کشف یک کشتی دو هزار ساله در معدن زغال سنگ

به گزارش دنیای راه راه، برای دومین بار از سال 2020، معدن چیان زغال سنگ در صربستان با یک قایق رومی باستان برخورد نموده اند. میومیر کوراچ، باستان شناس ارشد گفته است که قدمت دقیق قایق هنوز تعیین نیست، اما براساس یافته های قبلی، قدمت آن احتمالاً به قرن سوم یا چهارم قبل از میلاد می رسد.

کشف یک کشتی دو هزار ساله در معدن زغال سنگ

به گزارش فرادید، آن موقع، یک شهر رومی شلوغ به نام ویمیناسیوم نزدیک رودخانه دانوب، در 45 مایلی شرق بلگراد قرار داشت. امروزه، منطقه اطراف آن تبدیل به یک سایت باستان شناسی غنی شده است؛ محققان از زمان شروع نخستین کاوش ها در دهه 1880 در این سایت مشغول به کار هستند و امیدوارند زمانی که قایق اخیر به طور کامل حفاری گردد، آن را همراه سایر مصنوعات یافت شده در ویمیناسیوم به نمایش بگذارند. با این حال، جابجایی آن کار آسانی نخواهد بود.

میومیر کوراچ، باستان شناس اصلی که روی قایق کشف شده کار می نماید

ملادن یوویسیچ یکی از اعضای تیم باستان شناسی که روی حفاری این قایق کار می نماید، گفته است: دوستان مهندس ما سازه خاصی را آماده خواهند کرد که به وسیله جرثقیل بلند می گردد و کل فرآیند حفاظت تدریجی در پی آن انجام خواهد شد.

معدن چیان ماه گذشته نخستین آثار کشتی را کشف و باستان شناسان را باخبر کردند و آن ها نیز کاوش های دقیق شان را شروع کردند. رطوبت موجود در چوب و شن و ماسه های اطراف به حفظ بقایای قایق یاری نموده است که طول آن تقریباً 13 متر است (اگرچه کشتی در زمان خود به احتمال زیاد کشیده تر بوده است). یک خطر بزرگ، آفتاب شدید بود که می توانست کشتی را به سرعت خشک کند، به همین علت، مرطوب نگه داشتن چوب حین حفاری در اولویت نهاده شد.

امپراتوری وسیع روم در اوج سلطه خود به استان هایی با مرکز ها و حاکمان مختلف تقسیم شد. شهر باستانی ویمیناسیوم مرکز استان موزیا سوپِرییِر (Moesia Superior) بود. فرضیه تیم باستان شناسی این است که این قایق زمانی روی یک رود فرعی حرکت می نموده که رودخانه دانوب را به ویمیناسیوم متصل می نموده که جمعیتی حدود 45000 نفر داشته است.

حادثه مشابهی سال 2020 رخ داد، زمانی که معدن چیان صرب به طور تصادفی بقایای سه کشتی را در منطقه کشف کردند. در آن پروژه، استفاده از تجهیزات معدنی خسارت های زیادی به یافتۀ آن ها وارد کرد. تقریباً 35 تا 40 درصد از کشتی آسیب دید، اما تیم باستان شناسی تمام اجزاء آن را جمع آوری کرد و توانست آن را تقریباً به طور کامل بازسازی کند.

روی این کشتی ها هیچ اثری از جنگ یا آتش سوزی نبود، به همین علت باستان شناسان با این پرسش بی پاسخ روبرو شدند که واقعاً چه بلایی به سر این قایق ها آمده است. یک احتمال این است که آن ها به حال خود رها یا تخلیه شدند. این کشتی ها به طور ناگهانی با محموله غرق نشدند. اگر این اتفاقات زمان تهاجم بربر ها و عقب نشینی نیرو های رومی رخ می داد، کشتی را برای اینکه به دست دشمن نیفتد، رها یا غرق می کردند.

به گزارش رویترز، باستان شناسان تخمین می زنند تا به امروز تنها 5 درصد از ویمیناسیوم را کاوش نموده اند، پس می توان گفت هنوز اکتشافات زیادی در راه است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1402 بروزرسانی: 25 مرداد 1402 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 2005

به "کشف یک کشتی دو هزار ساله در معدن زغال سنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک کشتی دو هزار ساله در معدن زغال سنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید