آشنایی با نشانگان تونل مچ پا (تونل تارسال)

به گزارش دنیای راه راه، نشانگان تونل مچ پا (تونل تارسال) از مهم ترین دلایل گزگز، درد و کرختی کف پا است که اغلب افراد از آن بی اطلاع هستند.

آشنایی با نشانگان تونل مچ پا (تونل تارسال)

به گزارش دنیای راه راه به نقل از ایسنا، تونل تارسال، کانالی است که در قسمت داخلی مچ پا و زیرقوزک داخلی قرار گرفته است. این کانال محل عبور انواع شریان و ورید، اعصاب و تاندون است. یکی از مهم ترین اعصابی که از این کانال عبور می نماید، عصبی به نام تی بیال خلفی است. زمانی که این عصب به هر دلیل تحت فشار قرار می گیرد دردناک می گردد. این عارضه یکی از مهم ترین دلایل گزگز و درد کف پا، پاشنه و انگشتان است.

  • مهم ترین علل ایجاد نشانگان تونل تارسال

کف پای صاف و بدون قوس: کف پای صاف و بدون قوس سبب می گردد مچ پا به سمت خارج انحراف پیدا کند و مجرای تونل تنگ گردد. بسته شدن مجرای تونل سبب فشار به اعصاب و ایجاد درد می گردد. به طور کلی هر عارضه ای که منجر به تنگ شدن کانال گردد، در این بیماری نقش دارد.

در عین حال عللی چون شکستگی مچ پا، متورم شدن تاندون ها، خار استخوان مفاصل، دیابت و ... نیز می تواند منجر به گزگز کف پا و درد آن گردد.

باید توجه کرد که زنان و مردان به یک اندازه در معرض این نشانگان قرار دارند. علایم نشانگان تونل تارسال مشابه علایم دیده شده در افراد مبتلا به اختلالات تیرویید است. مهم ترین نشانه های آن احساس گزگز، درد، سوزش و بیحسی در مچ، پاشنه، قوس و انگشتان است. علایم می توانند دایمی باشند یا بر اثر ایستادن زیاد، پیاده روی طولانی یا ورزش شدید، تشدید شوند.

مفاهیم: سندروم کانال مچ چیست؟

نشانگان تونل تارسال یکی از عوارضی است که سرعت در تشخیص، نقش مهمی در درمان آن دارد؛ چرا که تشخیص زودهنگام سبب کمترین آسیب به اعصاب می گردد.

عکسبرداری به روش MRI یکی از مهم ترین روش های تشخیص است. معمولا پزشکان پس از اطمینان از وجود این عارضه، استراحت، کاهش وزن، اجتناب از فعالیت بدنی شدید و استفاده از کفش مناسب را توصیه می نمایند.

سپس از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا تزریق بی حس نماینده به عصب استفاده می گردد. استفاده از کفی های طبی برای افراد مبتلا به کف پای صاف نیز یکی از راه چاره دیگر است. در بعضی موارد فیزیوتراپی هم توصیه می گردد. البته در حالت های خاص، تنها راه علاج عمل جراحی برای باز کردن کانال است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 371

به "آشنایی با نشانگان تونل مچ پا (تونل تارسال)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با نشانگان تونل مچ پا (تونل تارسال)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید