اما و اگرهای انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ شفافیت شرط اول

به گزارش دنیای راه راه، مقامات کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان به نصب دوربین های نظارتی در مراکز رأی دهی چندان تمایلی ندارند و معتقدند اگرچه نصب دوربین و استفاده از تلفن همراه برای شفافیت خوب است، اما از سوی دیگر می تواند در فرایند رأی دهی خلل وارد کند.

اما و اگرهای انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ شفافیت شرط اول

به گزارش دفاتر منطقه ای دنیای راه راه، مقامات کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان به نصب دوربین های نظارتی در مراکز رأی دهی چندان تمایلی ندارند و معتقدند اگرچه نصب دوربین و استفاده از تلفن همراه برای شفافیت خوب است، اما از سوی دیگر می تواند در فرایند رأی دهی خلل وارد کند.

بعضی از تحلیلگران و کاربران شبکه های اجتماعی می گویند که نصب دوربین های نظارتی امکان تقلب در مراکز رأی دهی را کاهش خواهد داد.

ناظران داخلی و بین المللی در انتخابات گذشته در تاجیکستان از بعضی تخلفات انتخاباتی انتقاد نموده بودند اما مقامات کمیسیون مرکزی انتخابات همیشه وجود این موارد را رد کردند.

نوروز صمد زاده رئیس دفتر کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان در صحبت با رسانه ها گفت: قانونگذاری تاجیکستان نصب دوربین های نظارتی در مراکز رأی دهی را پیش بینی ننموده است.

صمد زاده در این مورد گفت: نصب دوربین و استفاده از تلفن همراه به نوعی نظارت بر مردم است و ما به شهفرایندان حقوق دادیم که به طور داوطلبانه در انتخابات شرکت نمایند.

به باور وی، این احتمال هم هست که نصب دوربین و ضبط فرایند رای دهی توسط تلفن همراه فقط برای دنیای راه راه مجاز باشد.

صمد زاده اضافه کرد: در تاجیکستان مراکز رای دهی اکثرا در مدارس و سایر نهادهای دولتی تشکیل می گردد و در بعضی از این اداره ها به خاطر تامین امنیت دوربین هایی نصب شدند، اما مسئولین کمیسیون مرکزی انتخابات می گویند، کسی حق استفاده این دوربین ها را ندارد.

انتخابات در ازبکستان و قرقیزستان چگونه است؟

تا انتخابات پارلمانی در تاجیکستان بیش از یک ماه باقی مانده و تقریبا 140 نفر برای شرکت در این انتخابات، معرفی شدند.

در تجربه انتخاباتی کشورهای دیگر دیده می گردد که برای تامین شفافیت و جلوگیری از نقض قوانین در جریان انتخابات در مراکز رای دهی دوربین می گذارند.

برای مثال انتخابات چندی قبل پارلمانی ازبکستان نه تنها زیر نگاه دوربین های نظارتی برگزار گردید بلکه این رویداد به طور آنلاین به نمایش گذاشته شد و به وبلاگ نویسان محلی اجازه داده شد که فرایند انتخابات را به طور آزاد ضبط نمایند.

همچنین در قرقیزستان جریان انتخابات به طور کامل توسط دوربین ها ثبت می گردد.

در تاجیکستان اگرچه بعضی از تحلیل گران چندان باور ندارند که نصب دوربین می تواند در نتایج انتخابات تاثیر بگذارد، اما در هر صورت، برای ثبت نقض قانون این رویداد را مهم می دانند.

استفاده از دوربین مورد تأیید سازمان امنیت و همکاری اروپا است

پرویز ملاجان اف کارشناس سیاسی تاجیک معتقد است: تجربه جهانی نشان داده که استفاده از دوربین به هیچ وجه در فرایند رای دهی خللی وارد نمی کند و بالعکس زمانی که جریان انتخابات به وسیله دوربین و تلفن های همراه ثبت گردد فضا برای نقض قوانین محدود می گردد.

وی اضافه کرد: نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا و ناظران سایر سازمان های بین المللی ضمن ارزیابی انتخابات به این معیار توجه زیادی می نمایند.

دنیس برداکف کارشناس سیاسی قرقیزستان در این باره گفت: در بعضی از کشورهای اروپایی هنوز در مراکز رای دهی استفاده از دوربین را لازم نمی دانند، اما فرهنگ سیاسی این کشورها متفاوت و امکان تقلب در سطح پایینی واقع شده است.

وی اضافه کرد: برای ناظران ثبت دوربین مهم است زیرا این تنها واسطه برای اثبات بعضی موارد مشکوک است برای مثال، ناظران می توانند نقض قانون در مراکز رای دهی را مشاهده نمایند اما اثبات کردن آن مشکل است.

اگر دولت انتخابات عادلانه می خواهد

ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا تا به امروز بر بسیاری از انتخابات تاجیکستان نظارت نموده و در بعضی موارد اعلام کردند که در مواردی مطابق با معیارهای بین المللی صورت نگرفته است.

مسئولین کمیسیون مرکزی انتخابات معتقدند برای تامین شفافیت در انتخابات پارلمانی موظف شدند اقدامات لازم را انجام دهند.

آی نهال بابا نظراوا حقوق دان و داوطلب کرسی ریاست جمهوری در انتخابات سال 2013 تاجیکستان در این باره گفت: استفاده از دوربین باعث شفافیت است و اگر دولت می خواهد انتخابات عادلانه برگزار کند باید از این راه ها استفاده کند.

انتخابات پارلمانی تاجیکستان اول مارس امسال میلادی برگزار می گردد.

در حال حاضر فرایند ثبت نام کاندید ها شروع شده و تا 9 فوریه ادامه خواهد یافت.

در حال حاضر از نامزدهای معرفی شده در کمیسیون مرکزی انتخابات امتحان تسلط بر زبان تاجیکی گرفته می گردد که یکی از شروط اساسی برای نمایندگان مجلس است.

انتظار می فرایند بر انتخابات پارلمانی تاجیکستان حدود 500 ناظر خارجی نظارت نمایند.

تا کنون بعضی سازمان ها و کشورهای غربی انتخابات گذشته تاجیکستان را آزاد و شفاف ندانستند در صورتی که ناظران کشورهای شوروی سابق و چین فرایند برگزاری انتخابات در این کشور را مثبت ارزیابی کردند.

منبع: رادیو آزادی

انتهای پیغام/ح

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 429

به "اما و اگرهای انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ شفافیت شرط اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگرهای انتخابات پارلمانی تاجیکستان؛ شفافیت شرط اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید