12 راه حل برای برطرف ارور باز نشدن PDF در Acrobat Reader

به گزارش دنیای راه راه، آیا برنامه Adobe Acrobat Reader در باز کردن برخی از فایل های PDF ناتوان است؟ در این مقاله قصد داریم ارور باز نشدن PDF در برنامه ادوبی آکروبات ریدر را آنالیز نموده و 12 راهکار را برای حل این مشکل معرفی کنیم.

12 راه حل برای برطرف ارور باز نشدن PDF در Acrobat Reader

برای بیشتر کاربران ویندوز، ادوبی آکروبات برنامه پیش فرض و مناسب برای مشاهده و رویت فایل های PDF محسوب می گردد. نحوه کار با این نرم افزار آسان بوده و ابزار فوق العاده قدرتمندی برای ساخت PDF تلقی می گردد. شما بعلاوه می توانید فایل های مورد نظر را ویرایش، پرینت و حتی با دیگر افراد به اشتراک بگذارید.

با وجود تمام مزیت های این برنامه، گاهی اوقات ادوبی آکروبات ریدر نمی تواند بعضی از فایل های PDF را باز کند. باز نشدن PDF یک ایراد رایج برای این برنامه به شمار می رود. بنا به همین علت، قصد داریم 12 راه چاره را که شما می توانید نرم افزار Adobe Acrobat Reader DC را درست کنید معرفی کنیم.

با تمام این تفاسیر، قبل از آغاز به آنالیز راه چاره ها ابتدا مطمئن شوید مشکل مربوطه صرفا با یک فایل PDF نیست. حتما چند فایل PDF را باز نموده تا مطمئن شوید ایراد از سمتِ برنامه آکروبات ریدر DC است. اگر سایر فایل های PDF بدون هیچ مسئله ای به وسیله برنامه مورد نظر باز می گردد، شاید ایراد تنها از یک فایل PDF است. در چنین شرایطی بهتر است فایل PDF را مجدد دانلود کنید. در صورتی که برنامه آکروبات ریدر با تمامی فایل های PDF مشکل دارد، راه چاره های زیر را به ترتیب مرور کنید.

1. فرایندهای پس زمینه را بسته و آدوبی آکروبات ریدر را مجدد باز کنید

بسیاری از فرایندهای نرم افزاری حتی زمانی که پنجره آنها را می بندیم، در پس زمینه در حال فعالیت هستند. به همین علت، باز و بسته کردن آکروبات ریدر در چنین شرایطی هیچ کمکی به حل مشکل نمی نماید. از همین رو، شما باید به وسیله Task Manager پنجره سایر برنامه ها را باز نموده و سپس برنامه آکروبات ریدر را باز کنید. برای این کار اقدامات زیر را انجام دهید:

1. روی منوی Start ویندوز راست کلیک و سپس روی گزینه Task Manager کلیک کنید.

2. فرایندهای مرتبط به آدوبی آکروبات را پیدا کنید.

3. برای انتها هر فرایند، روی آن راست کلیک و سپس روی گزینه End Task کلیک کنید.

تمامی فرایندهای مرتبط با برنامه ی آکروبات ریدر را بسته و سپس پنجره اصلی را هم ببندید. زمانی که همه چیز بسته شد، مجدد فایل PDF را با آدوبی آکروبات باز کنید. اگر همچنان ایراد مورد نظر حل نشد، به سراغ راه چاره بعدی بروید.

2. برنامه آکروبات ریدر را با دسترسی ادمین اجرا کنید

وقتی شما به یک برنامه دسترسی ادمین می دهید، در واقع برنامه مورد نظر می تواند به تمام فایل های روی سیستم عامل که حتی محدود شده اند هم دسترسی داشته باشد. از همین رو، دومین راه چارهی که باید آنالیز کنید، اجرای اکروبات ریدر به صورت Administrator است. اگر ویندوز جلوی برنامه ادوبی را می گیرد تا فایل PDF را به علت دسترسی های گمشده یا خراب شده باز نکند، اجرای برنامه با دسترسی ادمین این ایراد را رفع می نماید.

شما می توانید ادوبی آکروبات ریدر را به راحتی به صورت ادمین اجرا کنید. تنها کافی است روی آیکن برنامه راست کلیک و سپس روی Run as administrator کلیک کنید.

اگر برنامه به خوبی اجرا شده و فایل های PDF به طور طبیعی باز شده اند، بهتر است این تنظیمات را برای آدوبی آکروبات به صورت پیش فرض در بیاورید. برای انجام این کار، اقدامات زیر را انجام دهید:

1. روی شرتکات برنامه ادوبی آکروبات ریدر راست کلیک نموده و سپس به Properties بروید.

2. به سربرگ Shortcut در پنجره Properties بروید.

3. روی گزینه Advanced کلیک کنید.

4. تیک گزینه Run as administrator را زده و سپس روی Ok کلیک کنید.

3. اجرای ادوبی آکروبات در حالت Compatibility Mode

با فعال سازی Compatibility Mode، نسخه های قدیمی تر ویندوز می توانند به عنوان سیستم عامل مورد استفاده قرار گیرند. محتمل است بعضی از برنامه ها با نسخه های قدیمی تر سیستم عامل ویندوز بهتر کار نمایند.

اگر شما صاحب نسخه ای از برنامه آکروبات ریدر هستید که با نسخه کنونی سیستم عامل ویندوز سازگار نیست، پس بهتر است برنامه را در حالت Compatibility Mode اجرا کنید. برای انجام این کار اقدامات زیر را انجام دهید:

1. روی شرتکات ادوبی آکروبات راست کلیک و سپس به Properties بروید.

2. به سربرگ Compatibility در پنجره Properties بروید.

3. تیک گزینه Compatibility Mode را بزنید.

4. یکی از نسخه های قدیمی تر ویندوز را از گزینه های موجود انتخاب کنید

5. روی گزینه Apply کلیک و سپس Ok را بزنید.

اگر مشکل از عدم سازگاری برنامه با سیستم عامل باشد، آکروبات ریدر می تواند خیلی راحت PDF را باز کند. اگر همچنان ارور پابرجاست، به سراغ راه چاره بعدی بروید.

5. فایل PDF را به منظور یافتن بد افزار یا ویروس اسکن کنید

این فرضیه هم می تواند وجود داشته باشد ادوبی آکروبات ریدر در باز کردن بعضی فایل های PDF ناتوان است، چون این فایل ها به ویروس یا بد افزار آلوده شده اند. در واقع برنامه آدوبی با جلوگیری از باز کردن فایل های مربوطه در کوشش است تا سیستم عامل به طور کامل آلوده نگردد. در این شرایط باید چطور آلوده یا سالم بودن فایل ها را آنالیز کرد؟ آیا راه چاره ایمن برای این کار وجود دارد؟ ساده ترین روش به توضیح زیر است:

1. به این وب سایت بروید.

2. به سربرگ File رفته و سپس روی دکمه Choose File بروید.

3. فایل PDF که باز نمی گردد را انتخاب و روی سایت بارگذاری کنید.

4. صبر کنید تا ابزار اسکنر سایت فرایند ویروس یابی را به انتها برساند.

اگر ابزار سایت، فایل را آلوده شناسایی نموده، شما بهتر است فایل را پاک کنید. سپس یک کپی نو از فایل PDF را از یک منبع سالم دانلود کنید. شما بعلاوه می توانید به جای استفاده از سایت مذکور، از ابزارهای ویروس کش یا حتی Microsoft Defender بهره برداری کنید.

6. Protected Mode را غیر فعال کنید

قابلیت Protected Mode یک ویژگی امنیتی است که در آکروبات ریدر 10 معرفی شده و کاربرها را در برابر ویروس و حملات سایبری مصون نگه می دارد. این ویژگی، یک منفعت بسیار بزرگ برای کاربران در پی دارد اما گاهی اوقات دچار مشکل شده و بعضی فایل های سالم را آلوده در نظر می گیرد. به همین دلیل، بعضی از فایل های PDF به درستی باز نمی شوند.

شما می توانید به طور موقت این حالت را خاموش نموده تا ببینید آیا این ویژگی مسبب باز نشدن فایل PDF بوده یا خیر. برای غیرفعال سازی این ویژگی کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

1. دکمه های Win + R را روی کیبورد فشرده تا پنجره Run باز گردد.

2. عبارت Regedit را تایپ و سپس اینتر نموده تا ویرایشگر رجیستری باز گردد.

3. آدرس زیر را در ویرایشگر رجیستری پیست کنید:

  • ComputerHKEY-LOCAL-MACHINESOFTWAREPoliciesAdobeAdobe AcrobatDCFeatureLockDown

4. راست کلیک نموده و سپس به مسیر New > DWORD Value بروید.

5. فایل را به نام bProtectedMode تغییر دهید.

6. روی فایل راست کلیک نموده و سپس روی Modify کلیک کنید.

7. Data value را به 0 تغییر داده تا Protected Mode غیر فعال گردد.

فایل PDF را مجدد در حالی که قابلیت Protected Mode خاموش شده اجرا کنید. اگر همه چیز بدون مشکل اجرا شد، بهتر است این قابلیت را برای همواره خاموش کنید.

6. فایل PDF را فشرده کنید

ادوبی آکروبات گاهی اوقات در هنگام باز کردن فایل های PDF حجیم کرش می نماید؛ برای مثال شاید این برنامه نتواند یک فایل PDF با هزاران پیج را به راحتی باز کند. اگر مشکلِ باز نشدن فایل PDF به این علت باشد، شما می توانید حجم فایل را کم کنید. اگر هیچ ایده ای ندارید چطور می توان این کار را انجام داد، اقدامات زیر را انجام دهید:

1. ابتدا وارد سایت Smallpdf شوید.

2. روی Choose Files کلیک و سپس فایل مورد نظرتان را انتخاب کنید.

3. نوع فشرده سازی را انتخاب و سپس Compress را کلیک کنید.

4. اجازه دهید فرایند به اتمام برسد.

به محض اتمام کار، فایل PDF فشرده شده را دانلود و سپس با استفاده از برنامه ادوبی آکروبات آن را باز کنید.

7. آکروبات ریدر را به عنوان برنامه پیش فرض انتخاب کنید

آیا از سایر برنامه ها برای باز کردن فایل های PDF به صورت پیش فرض بهره می برید؟ شاید به همین علت است که در هنگام باز کردن دستی فایل ها با آکروبات ریدر، با مشکل روبرو می شوید. در این حالت، بهتر است این راه چاره را هم امتحان کنید؛ یعنی برنامه آکروبات ریدر را به عنوان برنامه پیش فرض فایل ها یPDF مشخص کنید. برای انجام این کار اقدامات زیر را انجام دهید:

1. روی هر فایل PDF راست کلیک و سپس روی گزینه Properties کلیک کنید.

2. به سربرگ General رفته و روی دکمه Change کلیک کنید.

3. از فهرست برنامه ها، Adobe Acrobat را انتخاب و روی گزینه Set Default کلیک کنید.

4. روی Apply کلیک و سپس Ok را بزنید.

8. برنامه ادوبی اکروبات ریدر DC را ترمیم یا آپدیت کنید

در حضور برنامه های بد افزار و ویروسی، بعضی فایل ها می توانند آلوده شوند. همین فایل ها می توانند موجب بد کار کردن نرم افزاری مثل آکروبات ریدر شوند. رایج ترین ایرادات در این زمینه، ذخیره سازی نامطلوب فایل ها، کرش و بعلاوه باز نشدن فایل PDF باشد.

برای آنالیز این فرضیه، ابتدا بهتر است نرم افزار ادوبی آکروبات ریدر را ترمیم کنید. اگر فایل خاصی در این میان دچار مشکل شده باشد، این فایل ها با نصب مجدد برنامه جای خود را به فایل های سالم می دهند. برای نصب مجدد برنامه، اقدامات زیر را انجام دهید:

1. برنامه Adobe Acrobat Reader DC را باز کنید.

2. به Help Tab بروید.

3. روی گزینه Repair Installation کلیک کنید.

اگر مشکل همچنان بعد از نصب مجدد برنامه پابرجاست، به سراغ آپدیت برنامه بروید. شاید نصب یک برنامه از تاریخ گذشته موجب بروز این ایراد شده باشد.

برای به روز رسانی برنامه ابتدا نرم افزار ادوبی آکروبات ریدر را باز نموده و سپس به مسیر Help > Check for Updates بروید. برنامه به طور اتوماتیک بسته های به روز رسانی نو را آنالیز و در نهایت شما می توانید برنامه را به آخرین نسخه به روز رسانی کنید.

9. نصب مجدد نرم افزار

قبل از نصب مجدد برنامه، ابتدا برنامه را آنیستال نموده و سپس فایل های سیستمی مرتبط با این برنامه را هم از هارد پاک کنید. برای انجام این کار ابتدا به مسیر Control Panel > Programs and Features بروید. به محض پیدا کردن Adobe Acrobat DC، روی آن راست کلیک و سپس Uninstall را انتخاب کنید.

به منظور حذف فایل های سیستمی مرتبط با برنامه آکروبات ریدر، به آدرس زیر رفته و فایل ها را پاک کنید.

  • C:UsersAppDataLocalAdobeAcrobat

در مرحله بعد، شما باید آخرین نسخه برنامه را دانلود و نصب کنید. اگر همچنان مشکل پابرجاست، به سراغ گزینه بعدی بروید.

10. یک نسخه قدیمی تر از برنامه ادوبی آکروبات ریدر را نصب کنید

وقتی یک نسخه نو از یک برنامه منتشر می گردد، موجب بروز اتفاقات غیر منتظره می گردد. اگر نسخه نو برنامه ادوبی آکروبات برای شما دردسرساز است، شما همواره می توانید به نسخه قدیمی تر برگردید.

11. یک اسکن بد افزاری را اجرا کنید

اگر هیچ یک از موارد گفته شده برای حل مشکل باز نشدن فایل PDF سودمند واقع نشد، بهتر است با استفاده از نرم افزارهای آنتی ویروس یک اسکن اساسی از کل سیستم انجام دهید. شاید یک بد افزار در حال تخریب فایل ها و سیستم عامل است. شما همواره می توانید از Windows Defender برای اسکن آفلاین بهره ببرید.

12. نرم افزارهای مداخله گر را آنالیز کنید

اگر شما بیشتر از یک برنامه نمایشگر PDF روی سیستم نصب نموده اید، امکان دارد برنامه ها در کار یکدیگر مداخله می نمایند. برای حل این معضل، شما باید تمامی برنامه های مربوطه را بسته و سپس برنامه ادوبی آکروبات ریدر را به عنوان نرم افزار پیش فرض برای نمایش فایل های PDF مشخص کنید.

باز کردن فایل های PDF در ادوبی آکروبات؛ خیلی آسان و ساده

اگر شما تمامی راه چاره های گفته شده را آنالیز کنید، ادوبی آکروبات باید قادر باشد مجدد فایل های PDF شما را باز کند. اگر هم همچنان مشکل باز نشدن PDF پابرجاست، عجله نکنید! صدها برنامه نمایشگر PDF برای دانلود و نصب در سطح اینترنت موجود است.

اگر در پی نصب یک برنامه جایگزین هستید، برنامه PDFescape را به شما پیشنهاد می کنیم. علاوه بر این که نرم افزار مربوطه جزء برنامه های مطرحِ این روزهای فضای تکنولوژی است، یکی از برترین گزینه ها برای جایگزینی ادوبی آکروبات محسوب می گردد. حداقل از شر ارورِ مربوط به مشکل باز نشدن PDF خلاص خواهید شد!

منبع: makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 31 مرداد 1402 بروزرسانی: 31 مرداد 1402 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 2007

به "12 راه حل برای برطرف ارور باز نشدن PDF در Acrobat Reader" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 راه حل برای برطرف ارور باز نشدن PDF در Acrobat Reader"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید