حس کردن اشیا در نمایشگرهای لمسی تازه

به گزارش دنیای راه راه، پژوهشگران آمریکایی سعی دارند نوع جدیدی از نمایشگرهای لمسی را توسعه دهند که امکان احساس کردن اشیا را با لمس کردن آنها فراهم نمایند.

حس کردن اشیا در نمایشگرهای لمسی تازه

پژوهشگران بخش مهندسی مکانیک دانشگاه تگزاس ای اندام(Texas A&M) سعی دارند تا تعامل میان انگشت و دستگاه های لمسی را بهبود ببخشند و امیدوار هستند که با این کار به پیشرفت فناوری ورای حس کردن و و واکنش دستگاه ها نسبت به لمس انگشت کاربر یاری نمایند.

هدف نهایی از توسعه رابطه میان انسان و ماشین، این است که دستگاه های لمسی با مجهز شدن به توانایی تقلید حس کردن اشیای فیزیکی، یک تجربه غنی تر از لامسه را در اختیار کاربران قرار دهند. سینتیا هیپول(Cynthia Hipwell)، سرپرست این پژوهش، نمونه هایی از پیاده سازی این طرح را در زمینه های گوناگون، از یک پلتفرم فراگیر واقعیت مجازی گرفته تا رابطه های نمایشی لمسی را که در خودرو یا برای خرید مجازی به کار می فرایند، بیان کرد.

هیپول در این باره گفت: این فناوری به شما امکان می دهد تا بافت ها، دکمه ها، اسلایدها و دستگیره ها را روی صفحه نمایش احساس کنید. از این فناوری می توان در نمایشگرهای لمسی استفاده کرد اما مزیت قابل توجه آن، یاری کردن به کاربر در احساس کردن بافت پارچه و سایر محصولات هنگام خرید آنلاین است.

وی اضافه نمود: لمس کردن صفحه نمایش لمسی، در حال حاضر بیشتر به نفع صفحه نمایش است تا کاربر. با ظهور و اصلاح فناوری پیچیده لمسی، رابطه میان کاربر و دستگاه می تواند بیشتر به صورت متقابل درآید.

هیپول ادامه داد: اضافه نمودن لامسه به عنوان یک ورودی حسی، نهایتا می تواند به غنی شدن فضای مجازی بیانجامد و بار ارتباطی را که در حال حاضر بر دوش صدا و تصویر است، کاهش دهد.

وی اضافه نمود: هنگامی که تجربیات مجازی را آنالیز می کنیم، در می یابیم که آنها بیشتر صوتی و تصویری هستند و ما می توانیم بار صوتی و تصویری را دریافت کنیم. امکان وارد کردن توانایی لامسه به رابطه میان انسان و ماشین می تواند قابلیت و واقع گرایی بیشتری را به همراه داشته باشد و بار اضافه را کاهش دهد. از تاثیر فناوری لمسی می توان برای جلب توجه کاربر استفاده کرد تا انجام دادن کارها، ساده تر گردد.

هیپول و گروهش با آنالیز مولتی فیزیک رابطه میان انگشت کاربر و دستگاه، این پژوهش را پیش می برند. این رابطه به شکل باورنکردنی پیچیده است و با توجه به کاربران و شرایط محیطی گوناگون تغییر می نماید.

هیپول گفت: ما در حال آنالیز اثرات الکترووتینگ(Electrowetting)، الکتروستاتیک(Electrostatics)، تغییر در ویژگی های انگشت، ویژگی های ماده، هندسه سطح ابزار، مکانیک تماس، حرکت سیال و انتقال بار الکتریکی هستیم تا بفهمیم که ابزار را چگونه طراحی کنیم تا قابلیت اطمینان و عملکرد بیشتری داشته باشد. هدف نهایی ما، ابداع مدل های پیش بینی نماینده است که بیشترین اثر لمسی و حداقل حساسیت را نسبت به تغییرات کاربر و محیط دارند.

هیپول با توجه به محصولات در حال توسعه پیش بینی می نماید که مصرف نمایندگان در چند سال آینده، شاهد پیاده سازی عناصر ابتدایی در دستگاه های رایج باشند.

وی اضافه نمود: من باور دارم که عناصر ابتدایی، تا پنج سال آینده در دسترس باشند. این موضوع، نتیجه بلوغ فناوری و نحوه توسعه آن، نحوه واقعی شدن و نحوه توسعه آن است.

این پژوهش، در مجله Advanced Materials به چاپ رسید.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1597

به "حس کردن اشیا در نمایشگرهای لمسی تازه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حس کردن اشیا در نمایشگرهای لمسی تازه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید