راز هایی درباره بوی بد دهان

به گزارش دنیای راه راه، یکی از راه های آسان و بدون هزینه تشخیص بیماری های پنهان، توجه به بوی بد دهان است.

راز هایی درباره بوی بد دهان

به گزارش جام جم، بوی بد دهان لزوما به معنای رعایت نکردن بهداشت نیست؛ این مشکل ممکن است نشانه یک بیماری درمان نشده باشد. در ادامه با 9 مشکل سلامت آشنا می شوید که با بوی بد دهان مرتبط است.

ریفلاکس اسیدی: اگر دهان شما بوی ترش می دهد، احتمالا عامل ایجاد آن، ریفلاکس اسیدی است. برای از بین رفتن این بو، ابتدا باید شرایط خود را کنترل کنید. تغییر رژیم غذایی و حذف غذا های محرک مانند سیر، غذا های تند و قهوه می تواند یاری نماینده باشد.

بیماری های لثه: اگر بوی دندان پوسیده از دهان خود احساس می کنید بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب لثه و پریودنتیت که یک عفونت بسیار شایع لثه است دو بیماری مرتبط با بوی بد دهان هستند.

سرطان معده: احساس طعم فلز در دهان با بوی تنفسی مشابه می تواند نشانه ای از سرطان معده باشد. اما باید توجه داشت گاهی بعضی از دارو ها می توانند بوی مشابهی ایجاد نمایند.

دیابت: اگر از دهانتان بوی میوه ای احساس می کنید، آن را نشانه ای از یک مشکل سلامت تلقی کنید. چنین بویی تنها زمانی ظاهر می گردد که فرد در شرف ابتلا به کتواسیدوز دیابتی باشد. اگر متوجه بوی میوه ای دهان تان شدید بهتر است از یک متخصص غدد وقت بگیرید.

سرطان ریه: سرطان ریه باعث ایجاد بوی خاصی در دهان می گردد که اغلب آن را بوی فساد و پوسیدگی توصیف می نمایند. اگر این بوی خاص را از دهانتان احساس می کنید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

نارسایی کلیه: اگر احساس می کنید بازدم شما بوی ماهی می دهد، احتمال این که دچار نارسایی کلیه باشید وجود دارد. نارسایی کلیه، خروج و دفع سموم خطرناک و ضایعات از بدن را مختل می نماید.

تجمع این مواد بر همه اعضای بدن ازجمله سیستم تنفسی فرد تأثیر می گذارد. تنفسی که بوی ماهی از آن استنشاق می گردد، از علائم این مشکل است.

تحمل نکردن لاکتوز: احساس بوی شیر ترش از دهان نشانه قطعی عدم تحمل لاکتوز است. به این معنی که بدن شما نمی تواند پروتئین موجود در شیر را تجزیه کند. علائم دیگر این مشکل شامل گرفتگی عضلات و اسهال است.

نارسایی کبد: بوی شیرین شبیه بوی کپک به این معنی است که کبد شما خوب کار نمی نماید. یکی دیگر از علائم این بیماری زردشدن پوست و سفیدی چشم است.

سنگ لوزه: توده ای از مواد کلسیمی است که در شکاف لوزه ها تشکیل می شوند و یکی از علل بوی بد دهان به شمار می آید. معمولا این بو را شبیه بوی پوشک کثیف توصیف می نمایند.

پزشک به یاری ابزار پزشکی خاصی به شما یاری می نماید از شر کلسیم و باکتری های تجمع یافته در لوزه هایتان خلاص شوید.

منبع: فرارو
انتشار: 15 بهمن 1400 بروزرسانی: 15 بهمن 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1672

به "راز هایی درباره بوی بد دهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز هایی درباره بوی بد دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید