سهم دلالان از شکارفروشی چقدر است؟

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگاران، البته پیش از این و در اواخر مهرماه عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در خصوص شکار فروشی گفته بود که شکارچیان خارجی برای خرید مجوز شکار دلار پرداخت می کنند و حیوانات نر بالای 9 سال هم می توانند شکار شوند که انتقادهای زیادی را از سوی حامیان محیط زیست در پی داشت. با این حال گزارش ها حاکی از آن است که در خصوص شکار توسط اتباع خارجی در ایران بازار سیاهی به راه افتاده که فرجامش به خطر افتادن محیط زیست و گونه های جانوری در کشورمان است. امروز در کنار نگاهی به آسیب های شکارفروشی کمی از این بازار سیاه که توسط دلالان و در مزایده های خارجی به وجود آمده، نوشته ایم که خواندنش خالی از لطف نیست.

سهم دلالان از شکارفروشی چقدر است؟

خطرات پیش روی فروش مجوز شکار

سازمان حفاظت محیط زیست ماه گذشته گفت که برای فروش 447 مجوز شکار چهارپا آمادگی دارد اما هنوز درباره جزئیات فروش مجوز های شکار اطلاعاتی منتشر نکرده است و به همین دلیل از تعداد مجوزهای فروخته شده، سن و تعداد جانوران شکار شده و همچنین بهای دریافت شده بابت صدور مجوز شکار این جانوران اطلاعاتی در دست نیست. تسنیم در گزارشی در خصوص فروش مجوزهای شکار نوشته طی دو سال گذشته و با روی کار آمدن عیسی کلانتری، فروش مجوز شکار چهارپایان به ویژه برای اتباع خارجی در دستور کار این سازمان قرار گرفته است و با این توضیح که حیات وحش کشور در شرایط کنونی ظرفیت صدور مجوز شکار را ندارد خواهان توقف صدور مجوز های شکار شده اند. البته به نظر می رسد با توجه به گفته های کلانتری در 9 مهر به روزنامه ایران که بودجه اختصاصی به سازمان حفاظت محیط زیست فقط کفاف حقوق پرسنل آن را دارد، آن ها از این طریق به دنبال کسب درآمد باشند که متاسفانه خطرات زیست محیطی زیادی را در آینده به همراه خواهد داشت.

خطر حذف حیوانات پیر

شاید مجوزها با توجه به گفته های کلانتری تنها برای شکار حیوانات بالای 9 سال صادر شده باشد اما به اذعان کارشناسان حذف گونه های پیر به صورت شکار به خودی خود هم به اکوسیستم آسیب وارد می کند. این نکته را هم باید در نظر گرفت که چه تضمینی وجود دارد که شکارچی حتما حیوان پیر را شکار کند. در همین زمینه اصغر عبدلی، عضو هیئت علمی پژوهشکده علوم محیطی دانشگاه شهید بهشتی گفته: شکارچیان علاقه ای به حیوان مریض و ضعیف ندارند و به سراغ نرهای قوی و سرحال می فرایند که حذف این نرها به هیچ عنوان به رشد بیشتر جمعیت کمک نمی کند. دیگر آن چه از نظرها مغفول مانده، اقدام حیرت انگیز تورگردانان است. آنان تصور می کنند، حیواناتی را که زنجیره ای از چرخه حیات هستند، باید بی رحمانه، آماج گلوله های بی امان قرارداد و به این ترتیب از شکار گونه های کمیاب، به منظور جذب جهانگردان آن ور آبی بهره می برند.

تجربه فروش مجوزهای شکار در سال های قبل

نگرانی فعالان حمایت از محیط زیست زمانی بیشتر می شود که به تاریخچه واگذاری مجوزهای فروش نگاهی می کنند. گزارش مشرق حاکی از آن است در میانه بهار 1397، شکار فروشی سازمان حفاظت محیط زیست پس از لغو بی سروصدای قرار آتش بس پنج ساله شکار در اواسط سال سوم آن، توأمان با ارائه توجیهاتی مثل حفاظت مشارکتی و شکار پایدار با شروع شکار در منطقه حساس چند پناهگاه حیات وحش شاخص کشور کلید خورد، درست همزمان با فصل زایمان و شیردهی حیات وحش، 110 پروانه شکار قوچ ،کل و آهوی وحشی صادر شد و این نه تنها در تاریخ محیط زیست ایران بلکه در جهان بی سابقه بود که یک متولی حفاظت حیات وحش درست در بحبوحه فصل زایمان و شیردهی، پروانه شکار صادر کند، آن هم با این توجیه که طبق مطالعاتشان، در فصل بهار گله های نرهاو ماده ها از هم جداشده اند.

سود شکارفروشی در جیب دلالان

با این حال مجوزهای شکار هرچند برای درآمد زایی هم باشد در حال فروش است اما بازهم سهم سازمان حفاظت از محیط زیست پول اندکی است و سود اصلی این شکار فروشی و نابود کردن محیط زیست به جیب دلالان می رود. روزنامه رسالت در گزارشی ادعا کرده سازمان حفاظت محیط زیست با هر پروانه ای که برای اتباع خارجی صادر می کند، سه هزار و 500 تا نهایتاً پنج هزار دلار دریافتی دارد و کنار می رود؛ اما دلالی که جهانگرد شکار می آورد، در بارسلونای اسپانیا همین پروانه ها را در مزایده بین 18هزار تا 24هزار یورو می فروشد و همان جا پولش را می گیرد و در کنار سود سرشار تور ایرانگردی از فروش مجوز شکار هم سود کلانی به جیب می زند و در واقع یعنی سود هنگفت و اصلی این شکارفروشی برای دلال و همدستان او در پشت پرده است و جدای از مباحث رونق جهانگردی آن چه نصیب کشورمان می شود محیط زیستی است که روز به روز به نابودی و انقراض گونه های نادر نزدیک می شود.

منبع: روزنامه خراسان

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1019

به "سهم دلالان از شکارفروشی چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم دلالان از شکارفروشی چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید