واکسن آنفلوانزا خوب است یا بد

به گزارش دنیای راه راه، رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در واکنش به بعضی ادعاها در شبکه های مجازی مبنی بر اینکه واکسن آنفلوانزا هیچ نفعی ندارد و هزینه نظام سلامت را افزایش می دهد، توضیحاتی ارائه داد.

واکسن آنفلوانزا خوب است یا بد

به گزارش گروه رسانه های دنیای راه راه، ایرج خسرونیا، با عنوان این مطلب که واکسن آنفلوانزا در تمام دنیا استفاده می گردد، به مهر، گفت: تزریق این واکسن به خصوص برای افراد سالمند، افرادی که بیماری های مزمن و تضعیف نماینده سیستم ایمنی بدن را دارند، مثل ایدز، سرطان، دیابت و...، باید حتما این واکسن را بزنند.

وی، همچنین بر تزریق واکسن آنفلوانزا برای بچه ها و مادران باردار تاکید نمود و اضافه کرد: آنفلوانزا همه گیری دارد و می تواند به یکباره جمعیت زیادی را گرفتار کند. از همین رو، ضروری است که این واکسن برای گروه های پر خطر تزریق گردد.

خسرونیا با عنوان این مطلب که آنفلوانزا می تواند کشنده هم باشد، گفت: این ویروس در ابتدا به شکل سرماخوردگی بروز می نماید، اما عوارض آن به تدریج سخت تر از سرماخوردگی است.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با تاکید بر تزریق این واکسن برای افرادی بالای 70 سال، توضیح داد: بسیاری از این افراد با ابتلا به آنفلوانزا بستری می شوند و بعد فوت می نمایند.

وی ادامه داد: اینکه شایعه کنیم این واکسن هیچ ضرورتی ندارد، حرف درستی نیست و ما باید بتوانیم از شدت عوارض آنفلوانزا با واکسن آن، جلوگیری کنیم.

خسرونیا، به کیفیت واکسن های آنفلوانزا اشاره نمود و گفت: برخی واکسن ها که در کشورهای دنیا سوم ساخته می گردد، ثابت شده در برخی افراد ایجاد مشکل و عارضه نموده است.

وی اضافه کرد: از نظر بنده که یک پزشک هستم، استفاده از واکسن آنفلوانزا برای همه خوب است، اما برای گروه های پرخطر، واجب است.

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، با عنوان این مطلب که واکسن آنفلوانزا موجب تضعیف ویروس ها می گردد، گفت: این واکسن همه ویروس ها را در نمی گیرد، اما همان مقدار هم که باعث تضعیف ویروس ها گردد، کافی است.

خسرونیا با اشاره به آغاز فصل پاییز و سرد و گرم شدن هوا، اضافه کرد: بهتر است که افراد برای تزریق این واکسن اقدام نمایند. با توجه به اینکه مدارس هم باز شده است، اگر یک دانش آموز مبتلا گردد، بقیه هم کلاسی های خودش را مبتلا خواهد نمود و این دانش آموزان، ویروس را به خانواده خود منتقل می نمایند و به این صورت، باعث همه گیری این ویروس می شویم.

در همین حال، مسعود مردانی عضو کمیته کشوری آنفلوانزا و متخصص بیماری های عفونی، گفته است که در حال حاضر 2 نوع واکسن سه و چهار ظرفیتی آنفلوانزا در بازار موجود است. این 2 نوع واکسن نسبت به هم فزونی ندارند، ولی در واکسن چهار ظرفیتی یک نوع ویروس بیشتر است، بنابراین افرادی که در معرض خطر هستند، بهتر است که از نوع چهار ظرفیتی استفاده نمایند.

وی، این موضوع را هم مورد تاکید قرار داده است که فرآیند دریافت واکسن آنفلوانزا در بچه ها زیر سه سال همانند سایر گروه ها است و همان یک نوبت تزریق حتی برای اولین بار کافی است.

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 122

به "واکسن آنفلوانزا خوب است یا بد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن آنفلوانزا خوب است یا بد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید