پاکستان در روز عاشورای حسینی یکپارچه عزادار شد

به گزارش دنیای راه راه، مردم پاکستان اعم از مسلمان و غیر مسلمان در روز عاشورای حسینی به اقامه عزا برای سالار شهیدان پرداختند.

پاکستان در روز عاشورای حسینی یکپارچه عزادار شد

به گزارش دفتر منطقه ای دنیای راه راه، عشق و ارادت به اهل بیت علیهم السلام و به خصوص سالار شهیدان در کشور پاکستان تنها به شیعیان محدود نمی گردد.

اهل سنت این کشور با برگزاری مراسم عزاداری بر مصائب فرزند پیامبر خدا (ص) اشک می ریزند. در این زمینه اهل سنتی بریلوی که جمعیت غالب کشور پاکستان را تشکیل می دهند جلسات بسیار بزرگی تشکیل می دهند.

علامه طاهر القادری یکی از رهبران بزرگ اهل سنت بریلوی پاکستان است که هر سال یک دهه در شهر لاهور عزای حسینی را برپا می نماید.

این رهبر بزرگ اهل سنت کوشش می نماید تا شبهاتی که از سوی بعضی گروه های معاند و وهابیون در مورد واقعه عاشورا مطرح می گردد را با استفاده از منابع اهل سنت پاسخ دهد.

هندو مذهب ها و مسیحی ها نیز در پاکستان خود را به قافله عزای حسینی می رسانند و حتی در روز عاشورا با برپایی ایستگاه های توزیع نذری از عزاداران حسینی پذیرایی می نمایند.

در شهرهای بزرگی مانند کراچی، لاهور، پیشاور، اسلام آباد و... راستاهای عزاداری از قبل معین است و نیروهای انتظامی نیز از مدت ها قبل راستا را پاکسازی می نمایند تا مسئله ای برای عزاداران به وقوع نپیوندند.

در بزرگترین شهر پاکستان یعنی کراچی سال جاری نیز مراسم عاشورای حسینی و دسته های عزاداری از راستاهای مختلف تا درب ورودی حسینیه ایرانیان در حرکتند و مردم سینه زنان نام حضرت حسین بن علی (ع) را زمزمه می نمایند.

در شهرهای شمالی پاکستان مانند سکردو و گلگیت که این روزها سرمای پائیزی را نیز به خود می بیند مردم با شور و حرارت بسیار دسته های عزادرای برگزار نموده اند و به سمت میادین اصلی شهر در حرکتند.

در بعضی شهرهای بزرگ اقوام و گروه های مختلف به زبان های محلی خودشان عزاداری می نمایند و گاه حرکت دسته های عزاداری ساعت ها طول می کشد.

پاکستان از جمله کشورهایی است که علیرغم غیر شیعی بودن تاسوعا و عاشورای حسینی در آن تعطیل رسمی است و در بالاترین سطوح کشوری نیز اقامه عزا صورت می گیرد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 22

به "پاکستان در روز عاشورای حسینی یکپارچه عزادار شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاکستان در روز عاشورای حسینی یکپارچه عزادار شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید