نقش مهم روی در دوران همه گیری کرونا

به گزارش دنیای راه راه، نتیجه آنالیز ها نشان داده، کمبود روی باعث اختلالات حسی و ناکارآمد شدن سیستم ایمنی می گردد و تأمین آن برای عملکرد درست این سیستم در زمان همه گیری کرونا حیاتی است.

نقش مهم روی در دوران همه گیری کرونا

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از یاهو، همانطور که بحران کووید 19 در دنیا ادامه دارد و در ابعادی فاجعه بار در هند بروز نموده، تأکید بر مکمل های تقویت کننده ایمنی فقط افزایش یافته است. به غیر از ویتامین C، روی عنصر دیگری است که برای سیستم ایمنی بدن بسیار لازم است.

M Wasim Ghori، مدیر بهداشت در سازمان تجارت مالی هند (IETO) و مدیر پزشکی در یک کلینیک تخصصی در بمبئی می گوید: روی به عنوان یک ریز مغذی ضروری برای سلامت انسان، نقش اساسی در سیستم ایمنی بدن دارد و یک ریز مغذی حیاتی است.

نتیجه آنالیز ها نشان داده، کمبود روی باعث اختلالات حسی و ناکارآمد شدن سیستم ایمنی، بروز آترواسکلروز، افزایش استرس اکسیداتیو، به تاخیر انداختن رشد جسمی و ذهنی در نوزادان و در باعث کاهش عملکرد فراوری مثل و باروری در افراد بالغ می گردد.

محقق این مطالعه می گوید: روی نمی تواند در بدن فراوری یا ذخیره گردد و باید به وسیله رژیم غذایی تأمین گردد. مصرف روزانه حداکثر 15 میلی گرم روی برای حفظ حالت ثابت مورد احتیاج است زیرا سیستم خاصی برای ذخیره روی در بدن وجود ندارد؛ حتی اگر اطلاعات زیادی در خصوص ارتباط مستقیم روی و کوید 19 در دسترس نباشد، اثر ضد ویروسی آن در برابر سایر بیماری های ویروسی به ویژه ذات الریه اثبات شده است، همانطور که همه ما می دانیم تأثیر بر ریه ها یکی از کشنده ترین اثرات کوید 19 است.

مصرف مکمل روی در کاهش همانند سازی ویروس آنفلوانزا، کاهش هپاتیت در بیماران آلوده به HCV ، افزایش پاسخ به درمان ضد ویروسی تأثیرگذار بوده و قابل توجه ترین آن کاهش قابل توجه شیوع در ذات الریه، به ویژه در کشورهای در حال توسعه است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 خرداد 1400 بروزرسانی: 6 خرداد 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1354

به "نقش مهم روی در دوران همه گیری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش مهم روی در دوران همه گیری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید