چگونه رمز وایفای را در ویندوز 10 پیدا کنیم؟

به گزارش دنیای راه راه، رمز وای فای خود را فراموش کردید و دنبال راهی برای پیدا کردن مجدد آن هستید؟ در این مقاله نحوه مشاهده رمز وای فای در ویندوز 10 را به شما آموزش خواهیم داد.

چگونه رمز وایفای را در ویندوز 10 پیدا کنیم؟

وقتی دستگاه وای فای خود را وصل و تنظیم می کنید و همه چیز آماده می گردد، شاید دیگر به رمز وای فای خیلی اهمیت ندهید و آن را فراموش کنید. ولی اگر چند وقت بعد دستگاه تازهی خریداری کنید و باز هم به رمز آن نیاز پیدا کنید چطور؟ رمز وای فای را چگونه پیدا می کنید؟

برای پیداکردن رمز وای فای در ویندوز 10 چند روش وجود دارد. در ادامه این روش ها را به شما آموزش خواهیم داد. هیچ کدام از این روش ها بر دیگری رجحان ندارد؛ بنابراین، روشی را انتخاب کنید که برای شما آسان تر است.

مشاهده رمز وای فای در ویندوز 10 با استفاده از Command Prompt

بخش Command Prompt ویندوز بسیار قدرتمند است و تقریبا هر کاری که تصورش را بکنید می توانید در این بخش انجام دهید. در این موضوع خاص، ما می توانیم از Command Prompt برای اجرای یک اسکریپت جهت تماشا رمز وای فای در ویندوز 10 استفاده کنیم.

برای این کار، شما باید یک فایل Batch ساده ایجاد کنید که رمز ذخیره شده WiFi را با یاری آن پیدا کنیم. این کار ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، ولی نگران نباشید. حتی اگر اولین مرتبه باشد که از Command Prompt استفاده می کنید، کل این فرایند تنها چند دقیقه بیشتر زمان شما را نخواهد گرفت. انجام این کار هیچ مسئله ای هم برای کامپیوتر شما ایجاد نخواهد کرد و هیچ تداخلی ایجاد نخواهد کرد.

برای آغاز، شما باید SSID شبکه خود را بشناسید. SSID همان نام وای فای شما است. برای مطمئن شدن از آن، روی گزینه اینترنت (وای فای/شبکه) کلیک کنید که در پایین صفحه و سمت راست (کنار ساعت) واقع شده است. نام SSID را بعلاوه می توانید به وسیله جهت Settings > Network & Internet > Status هم پیدا کنید.

ساخت فایل Batch برای پیدا کردن رمز وای فای ذخیره شده

برای ساخت این فایل Batch، در ابتدا نرم افزار Notepad (یا هر نرم افزار ویرایش متن دیگر) را باز کنید. این نرم افزارها را می توانید از بخش Start Menu و یا Search ویندوز پیدا کنید. وقتی Notepad را باز کردید، متن زیر را وارد آن کنید.

نحوه پیدا کردن SSID را پیش تر شرح داده بودیم. نام SSID شبکه وای فای خود را در متن زیر جایگزین بخش Your-SSID کنید.

netsh wlan show profile name=YOUR-SSID key=clear

pause

حالا وارد جهت File > Save As شوید. در پایین صفحه، گزینه ای به نام Save As Type را مشاهده خواهید کرد. مقدار آن را از Text Documents به All Files تغییر دهید.

نام این فایل را هم هر چیزی که دلتان می خواهد می توانید بگذارید. ولی حتما مراقب باشید که در انتهای نام فایل .bat را بنویسید. به عنوان مثال، اگر قصد داشته باشیم که این فایل را با نام Digikala ثبت کنیم، باید بنویسیم Digikala.bat

جهت دلخواه را هم انتخاب نموده و گزینه Save را بزنید.

حالا، هنگامی که به شبکه وای فای خودتان متصل هستید، این فایل را اجرا کنید. با اجرای این فایل، محیط Command Prompt برای شما نمایش داده خواهد شد و اطلاعاتی روی آن درج شده است. رمز وای فای ذخیره شده خود را می توانید در کنار عنوان Key Content مشاهده کنید.

انجام این کار بسیار آسان تر و ساده تر از آن است که فکرش را می کنید. فقط کافی است یک مرتبه این کار را امتحان کنید. بعلاوه در نظر داشته باشید که این روش تنها برای مشاهده رمز وای فای در ویندوز 10 کاربرد دارد و با استفاده از آن نمی توانید رمز را تغییر دهید.

مشاهده رمز وای فای در ویندوز 10 با استفاده از تنظیمات ویندوز

اگر تمایلی به ساخت فایل Batch ندارید، پس بهتر است از این روش برای تماشا رمز وای فای در ویندوز بهره ببرید. در این روش، ما سعی می کنیم این کار را به وسیله بخش تنظیمات ویندوز انجام دهیم. انجام این روش شاید برای بعضی افراد ساده تر باشد. ولی ایراد اصلی آن این است که نیاز به چندین کلیک و صفحه به صفحه رفتن خواهید داشت. این نکته را هم در ابتدا در نظر داشته باشید که برای انجام این روش، یوزر ویندوز شما باید دسترسی Administrator داشته باشد.

برای آغاز، بخش Settings > Network & Internet > Status را باز کنید. در این بخش، کمی پایین آمده و گزینه Network and Sharing Center را انتخاب کنید. اگر تمایل داشته باشید، این بخش را به وسیله کنترل پنل ویندوز هم می توانید پیدا کنید. برای این کار، از بخش سرچ و یا استارت منو Control Panel را جست وجو و باز کنید، در این صفحه حالا گزینه Network and Sharing Center را پیدا کنید.

در صفحه Network and Sharing Center شما باید گزینه ای را با نام وای فای خود و در کنار بخش Connections مشاهده کنید. روی این متن آبی رنگ کلیک کنید تا صفحه تازهی باز گردد که اطلاعات بیشتری درباره شبکه وای فای شما در آن درج شده است.

در مرحله بعد، روی دکمه Wireless Properties کلیک کنید تا باز هم صفحه تازهی باز گردد. در این صفحه، وارد تب Security شوید. رمز وای فای خود را در این صفحه و با عنوان Network security key می توانید مشاهده کنید.

روی دکمه Show Characters کلیک کنید تا رمز برای شما نمایش داده گردد. هنگام کلیک روی این گزینه ممکن است درخواست امنیتی را مشاهده کنید و لازم باشد تأیید کنید که دسترسی های Administrator دارید. اگر یوزرنیم شما در ویندوز چنین دسترسی را نداشته باشد، امکان مشاهده رمز را نخواهید داشت.

این نکته مهم را هم باید در نظر داشته باشید که شما می توانید چیزهای نوشته شده در این بخش را تغییر دهید. ولی تغییر آن به معنای تغییر رمز مودم شما نیست. تغییر این مقدار در واقع تغییر رمزی است که ویندوز شما از آن برای اتصال به شبکه وای فای مدنظر استفاده می نماید؛ بنابراین، اگر رمز درج شده در این بخش را تغییر دهید، احتمالا در اتصال مجدد به فای وای مشکل خواهید داشت و لازم باشد که دوباره رمز را ثبت کنید؛ بنابراین، اگر مسئله ای در اتصال به اینترنت ندارید، هرگز نباید این بخش را دست کاری کنید. رمز درج شده در این بخش را تنها در صورتی تغییر دهید که رمز دستگاه وای فای را تغییر داده و نیاز دارید که رمز آن را محیط ویندوز هم به روزرسانی کنید.

پیدا کردن پسورد وای فای با استفاده از مودم

اگر هیچ کدام از روش های بالا بنا به هر دلیلی جواب ندادند، برترین راه چاره برای شما این است که رمز وای فای را مستقیما از بخش تنظیمات مودم مشاهده کنید. این کار بسته به مدل و شرکت سازنده مودم شما ممکن است کمی متفاوت باشد؛ بنابراین بهتر است به دفترچه راهنمای مودم خود مراجعه نموده و آن را مطالعه کنید، یا اینکه مدل مودم را جست وجو نموده و اطلاعاتی درباره آن پیدا کنید.

چطور رمز وای فای را فراموش نکنیم؟

امیدواریم که پیروز شده باشید رمز شبکه WiFi خود را به وسیله یکی از روش های فوق پیدا کنید. ولی این امکان وجود دارد که در آینده دوباره آن را فراموش کنید. شاید هم وسوسه شده باشید که رمزی آشنا و ساده برای وای فای خودتان انتخاب کنید که همواره در خاطرتان بماند. ولی این موضوع را اصلا توصیه نمی کنیم.

اگر رمز شبکه وای فای شما ساده باشد، نفوذ افراد متفرقه به داخل شبکه شما بسیار آسان تر خواهد بود. این نفوذ ممکن است عواقب بسیار ناخوشایندی برای شما به همراه داشته باشد. توصیه ما این است که یک رمز قوی و قابل اعتماد برای شبکه وای فای انتخاب کنید و آن را در یک نرم افزار مدیریت پسورد ذخیره کنید تا همواره امکان دسترسی به آن را داشته باشید.

توصیه می کنیم فهرست 10 اپلیکیشن مدیریت رمز عبور برتر برای اندروید را مطالعه کنید و یکی از آن ها را نصب و پسوردهای خود را به آنجا منتقل کنید. خیلی از این نرم افزارها رایگان هستند و امکان ذخیره کردن رمز وای فای را هم به شما می دهند. علاوه بر امنیت بالای نرم افزارهای مدیریت پسورد، مزیت دیگر آن ها این است که همواره و هر زمانی امکان دسترسی به پسوردهای ذخیره شده را خواهید داشت. اگر سؤالی درباره این قبیل نرم افزارها و کارکرد آن ها دارید، مقاله پسورد منیجر چیست و چرا در سال 2021 باید از آن بهره ببرید؟ را مطالعه کنید.

پیدا کردن رمز وای فای در ویندوز 11

ویندوزهای 10 و 11 با وجود بعضی تغییرات ظاهری، تفاوت ساختاری و اساسی چشمگیری ندارند. روش هایی که پیش تر برای تماشا رمز وای فای در ویندوز 10 ارائه نموده بودیم را می توانید در نسخه تازه ویندوز هم به کار گرفته و از آن بهره ببرید.

جمع بندی

پیدا کردن پسورد وای فای در ویندوز خوشبختانه کار چندان سختی و نیست. به لطف این آموزش، شما به احتمال زیاد توانسته باشید رمز شبکه وای فای خود را پیدا کنید. ولی در نظر داشته باشید که تمام این روش ها تنها در صورتی جواب گو هستند که شما پیش تر به این شبکه وای فای متصل شده باشید و رمز صحیح در ویندوز شما ذخیره شده باشد. با استفاده از این روش ها، شما رمزی را پیدا می کنید که ویندوز شما می شناسد؛ بنابراین اگر در این مدت رمز دستگاه فای وای تغییر نموده باشد، رمزهایی که با روش های فوق پیدا می کنید دیگر اعتبار نخواهند داشت.

منبع: Makeuseof

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1647

به "چگونه رمز وایفای را در ویندوز 10 پیدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه رمز وایفای را در ویندوز 10 پیدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید