طراحی یک توپ برای پاکسازی میادین مین

به گزارش دنیای راه راه، یک طراح افغان که در آلمان زندگی می نماید، به منظور پاکسازی میادین مین در کشورش یک توپ با پاهایی از جنس بامبو طراحی نموده است که این دستگاه مین روب با استفاده از مواد ارزان قیمت ساخته شده و به راحتی قابل تعویض هستند.

طراحی یک توپ برای پاکسازی میادین مین

جهت دریافت مشاوره خدمات طرح روی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از آی ای، ماین کافون(Mine Kafon) که توسط مسعود حسنی طراح افغان طراحی شده است، نمونه ای عالی از دستگاهی با مهارت طراحی شده است که از مواد ارزان قیمت برای دستیابی به نتایج باورنکردنی استفاده می نماید.

در توضیحات وب سایت ماین کافون آمده است که که این دستگاه با نیروی باد جابجا می گردد. اندازه و وزن آن تقریباً به اندازه یک انسان متوسط است که به آن اجازه می دهد تا مین های زمینی را هنگامی که روی آن غلت می زند، منفجر کند.

هدف مسعود حسنی از ساخت این دستگاه پاکسازی میدان های مین افغانستان و ریشه کن کردن آنها با استفاده از دستگاهی است که تنها 40 دلار قیمت دارد.

در هسته این دستگاه کروی یک پوشش آهنی 17 کیلوگرم قرار گرفته است. ده ها پایه بامبوی ارزان قیمت که با انتهاهای پلاستیکی طراحی شده است، سطح و امکان بهتری برای جابجایی به ماین کافون می دهد.

اگرچه این توپ هنگام تحریک مین ها آسیب می بیند، اما دارای پاهای کافی است تا بتواند تقریباً چهار مین را قبل از لزوم تعویض قطعات منفجر کند.

وزن این دستگاه به طور کلی 70 کیلوگرم است، به این معنی که آن قدر سبک است که می تواند با وزش یک نسیم معمولی به حرکت درآید، در حالی که در عین حال به اندازه کافی سنگین است که بتواند مین ها را منفجر کند.

این توپ همچنین به یک GPS مجهز شده است که برای جلوگیری از آسیب دیدگی توسط انفجار مین ها در بالای دستگاه قرار گرفته است. این GPS به کاربران اجازه می دهد که مسیری را که ماین کافون طی نموده است مشاهده نمایند و مناطقی را که توسط این دستگاه پاکسازی شده است، نقشه برداری نمایند.

ماین کافون که از اسباب بازی ها الهام گرفته شده است، امکان مین روبی با قیمت مناسب را فراهم می نماید. پاکسازی و خنثی کردن مین ها توسط متخصصان آموزش دیده پاکسازی میادین مین می تواند بسیار گران تمام گردد و هزینه آن بین 300 تا 1000 دلار برای از بین بردن هر مین متغیر است. البته که این کار برای متخصصان بسیار خطرناک نیز هست.

این در حالی است که گزارش ها نشان می دهد فقط در سال 2019 حداقل 5554 تلفات حاصل از انفجار مین ثبت شده است و تصور می گردد 110 میلیون مین فعال در سراسر دنیا وجود داشته باشد که این آمار لزوم اجرای برنامه های موثر پاکسازی میادین مین را نشان می دهد.

البته ماین کافون تنها ابتکار حسنی نیست. وی همچنین یک فناوری پهپادی را برای انفجار مین ها از هوا توسعه داده است که توسط کمیسیون اروپا تأمین اقتصادی شده است.

حسنی در مصاحبه ای با CNN گفت که ایده ساخت توپ ماین کافون را از اسباب بازی هایی که او از کودکی با آنها بازی می نموده، الهام گرفته است. وی می گوید در کودکی در مناطقی از افغانستان زندگی می نموده است که خطر انفجار مین همیشه او و دیگر بچه ها را تهدید می نموده است و اجازه دور شدن از خانه برای بازی را نداشتند.

اکنون استفاده از فناوری ابداعی حسنی ممکن است در آینده به دوری انسان ها از میادین مین و جلوگیری از به خطر انداختن جان خنثی نمایندگان یاری کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1183

به "طراحی یک توپ برای پاکسازی میادین مین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی یک توپ برای پاکسازی میادین مین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید