راز تپه اسرارآمیز پاتومسکی چیست؟

به گزارش دنیای راه راه، تپه اسرارآمیز پاتومسکی

دهانه پاتومسکی از پدیده های عجیب سیبری در روسیه است. اینکه این دهانه چگونه به وجود آمده تا به حال ناشناخته مانده است. دانشمندان زیادی درباره این دهانه تحقیقاتی انجام دادند و هر یک نظراتی را برای چگونگی درست شدن آن بیان نموده اند اما صحت هیچ کدام از این نظریه ها تا به حال ثابت نشده است. می خواهیم درباره راز تپه اسرارآمیز پاتومسکی حرف بزنیم، در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید.

راز تپه اسرارآمیز پاتومسکی چیست؟

زمین شناسی به نام وادیم کولپاوف در سال 1949 تپه ای بزرگ از جنس سنگ آهک را در شمال منطقه ایرکوتسک که در جنوب شرقی سیبری قرار گرفته است را پیدا کرد. شکل این تپه مخروطی به این صورت است که در قله آن یک دهانه به وجود آمده و تپه ای کوچک هم در مرکز آن دهانه است. ارتفاع تپه حدود 40 متر و عرض آن 100 متر است و ارتفاع آن تپه کوچک که در وسط قله است هم 12 متر است. دلیل نامگذاری این دهانه به نام پاتومسکی این است که رودخانه ای به این نام در آن نزدیکی در جربان است، مردم این منطقه این دهانه را به نام آشیانه عقاب آتشین می شناسند. دانشمندان زیادی حدس هایی را برای چگونگی ایجاد این دهانه زده اند و مردم هم اعتقاد داشتند که زمانی در این ناحیه سنگ های آسمانی به زمین برخورد کردند و باعث پیدایش این دهانه شده اند. عده ای از مردم حتی بر این باور بودند که شهاب سنگی به نام تونگوسکا این دهانه را ایجاد نموده است و جالب است که بدانید این شهاب سنگ هیچ وقت تا به امروز کشف نشده است. اما وقتی به این دهانه نگاه می کنیم می فهمیم که شبیه هیچ شهاب سنگی نیست. در سال های بعد تعدادی از دانشمندان معتقد بودند که این دهانه به زودی تبدیل به آتشفشانی فعال می گردد اما با جست و جو معلوم شد که هیچ اثری از مواد آتشفشانی در آن محل وجود ندارد.

با دقت بر درختانی که بر روی این تپه وجود دارند و شمارش حلقه های درختی معلوم شد که این تپه حدود 250 سال پیش به وجود آمده است. با مطالعه بیشتر بر روی آن ها تعیین شد که درختان در دوره ای رشد سریع تری داشتند (مثل جنگل ای اطراف چرنوبیل که بعد از حادثه نیروگاه اتمی رشد خیلی سریعی داشتند). این یافته ها باعث شد که عده ای بگویند شاید در اینجا نیروگاه مخفی هسته ای باشد و یا بشقاب پرنده ای با سوخت هسته ای مدفون باشد. اما وقتی زیر دهانه را خوب گشتند هیچ چیزی مثل ذره های شهاب سنگ و یا چیزی فلزی را پیدا نکردند.

با تحقیقاتی که در سال های اخیر بر روی این دهانه صورت گرفته نظریه دیگری بیان شده است و آن اینکه دلیل پیدایش این دهانه انتشار زیر زمینی مایعاتی مثل هیدروژن است. انتشار زیر زمینی مایعات باعث گرمایی می گردد که رشد گیاهان این تپه را افزایش و میزان حلقه های درختان را هم تغییر داده است. عده ای از زمین شناسان می گویند که هنوز هم تعیین نشده که این دهانه از چه چیزی به وجود آمده اما می توان با اطمینان گفت که دلیل آن چیزی در زیر زمین است.

منبع: الی گشت
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1699

به "راز تپه اسرارآمیز پاتومسکی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز تپه اسرارآمیز پاتومسکی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید