آلمان کوشش چین برای اعمال نفوذ در گزارش مدیریت کرونا را تائید کرد

به گزارش دنیای راه راه، آلمان کوشش دیپلمات های چینی برای ترغیب کارمندان دولتی این کشور به تبلیغ برای مثبت جلوه دادن مدیریت بحران کرونا در چین را تائید کرد. نشریه ولت گزارش داد که وزارت خارجه آلمان از ماه مارس در جریان این کوشش ها بوده است.

آلمان کوشش چین برای اعمال نفوذ در گزارش مدیریت کرونا را تائید کرد

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

وزارت کشور آلمان در پاسخ به پرسش یکی از اعضای فراکسیون سبزهای مجلس فدرال (بوندس تاگ) تائید نموده که دیپلمات های چینی با تعدادی از کارمندان وزارت خانه های مختلف آلمان تماس گرفته اند تا آنها را به اظهار نظر مثبت درباره مدیریت بحران کرونا در چین ترغیب نمایند.

روزنامه ولت در شماره روز یکشنبه خود درباره این تماس ها گزارش داده بود. دولت آلمان ضمن تائید این کوشش ها تاکید نموده که همکاران دولت به درخواست پکن پاسخ مثبت نداده اند.

دولت آلمان می گوید شفافیت در اطلاع رسانی در مبارزه موفقیت آمیز با گسترش ویروس جدید کرونا نقشی محوری دارد و دیدگاه خود در این زمینه را به طور شفاف با دولت جمهوری خلق چین در میان گذاشته است.

وزارت کشور آلمان در بیانیه خود می افزاید که برلین به رغم رد درخواست پکن، از کوشش های چین برای مهار شیوع بیماری کووید- 19 قدردانی می نماید و دو کشور در چارچوب همکاری های استراتژیک خود به خاطر مسائل بیشماری در ارتباط تنگاتنگ با یکدیگر قرار دارند که گفتگو منظم با دیپلمات های چینی بخشی از آن است.

به گزارش دویچه وله، مارگارته باوزه، سخنگوی حقوق بشر فراکسیون سبزها که پرسش درباره کوشش پکن برای اعمال نفوذ بر همکاران دولت آلمان را مطرح نموده است، می گوید پاسخ وزارت کشور بار دیگر سکوت و مماشات برلین با دولت چین را آشکار می نماید.

او در گفت وگو با نشریه ولت تاکید نموده این سکوت در حالی ادامه دارد که نهاد هماهنگ نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا چین را جزو کشورهایی می داند که در ماجرای بحران کرونا حامی کارزار تبلیغاتی انتشار اخبار نادرست و تئوری های توطئه هستند.

باوزه از دولت آلمان انتقاد می نماید که به گفته او حتی حاضر نشده در برابر کوشش چین برای اعمال نفوذ بر کارمندان دولت به طور آشکار و صریح موضع گیری کند.

اتحادیه اروپا پنجم اردیبهشت در گزارشی روسیه و چین را به ادامه پخش اخبار نادرست در خصوص بحران کرونا متهم کرد و اضافه کرد این دو کشور همچنان به اشاعه هدفمند اخبار و اطلاعات نادرست و گمراه کردن افکار عمومی دنیا در خصوص ویروس کرونا ادامه می دهند.

تعدیل گزارش اتحادیه اروپا با فشار چین

نشریه پولیتیکو یک روز بعد با استناد به سخنان سه منبع مطلع که هویتشان فاش نشده اطلاع داد که پیش نویس گزارش اتحادیه اروپا لحن انتقادی و صریح تری داشته که تحت فشار چین تعدیل و ملایم تر شده است. روزنامه نیویورک تایمز نیز روایت مشابهی در خصوص فشار چین برای حذف و بازنویسی بخش هایی از این گزارش منتشر نموده است.

روزنامه ولت روز یک شنبه گزارش داده که وزارت خارجه آلمان از ماه مارس در جریان تماس دیپلمات های چینی با بعضی کارمندان دولتی بوده و این موضوع را به دیگر وزارت خانه اطلاع داده است.

این نشریه می گوید اداره فدرال حفاظت از قانون اساسی، مهم ترین تشکیلات اطلاعاتی آلمان، نیز تائید نموده که مقامات چینی کوشش خود برای پیشبرد سیاست های تبلیغی حکومت در ارتباط با بحران کرونا را شدت داده اند. بنابر این گزارش وزارت خارجه آلمان به پرسش های مکرر درباره این ماجرا پاسخی نداده و از تائید یا تکذیب آن خودداری نموده است.

نخستین موارد شیوع ویروس جدید کرونا در شهر ووهان، مرکز استان هوبئی چین در روزهای پایانی سال گذشته میلادی به طور رسمی تائید شد.

شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد سران چین خیلی پیشتر از شیوع بیماری کووید- 19 اطلاع داشته اند و در خصوص آن سکوت نموده بودند.

دستگیری یک پزشک بیمارستان مرکزی ووهان و چند دوست او که پیش از تائید رسمی درباره شیوع کرونا گزارش داده بودند و واداشتن آنها به تکذیب اظهاراتشان از همان روزهای نخست بر بی اعتمادی به تبلیغات رسمی پکن درباره بحران کرونا دامن زد.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 678

به "آلمان کوشش چین برای اعمال نفوذ در گزارش مدیریت کرونا را تائید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان کوشش چین برای اعمال نفوذ در گزارش مدیریت کرونا را تائید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید