امکان آموزش مجازی دروس عملی علوم&zwnjپزشکی فراهم شد، افزایش 50درصدی کمک&zwnjهزینه دستیاران

به گزارش دنیای راه راه، معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اقدامات این دانشگاه جهت ارتقای آموزش های عملی و مهارت های بالینی دانشجویان در شرایط کرونایی، از افزایش یاری هزینه دستیاران اطلاع داد.

امکان آموزش مجازی دروس عملی علوم&zwnjپزشکی فراهم شد، افزایش 50درصدی کمک&zwnjهزینه دستیاران

دکتر محمدمهدی صدوقی در گفت وگو با خبرنگاران، در پاسخ به بعضی از دغدغه های دانشجویان نسبت به پرداخت مطالبات اقتصادی دستیاران، گفت: در آخرین جلسه هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزایش یاری هزینه دستیاران به میزان 50 درصد تصویب شد.

وی همچنین در مورد دغدغه دانشجویان نسبت به ارتقای کیفیت کلاس های عملی و آزمایشگاهی، مطرح کرد: در رابطه با واحدهای آزمایشگاه و دروسی همچون آناتومی با بهره گیری از ویدیو و تشریح موضوع توسط استاد سعی شده تا حد امکان نواقص و کمبودها در آموزش مجازی رفع گردد؛ به عنوان نمونه در دانشکده های پزشکی و دندانپزشکی امکان آموزش مجازی عملی فراهم شده و اساتید کلاس های عملی خود را فیلمبرداری نموده و به صورت مجازی ارائه می نمایند. همچنین برای بعضی از واحدهای عملی و تکمیل دروس آزمایشگاهی، امکان آموزش حضوری دانشجویان در گروه های کوچک و در فواصل مناسب با هدف رعایت پروتکل ها و فاصله گذاری های فیزیکی، فراهم شده است.

معاون دانشگاه با اشاره به بهره گیری از روش های نوین آموزشی همچون میز الکترونیکی آناتومی و میز تشریح با هدف ارتقای مهارت و تقویت آموزش دانشجویان، گفت: با استفاده از این ابزار آموزشی بخش عمده ای از مبحث تشریح به صورت مجازی ارایه می گردد.

بکارگیری سیمولاتور در آموزش های تخصصی

وی با اشاره به دیگر تمهیدات دانشگاه برای تقویت مهارت های بالینی دانشجویان، ادامه داد: در آموزش های تخصصی نیز دانشگاه از سیمولاتور استفاده می نماید که هم اکنون این امکان در بخش چشم فراهم شده است. بر این اساس دستیاران جراحی پیش از کار با نمونه های واقعی، به وسیله تمرین تئوری و عملی با این سیمولاتورها مهارت کافی را تحت نظر اساتید کسب نموده و سپس نسبت به درمان بیماران واقعی اقدام می نمایند.

راهکارهای ارتقای مهارت بالینی دانشجویان در دوران کرونا

معاون آموزشی دانشگاه نگرانی بعدی را آموزش های بیمارستانی دانشجویان علوم پزشکی، انترن ها، دستیاران و فلوشیپ ها دانست و گفت: به دنبال شیوع کرونا بسیاری از بخش های غیرکرونایی با کمبود بیمار برای آموزش دانشجویان روبرو شدند، البته دستیاران و فلوها در بیمارستان حضور دارند و در این رابطه تمهیداتی اندیشیده شده که دانشجویان برای آموزش هر بخش ابتدا دروس تئوری را به صورت مجازی پاس نموده و سپس به صورت گروه های کوچک 5 تا 10 نفر و با رعایت کامل پروتکل ها وارد بخش شده و آموزش های بالینی را نیز دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه افت کیفیت آموزش و مهارت های بالینی در دوره آموزش مجازی یک واقعیت است، گفت: کسب مهارت و تجربه دانشجو به حضور در بالین و دیدن بیماران و نمونه های بیشتر وابسته بوده که تحقق کامل این مساله در دوران کرونا مشکل است، با این حال تمام کوشش دانشگاه بر این است که دانشجویان حداقل های آموزش بالینی را دریافت نمایند.

حفظ حداقل های آموزش بالینی در دوران کرونا

وی با تاکید بر اینکه با وجود کرونا، حداقل های آموزش بالینی برای دانشجویان حفظ شده است، گفت: البته هر چه بیمار بیشتر دیده گردد، تجربه و مهارت دانشجو نیز افزایش پیدا می نماید؛ با این حال حتی اگر حداقل 50 درصد آموزش های بالینی نیز شکل بگیرد قابل قبول بوده و کمبودهای موجود با کار بیشتر دانشجو و تعامل با اساتید مرتفع می گردد.

وی با تاکید بر اینکه اگر در بخش و رشته ای امکان ارایه حداقل ها فراهم نباشد، بخش مذکور به صورت موقت تعطیل می گردد، مطرح کرد: به عنوان نمونه آموزش های عملی و در بالین دانشکده دندانپزشکی به خاطر نبود بیمار موقتا متوقف شده و اجرای آن به زمان مقتضی موکول شده است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خاتمه در رابطه با مشکل طولانی شدن دوره آموزشی دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دستیاران در دوران کرونا نیز مطرح کرد: برای این دسته از دانشجویان همچون سایر دانشجویان ترم های آخر، از ابتدا تسهیلاتی فراهم شد تا بتوانند واحدهای عملی خود را به صورت حضوری طی نمایند، همچنین برای دانشجویانی که کارهای خاتمه نامه و دفاعشان به آزمایشگاه وابسته بود، اجازه حضور در آزمایشگاه و انجام پروژه صادر شد، به همین دلیل بسیاری از جلسات دفاع نیز به صورت مجازی برگزار گردید و لذا تمهیداتی فراهم شد که تا حد امکان عقب ماندگی از تحصیل ایجاد نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1088

به "امکان آموزش مجازی دروس عملی علوم&zwnjپزشکی فراهم شد، افزایش 50درصدی کمک&zwnjهزینه دستیاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان آموزش مجازی دروس عملی علوم&zwnjپزشکی فراهم شد، افزایش 50درصدی کمک&zwnjهزینه دستیاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید