آشنایی با دره توپ های سنگی در قزاقستان

به گزارش دنیای راه راه، دره توپ ها در کشور قزاقستان و در استان قزاقستان غربی، در شمال Western Karatau و نزدیکی شهر شتپه (Shetpe) واقع شده است. این دره شگفت انگیز در زبان قزاقی توریش (Torysh) نامیده می شود. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید.

آشنایی با دره توپ های سنگی در قزاقستان

در این دره شگفت انگیز تعداد بی شماری ساختار های سنگی گرد و بسیار شبیه به توپ دیده می شود که منطقه وسیعی از زمین های استپ را پوشانده اند. این سنگ های گرد، میزان های متفاوتی دارند اما قطر بیشتر این سنگ ها به 3 الی 4 متر می رسد.

تصور می شود که این توپ های سنگی، توده های فشرده ای بوده اند که از ته نشین شدن مواد معدنی و رسوبی بوجود آمده اند. سپس این توده های فشرده در اثر سخت شدن به این توپ های سنگی تبدیل شده اند. این توده های رسوبی اغلب شکل کروی دارند و معمولا در سنگ ها و خاک های رسوبی شکل می گیرند. بر طبق نظریات زمین شناسی، مواد رسوبی در اطراف یک هسته مرکزی سخت انباشته شده و سپس طی فرآیندی فشرده شده و این توپ های سنگی را بوجود آورده است.

این پدیده زمین شناختی خیلی عجیب و نادر نیست و نمونه هایی از چنین توپ های سنگی در منطقه ها گوناگونی از این کره خاکی دیده شده است؛ اما آنچه که عجیب و شگفت انگیز به نظر می رسد میزان این سنگ ها است زیرا سنگ های کروی با این میزان و بزرگی، فقط در منطقه ها معدودی از جهان دیده شده اند. تخته سنگ های کروی مواراکی (Moeraki) در نیوزیلند یک نمونه دیگر از این سنگ های کروی شگفت انگیز است.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 14 بهمن 1400 بروزرسانی: 14 بهمن 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1671

به "آشنایی با دره توپ های سنگی در قزاقستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با دره توپ های سنگی در قزاقستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید