد به تنهایی امنیت این حریم هوایی را بر عهده گیرد.

به گفته کارشناسان امنیتی، نتیجه این امر می تواند این باشد که ترکیه در آینده سیستم دفاعی بحث برانگیز روسی S-400 را در مرزهای خود با سوریه مستقر خواهد نمود تا از خود در برابر حملات موشکی احتمالی از طرف سوریه حمایت کند.

به نوشته روزنامه دی ولت در نشست شورای آتلانتیک شمالی روز چهارشنبه گذشته بخصوص کشورهای آلمان، فرانسه، آلبانی، ایسلند ، بلژیک و لوکزامبورگ این مسئله را آشکار کردند که آنکارا نمی تواند هیچ حمایتی از آن ها را در ارتباط با حملات در شمال سوریه انتظار داشته باشد.

به این ترتیب ترکیه در صورت یک حمله متقابل از طرف سوریه نمی تواند انتظار حمایت شرکای خود در ناتو بر اساس ماده 5 را داشته باشد. این امر مستلزم تصمیم گیری به اتفاق آراء 29 کشور عضو ناتو است.

در این میان دیوید مکلیستر، رئیس کمیسیون سیاست خارجی در مجلس اروپایی از اتحادیه اروپا و ناتو درخواست نموده است که فشارها بر آنکارا را افزایش دهند. وی تاکید نمود که به رئیس جمهور ترکیه باید این پیغام ارسال گردد که این عملیات قابل قبول نیست؛ در غیر این صورت این درگیری ها می تواند پس از سرانجام آتش بس تشدید گردد. وی تاکید نمود که آتش بس توافقی می تواند تنها اولین گام برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی در سوریه باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 190

به "ناتو هرگونه حمایت از ترکیه در حمله به شمال سوریه را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناتو هرگونه حمایت از ترکیه در حمله به شمال سوریه را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید