اما و اگرهای سازوکار مالی ایران و عراق

به گزارش دنیای راه راه، پس از ماه ها مذاکره توافقی برای ایجاد یک سازوکار مالی جهت تسویه بدهی های ناشی از صادرات گاز و برق ایران به عراق حاصل شد که تجارت ایران را تحت نظارت آمریکا قرار می دهد.

اما و اگرهای سازوکار مالی ایران و عراق

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، پس از ماه ها مذاکره میان مقامات ایرانی و عراقی، توافقی برای ایجاد یک سازوکار اقتصادی جهت تسویه بدهی های ناشی از صادرات گاز و برق ایران به عراق حاصل شد. اما این سازوکار با ایجاد محدودیت در روابط اقتصادی ایران و عراق، تجارت ایران را تحت نظارت آمریکا قرار می دهد .

کشور عراق یکی از مهم ترین شرکای تجاری ایران است و مقصد صادراتی بزرگ ایران در زمینه انرژی (برق و گاز) و خدمات فنی مهندسی به شمار می رود. با این حال به دلیل مسائل ناشی از تحریم های آمریکا، بانک های عراقی از همکاری با طرف های ایرانی سربازمی زنند و همین امر سبب شده است، بخش زیادی از مطالبات ارزی ایران از عراق قابل وصول نباشد. برای حل این مشکل، مذاکراتی در چند ماه گذشته میان طرف های ایرانی و عراقی و آمریکایی صورت گرفت که نتیجه آن ایجاد یک سازوکار اقتصادی میان ایران و عراق بود. اما سوال مهم این است که آیا این مکانیزم اقتصادی می تواند مبادلات ارزی میان ایران و عراق را تسهیل کرده و در شرایط تحریمی، راهِ تنفسی برای اقتصاد ایران باشد؟

به گفته یکی از مقامات ارشد دولت عراق، نحوه فعالیت این سازوکار اقتصادی به این صورت است که دولت عراق به میزان بدهی های ناشی از واردات گاز و برق از ایران، در بانک تجارت عراق (TBI) یک حساب دیناری باز می کند و ایران بدون آن که اجازه برداشت پول از این حساب را داشته باشد، تنها می تواند از این حساب برای خرید کالاهای غیر تحریمی آمریکا از خارج از عراق استفاده کند .

در نگاه نخست شاید چنین به نظر برسد که ایجاد چنین سازوکار اقتصادی موفقیتی در زمینه دیپلماسی اقتصادی برای کشور است. اما تحلیل دقیق تر نشان می دهد این موضوع در بلندمدت می تواند آثار زیان باری در روابط اقتصادی ایران و عراق به جای بگذارد .

مهدی مظهر، کارشناس اقتصاد سیاسی با تاکید بر اینکه این سازوکار، اثرات منفی بر روابط اقتصادی ایران و عراق دارد، پذیرش این سازوکار را تن دادن به تحریم های آمریکا توصیف می کند .

پذیرش سازوکار مزبور، تن دادن به تحریم های آمریکاست؟

به گفته سه مقام ارشد عراقی، ایران حق برداشت پول از این حساب را نداشته و تنها می تواند از این پول برای خرید کالاهای بشردوستانه (غذا، دارو و تجهیزات پزشکی) استفاده کند. این بدین معناست که عملاً درآمدهای حاصل از صادرات ایران به عراق تنها در چارچوب تحریم های آمریکا قابل هزینه شدن است. در شرایطی که ایران نیاز دارد با ایجاد برخی سازوکارهای اقتصادی، تحریم های آمریکا را دور بزند، تن دادن به این سازوکار در واقع پذیرفتن نظام تحریمی آمریکاست .

بانک تجارت عراق، آمریکایی ترین بانک عراق!

دومین نقد مهمی که به این سازوکار مطرح می شود نقش آمریکا در این بانک است؛ اگرچه بانکی که حساب دیناری در آن افتتاح می شود، بانک تجارت عراق است .

مهدی ازرقی، پژوهشگر اقتصادی می گوید: بانک جی پی مورگان آمریکا موسس این بانک در عراق بوده و هم اکنون نظارت و اشراف کاملی بر تعاملات این بانک عراقی دارد. روشن است که نظارت بر نحوه پرداخت مطالبات ایران از سوی بانک تجارت عراق نیز تحت کنترل و تصمیم گیری آمریکا قرار خواهد گرفت و حتی در خصوص تأمین کالاهای بشردوستانه نیز محدودیت زیادی را اعمال خواهند کرد .

ضمن اینکه این بانک نخستین بانک عراقی است که در بدو شروع رفت و آمدهای اقتصادی میان عراق و عربستان، اقدام به افتتاح شعبه در عربستان کرده و مقدمات تسهیل تعاملات بانکی و اقتصادی میان دو کشور را فراهم آورده است .

عین حال مهدی مظهر نیز معتقد است: آمریکا می تواند از این اهرم فشار استفاده کرده و این بانک را مجبور کند همسو با سیاست های آمریکا رفتار کند. این یعنی افزایش سلطه و نفوذ اطلاعاتی آمریکا بر تجارت ایران و عراق. آمریکا که از هیچ تلاشی برای دسترسی به اطلاعات بازیگران اقتصاد ایران دریغ نکرده، این بار نیز تلاش می کند از طریق سازوکار مزبور به این اطلاعات دست پیدا کند .

تحلیگران معتقدند ایران می توانست این سازوکار اقتصادی را از طریق یکی از شعب بانک های ایرانی در عراق یا بانک تحریم شده عراق ایجاد کند تا امکان افشای اطلاعات کمتر شده و اثربخشی فشارهای تحریمی کمتر شود .

اینستکس دیگری در راه است؟

در این میان کارشناسان بر این باورند که هر چند طراحی این ساز و کار تحت نظر و توافق طرف های آمریکایی انجام شده، اما به نظر می رسد دولت ایران بر اساس فرض کارآمد بودن سازوکار ویژه اقتصادی اروپا (اینستکس) در تلاش برای راه اندازی کانال های مشابه با سایر کشورها است .

به عنوان نمونه حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس در توئیتی نوشته است که کشورمان با دیگر کشورها از جمله ترکیه، عراق، روسیه، چین، هند، سوئیس و دیگران برای راه اندازی ساز و کارهای مشابه اینستکس جهت توسعه روابط اقتصادی دوجانبه توافقات مهمی را به اجرا می گذارد. همچنین وزیر امور خارجه نیز در حاشیه سفر فروردین ماه خود به ترکیه از تلاش برای برقراری سازوکار مشابه اینستکس با سایر کشورها خبر داده بود .

ازرقی می گوید: به نظر می رسد دولت بدون توجه به مخاطرات و تهدیدات این سازوکار به توافق با دولت عراق دست یافته و شرایط را برای تجارت میان دو کشور سخت تر از گذشته کرده است. چراکه پیش از این ایران طلب خود را با اندکی تأخیر اما به روش های مورد نظر و تحت اختیار خود دریافت می کرده و نظارتی نیز از سوی آمریکایی ها صورت نمی گرفت؛ در حالیکه این توافق ظاهرا با هدف تسهیل مراودات میان دو کشور تهیه شده، اما در عمل منجر به محدود و کانالیزه شدن حجم قابل توجهی از تعاملات اقتصادی میان ایران و عراق خواهد شد .

کاهش صادرات انرژی در اثر محدود شدن واردات عراق

بخش انرژی عراق وابستگی زیادی به واردات برق و گاز از ایران دارد و همین امر سبب می شود دولت عراق حاضر به همراهی با تحریم های آمریکا در حوزه انرژی و نفت نباشد. عراق برای جبران کمبود انرژی در این کشور حدود 1400 مگاوات برق و 28 میلیون متر مکعب گاز از ایران وارد می کند که این مقدار، در مجموع یک سوم ظرفیت تأمین برق این کشور است. بی جهت نیست که آمریکا در 25 خرداد 98 برای سومین بار معافیت 90 روزه به عراق را برای واردات انرژی از ایران تمدید کرد. در چنین شرایطی، آمریکا تلاش می کند برای افزایش فشار به ایران، وابستگی بخش انرژی عراق را به ایران کاهش دهد. در صورت کانالیزه شدن تجارت ایران با عراق از طریق سازوکار مزبور، واردات کالا از این طریق تنها محدود به کالاهای غیر تحریمی آمریکا خواهد شد .

مظهر می گوید: در این صورت اگر ایران بخواهد به همان میزان گذشته برق و گاز به عراق صادر کند، عملاً بخشی از پولِ آن در این حساب انباشته خواهد شد و اگر بخواهد صادرات گاز و برق خود را به عراق کاهش دهد، بازار انرژی عراق را در بلند مدت از دست خواهد داد و عراق به دنبال جایگزین های دیگری برای تأمین انرژی خود خواهد رفت. این موضوع در تناقض آشکار با سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است. در قسمت اول بندِ 12 سیاست های اقتصاد مقاومتی در راستای افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصاد، بر توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان به ویژه همسایگان تأکید شده است .

بر این اساس لازم است دولتمردان کشور با اتخاذ یک رویکرد راهبردی به روابط اقتصادی ایران با همسایگان خود، در توافقِ انجام شده تجدید نظر کنند و اجازه ندهند روابط اقتصادی ایران و عراق زیر چتر اطلاعاتی آمریکا رفته و محدودیت های تحریمی آمریکا بر آن اعمال شود .

منبع:مهر

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 116

به "اما و اگرهای سازوکار مالی ایران و عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اما و اگرهای سازوکار مالی ایران و عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید