ما مغزمان را از اجداد شبیه به ماهی به ارث برده ایم!

به گزارش دنیای راه راه، محققان دانشگاه استرالیای غربی گامی جدید در زمینه کشف چگونگی فرگشت مغز انسان برداشتند. این یافته ها نشان می دهد که چگونه وقایع ژنتیکی که در اجداد شبیه به ماهی ما اتفاق افتاده است نقش مهمی در زیست شناسی امروز مغز ما ایفا می نماید.

ما مغزمان را از اجداد شبیه به ماهی به ارث برده ایم!

به گزارش ایسنا و به نقل از سایمکس، در مقاله ای جدید که در مجله Nature Ecology & Evolution منتشر شده است، فرآیند متیلاسیون نواحی بدون سیتوزین-گوانین (CG) دی ان آ (DNA) که نوعی سیستم کنترل اپی ژنتیک است و به طور گسترده ای در مغز انسان یافت می گردد، برای اولین بار درمهره داران اولیه ظاهر شده است.

متیلاسیون ناحیه بدون CG می تواند ژن های کنترل کننده عملکرد مغز در دی ان آ را خاموش و روشن کند. کشف این موضوع که متیلاسیون ناحیه بدون CG در مهره داران رخ می دهد نشان دهنده آن است که امروزه این فرآیند نقشی اساسی در ایجاد توانایی های شناختی پیشرفته در مغز انسان و سایر جانداران دارد.

پروفسور ریان لیستر (Ryan Lister) از دانشکده علوم مولکولی در دانشگاه استرالیای غربی که در این مطالعه همکاری داشته می گوید: محققان نمونه هایی از مغز حیوانات را از سراسر درخت زندگی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. ما می خواستیم بفهمیم که آیا این متیلاسیون ناحیه بدون CG فقط مختص گونه های پستانداران که توانایی شناختی بالایی دارند است و یا ریشه در تکاملات قدیمی تری دارد؟ محققان دریافتند که متیلاسیون ناحیه بدون CG فقط در مهره داران دیده می گردد از جمله مکنده ماهی ها (lampreys) که از نسل بی آروارگان هستند و جدی مشترک با انسان ها دارند.

بر طبق این یافته ها متیلاسیون ناحیه بدون CG در نخستین اجداد مشترک همه مهره داران وجود دارد که از صد ها میلیون سال قبل در زمین پرسه می زنند.

دکتر الکس د مندوزا (Alex de Mendoza) از محققان این مقاله می گوید: یافته ها نشان دهنده آن است که متیلاسیون نواحی بدون CG نقشی اساسی در ایجاد پیچیدگی های مغز ایفا می نماید.

او ادامه داد: ما هر موجودی که می شد را برای یافتن متیلاسیون ناحیه بدون CG مورد آنالیز قرار دادیم. مانند کیسه داران، پلاتیپوس ها، پرندگان، قورباغه ها، ماهی ها، کوسه ها و مکنده ماهی ها که همه دارای ستون فقرات بودند. ما همچنین مغز بی مهرگانی، چون زنبورعسل و هشت پا را نیز آنالیز کردیم. ما دریافتیم که متیلاسیون ناحیه بدون CG در مهره داران تکامل یافته است و ممکن است یکی از عواملی باشد که مغز برای عملکرد های پیچیده به آن احتیاج دارد. این تحقیقات همچنان نشان داد که تمام تکامل های مورد احتیاج عوامل ژنتیکی برای ایجاد متیلاسیون نواحی بدون CG در یک بازه زمانی یکسان رخ داده است.

ژن DNMT 3 A که مسئول کد کردن متیلاسیون ناحیه بدون CG است و ژن MeCP 2 که مسئول بیان آن است در شروع تکامل مهره داران به وجود آمده اند.

پروفسور لیستر می گوید: این تحقیقات نشان می دهد که چگونه وقایع تکاملی در اجداد شبیه به ماهی ما در بیولوژی امروزه مغز ما نقش دارد.

این تحقیقات توسط دکتر رایان لیستر و دکتر الکس دی مندوزا از دانشکده علوم مولکولی دانشگاه استرالیای غربی انجام گرفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 اسفند 1399 بروزرسانی: 17 اسفند 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1200

به "ما مغزمان را از اجداد شبیه به ماهی به ارث برده ایم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ما مغزمان را از اجداد شبیه به ماهی به ارث برده ایم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید