ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است

به گزارش دنیای راه راه، به گفته مقام ارشد اتحادیه اروپا ایران به توافق اتمی سال گذشته با گروه1+5 پایبند بوده است.

ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از پرس تی وی، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا می گوید ایران به توافق اتمی سال گذشته با 5 عضو دائم شورای امنیت بعلاوه آلمان پایبند بوده است.

موگرینی روز پنج شنبه پس از برگزاری نشست مشترک وزیران خارجۀ ایران و گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه بعلاوه آلمان در مقر سازمان ملل در نیویورک، در جمع خبرنگاران گفت ایران به تعهدات اتمی خود در قبال برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) عمل نموده است.

وی توضیح داد: ما 3 گزارش از آژانس بین المللی انرژی اتمی داشتیم که تأیید کرد ایران همۀ گام هایی را که باید دربارۀ موضوع اتمی بر می داشت، برداشته است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا خاطر نشان کرد: ما همگی بار دیگر قویاً بر اهمیت سیاسی و تاریخی این توافق تأکید کردیم؛ این توافق به دنیا و به ما نشان داد که حتی مشکل ترین مسائل را می توان به وسیله مذاکره و دیپلماسی و با رویکرد برد-برد حل و فصل کرد.

موگرینی همچنین توضیح داد موضوع موشک های بالستیک ایران در نشست روز پنج شنبه وزیران خارجه ایران و گروه 1+5 مورد آنالیز قرار نگرفت زیرا آزمایش های موشکی تهران نقض برجام نیست.مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا گفت حاضران در این نشست همچنین دربارۀ لزوم حذف موانع پیش روی بانک های خارجی و نهادهای اقتصادی برای همکاری با ایران گفتگو کردند.

ایران و گروه 1+5 پس از ماه ها مذاکرات فشرده در تاریخ 23 تیر 1394 دربارۀ برجام به توافق رسیدند؛ برجام از 26 دی 1394 اجرایی شد و براساس آن به سال ها تحریم های یکجانبه علیه ایران به بهانه برنامه اتمی اش خاتمه داده شد. تهران در عوض پذیرفت تا بعضی فعالیت های اتمی اش را محدود کند.

این اولین کمیسیون مشترک برجام در سطح وزیران خارجه ایران و 1+5 بود که پس از اجرایی شدن توافق در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سطح وزیران برگزار گردید.

کمیسیون برجام روز چهارشنبه نیز در سطح معاونان وزیران خارجه ایران و 1+5 برگزار گردید.

در همین حال سید عباس عراقچی، رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام، روز پنج شنبه گفت در جلسۀ کمیسیون مشترک در سطح وزیران موضوع تحریم ها و تعلل اروپا و امریکا در حل مسائل بانک ها و مؤسسات اقتصادی به وسیله تسهیل مراودات اقتصادی و ارائه تضمین های لازم اصلی ترین مسئله مورد بحث بود.

وی گفت همچنین موضوع تأخیر دولت آمریکا در صدور مجوزهای فروش هواپیما به ایران توسط ایرباس و بویینگ در این نشست مورد آنالیز نهاده شد.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 500

به "ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید