الکساندر نوری و خطر عکس دریافت با ما!

به گزارش دنیای راه راه، الکساندر نوری هم به لیست ایرانیانی پیوست که سوت و کف زدن ما آنها را در بوندس لیگا عاقبت به خیر نکرد.

الکساندر نوری و خطر عکس دریافت با ما!

دنیای راه راه؛ احسان محمدی- الکساندر نوری هم به لیست ایرانیانی پیوست که سوت و کف زدن ما آنها را در بوندس لیگا عاقبت به خیر نکرد. او که در هرتابرلین جانشین یورگن کلینزمن شده بود، در کمتر از دوماه اخراج شد. تنها بعد از چهار بازی. شامل یک پیروزی خارج از خانه مقابل پادبورن، یک شکست 5-0 خردکننده در برلین مقابل کلن و دو تساوی مقابل دوسلدرف و وردربرمن.

او در فوتبال ایرانی، چیزی شبیه فیروز نادری در ناسا بود. کسی که در 35 سالگی روی نیمکت وردبرمن نشست و نتایج خوبی گرفت و مدام تحسین شد به نظر ستاره پراقبالی داشت اما به محض اینکه با او عکس یادگاری گرفتیم و از وردبرمن اخراج شد، در تیم گمنام اینگلوشتات دوام نیاورد و بعد از هرتابرلین هم اخراج شد. اینها همه تقصیر ماست؟!

الکساندر مادری آلمانی و پدری اهل رشت دارد و اسم بچه هایش را هم ایرانی انتخاب نموده است. مینو و آریان. یکی-دو سفر به ایران داشت و عادل فردوسی پور برایش سنگ تمام گذاشت، حتی اسمش به عنوان گزینه سرمربیگری تیم ملی هم مطرح شد اما حالا در 40 سالگی از صحنه کنار رفت.

به جز علی دایی، کریم باقری، وحید هاشمیان، خداداد عزیزی، مهدی مهدوی کیا و علی کریمی که دوران قابل احترامی در فوتبال بوندس لیگا گذراندند، انبوهی از بازیکنان اما دستاوردی نداشتند. از علیرضا منصوریان و سیروس دین محمدی و مهدی پاشازاده گرفته تا رسول خطیبی و علی موسوی و احسان حاج صفی و سرژیک تیموریان کسی خاطره فوق العاده ای ندارد. آنها مثل محمدرضا عادلخانی و رضا احدی و حمید علیدوستی انگار به خاطرات دور تعلق دارند. روزگار سیاه و سفید.

اما بازیکنان دو رگه یا آنها که تابعیت ایرانی-آلمانی دارند و به فوتبال ما نزدیک شدند هم سرنوشت های عجیبی پیدا کردند.

فریدون زندی: برانکو در حالیکه او 25 سال داشت و شماره 10 کایزرسلاترن را می پوشید به تیم ملی آورد. این آغاز نزول بازیکن خوش استیلی بود که بعد از جام جهانی 2006 به فوتبال قبرس رفت و در آخر با لباس الاهلی خداحافظی کرد!

امیر شاپورزاده: در حالیکه سابقه بازی در هانزاروستوک و فرانگفورت داشت زیر نظر قلعه نوئی به تیم ملی دعوت شد، مقابل عراق و زامبیا بازی کرد و بعد سر از استیل آذین در آورد و بعد در دسته های پائین تر فوتبال آلمان محو شد. به سرعت برق آمد و با جرقه برق رفت!

دانیال داوری: دروازه بانی که یورگن کلوپ حتی او را تحسین نموده بود و در برانشوایک بازیکن خوبی بود، بعد از اینکه از سوی کی روش به تیم ملی دعوت شد و حتی مقابل تایلند و لبنان درون دروازه ایستاد، یکباره حذف شد و هرگز به تیم ملی دعوت نشد و چنان نزولی پیدا کرد که الان در 32 سالگی در سطح چهارم فوتبال آلمان بازی می نماید!

اشکان دژاگه: او به فوتبال ملی ما یاری کرد، الان در تراکتور گرچه مهر کلیدی است و به نظر درآمد چشمگیری دارد اما از لحاظ حرفه ای احتمالاً خودش هم شاد نیست که از بوندس لیگا آغاز کرد و مدام لیز خورد. وقتی به عضویت تیم ملی درآمد در ولفسبورگ نام و اعتبار داشت، 26 ساله بود و با آن ولعی که بازی می کرد خیلی ها می گفتند در بوندس لیگا ستاره می گردد اما به فولهام پیوست، آنجا گم شد، به العربی رفت و ...

خیلی به توطئه و چشم زخم و این قصه ها باور ندارم اما سرنوشت دو تابعیتی های ایرانی-آلمانی عجیب است. انگار همین که با ما عکس یادگاری می گیرند طلسم می شوند! البته 40 سالگی برای ناامیدی یک سرمربی هنوز سن خیلی کمی است و الکساندر نوری می تواند این انگاره را باطل کند و دوباره به سطح اول فوتبال برگردد. اما بعد از دو-سه اخراج راه سختی در پیش دارد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 13 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 648

به "الکساندر نوری و خطر عکس دریافت با ما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکساندر نوری و خطر عکس دریافت با ما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید