کاهش موجودی انبار خودروسازان ، رشد مثبت تولید صنعتی متوقف شد

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگاران، پژوهشکده پولی و بانکی کشور در گزارش ماهانه خود گفت که رشد مثبت شاخص تولید صنعتی در مردادماه بعد از 14 ماه متوقف شد و رشد شاخص در این ماه نسبت به مدت مشابه سال قبل به محدوده صفر درصد رسید.

کاهش موجودی انبار خودروسازان ، رشد مثبت تولید صنعتی متوقف شد

نگاهی به رشد این شاخص در سه ماه اخیر نشان از فرایند نزولی رشد شاخص تولید صنعتی در ماه های اخیر دارد و برای دومین ماه متوالی رشد بخش صنعت تحت تاثیر محدودیت های تامین برق صنایع فولاد و سیمان قرار گرفت و رشد شاخص تولید صنایع فلزات اساسی و کانی های غیر فلزی تحت تاثیر این محدودیت ها در مرداد ماه نسبت به مدت مشابه به ترتیب به 8.6 - و 4.2 - درصد رسید.

علاوه براین، شاخص موجودی انبار در بخش صنعت در مرداد ماه افزایش موجودی انبار در این ماه را نشان می دهد که افزایش موجودی انبار بخش صنعت در سه ماه اخیر به همراه فرایند کاهشی رشد تولید می تواند نشانه هایی از کاهش بیشتر رشد تولید در ماه های آینده باشد.

اوضاع سودآوری شرکت های صنعتی

بررسی شرایط سودآوری شرکت های صنعتی نشان می دهد که تعداد شرکت های زیان ده در صنایع تولیدکننده محصولات ضروری یعنی صنایع غذایی و صنایع دارویی که درگیر قیمت گذاری های دستوری هستند، افزایش داشته و رشد سود اسمی شرکت های این دو صنعت در سه ماهه اول 1400 نسبت به مدت مشابه به ترتیب 16- و 22 درصد بوده است.

از سوی دیگر، سود اسمی شرکت ها در صنایع صادراتی مانند محصولات شیمیایی و فلزات اساسی در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از 200 درصد رشد کرده است.

طبق این گزارش، در فروردین و اردیبهشت ماه سال جاری تغییر در موجودی انبار شرکت های صنعتی تحت تاثیر تغییر قابل توجه استراتژی فروش شرکت های خودروساز قرار گرفت و شاخص کل موجودی انبار صنعت کاهش در موجودی انبار را نشان داد اما در سه ماهه اخیر از خرداد تا مرداد، موجودی انبار در بخش صنعت به طور میانه افزایش را نشان می دهد.

رشد منفی فروش کل صنعت در مردادماه

به عبارت دیگر رشد فروش در ماه های اخیر کمتر از رشد تولید بوده است و حتی در مرداد ماه رشد فروش کل صنعت نسبت به مدت مشابه سال قبل منفی هم بوده است.

جزئیات تغییرات موجودی انبار محصولات شرکت های صنعتی نشان می دهد، صنعت محصولات شیمیایی که در ماه های اخیر همواره کاهش در موجودی انبار را تجربه کرده بود در تیر ومردادماه با افزایش در موجودی انبار روبرو شده است.

با توجه به رشد نزدیک صفر این صنعت در تیر و مردادماه می توان گفت که فروش شرکت های این صنعت در دو ماه اخیر نسبت به مدت مشابه کاهش داشته است که می تواند به رشد منفی تولید این صنعت در ماه های آینده منجر شود.

شرایط موجودی انبار خودروسازان

یکی از صنایعی که در دوره های اخیر بیشترین تغییر را در موجودی انبار دارد صنعت خودروسازی است. این صنعت از مرداد ماه 1399 تا اسفند 1399 به طور میانه در هر ماه 12.8 درصد به موجودی انبار خود اضافه کرد اما در اردیبهشت ماه سال جاری رشد فروش حدود 27 درصد بیشتر از تولید بوده است که به معنی کاهش موجودی انبار انباشته شده در ماه های قبلی است.

در تیر ماه هم رشد فروش این صنعت حدود 15.1 درصد بیشتر از رشد تولید این صنعت بوده که نشان دهنده کاهش در موجودی انبار این صنعت شده است و در ادامه این فرایند، مردادماه هم موجودی انبار این صنعت 9.4 درصد کاهش یافت.

در صنعت فلزات اساسی کاهش تولید در مردادماه با کاهش موجودی انبار در این ماه همراه بوده که محدودیت از سمت عرضه رشد تولید این صنعت را منفی کرده است و همانطور که در بخش قبل اشاره شد محدودیت در تامین برق در صنعت فولاد محدودیت بخش عرضه در این صنعت بوده است.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه تولید را در صفحه صنعت و معدن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1542

به "کاهش موجودی انبار خودروسازان ، رشد مثبت تولید صنعتی متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش موجودی انبار خودروسازان ، رشد مثبت تولید صنعتی متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید