برای ازدواج سعادتمند، از این ویژگی ها دست بکشید!

به گزارش دنیای راه راه، برای داشتن یک ازدواج سعادتمند باید از چهار رفتار اشتباه، اما رایج دست کشید.

برای ازدواج سعادتمند، از این ویژگی ها دست بکشید!

فاطمه آهنگری بهانی کارشناس ارشد روانشناسی و مددکار اجتماعی کلانتری 12 چالوس با بیان اینکه ازدواج های سعادتمند بر پایه دوستی عمیق است، گفت: متاسفانه بعضی از زوجین برای دوری از رنجش در زندگی از رفتار های اشتباه استفاده می کنند.

او افزود: استفاده از رفتار هایی همچون جنگیدن، فرار، وانمود سازی و تسلیم شدن بین زوجین در مواقع دوری از رنجش، آن ها را از زندگی سعادتمند دور می کند.

جنگیدن: این موضع گیری بیشتر در مردان دیده می شود وقتی مصاحبه غیر محبت آمیز می شود، بعضی ها راه جنگ را انتخاب می کنند و با سردادن این شعار که بهترین دفاع حمله است حالت تدافعی می گیرند و در نتیجه با سرزنش و داوری و انتقاد همسر خود را مقصر جلوه می دهند. صدایشان بلند می شود و حرف های خشم آلود می زنند، انگیزه اصلی آن ها این است که با مرعوب کردن همسر خود به سخنان محبت آمیز برسند و وقتی همسر شکست می خورد آن ها گمان می کنند که برنده شده اند درحالی که ان ها بازنده اند.

فرار: این موضع گیری نیز در مردان بیشتر دیده می شود و مردان برای اجتناب از رویارویی ممکن است به غار تنهایی خود پناه ببرند و هرگز از آن خارج نشوند. مانند جنگ سرد آن ها از مصاحبه خودداری می کنند و مسئله ای حل نمی شود.

این رفتار انفعالی- پرخاشگرانه با سکوت کردن موقتی و بازگشت دوباره برای ادامه مصاحبه و حل وفصل مسائل به روشی محبت آمیز و محبت آمیز تفاوت دارد.

در این موضع گیری زوجین برخلاف کسانی که راه جنگ را انتخاب می کنند و مستقیما همسر خود را آزار می دهند به طور غیر مستقیم با محروم کردن همسر خود از مهر و محبت اسباب رنجش آنان را فراهم می سازند.

وانمودکردن: این موضع گیری بیشتر در زنان دیده می شود در این موضع گیری شخص برای اجتناب از آسیب دیدن در جریان رویارویی وانمود می کند مسئله ای در میان نیست آنان از بیان صادقانه احساسات خود می ترسند و سعی دارند که همه چیز خوب به نظر برسد.

مرد ها کلماتی مانند خوب، بسیار خوب، اشکالی ندارد را زیاد استفاده می کنند، اما این عبارت ها برای مردان مفاهیمی کاملا متفاوت را تداعی می کند، در نظر مرد خوب است، زیرا به تنهایی از عهده انجام آن بر میایم یا اشکالی ندارد، زیرا می دانم چه باید بکنم یا من به آن رسیدگی می کنم و به کمکی نیاز ندارم، اما وقتی زن از این عبارت ها استفاده می کند می تواند نشانه آن باشد که سعی دارد از بروز اختلاف یا مشاجره اجتناب کند زن از خواسته خود می گذرد و از خود گذشتگی نشان می دهد مبادا که گرفتار تضاد و اختلاف شود.

تسلیم شدن: این موضع گیری نیز بیشتر در زنان دیده می شود در اینجا شخص به جای تن دادن به مصاحبه تسلیم می شود اشتباه را به گردن خود می اندازد و می پذیرد که همه مسائل میان او و همسرش ناشی از خود او است.

در کوتاه مدت زن و شوهر ظاهرا یکدیگر را دوست دارند و از رابطه خود حمایت می کند، اما در خاتمه کار احساس از خود بیگانگی می کنند.

زوجین تمایل دارند یکدیگر را صمیمانه بشناسند آن ها به خوبی از علایق ویژگی های شخصیتی و امید ها و آرزو ها یکدیگر مطلع هستند و همیشه با احترام با هم برخورد می کنند و این علاقه را در هرفرصتی کوتاه بیان می کنند.

یکی از دشوارترین کار ها در روابط زناشویی کنار آمدن با اختلافات و نقطه نظر های متفاوت است، وقتی زن و شوهر با هم توافق نداشته باشند بحث آن ها به مشاجره می کشد و بعد بی مقدمه جنگ و نزاع آغاز می شود، ناگهان گفت و گوی محبت آمیز به خاتمه می رسد و آن ها به دلخور کردن یکدیگر، سرزنش کردن، شکایت کردن و شک، روی می آورند.

بهتر است زن و شوهر از مشاجره با یکد یگر خودداری کنند و به جای مشاجره درباره نکات منفی و مثبت موضوع مصاحبه، برای رسیدن به خواسته های خود مذاکره کنند، مشاجره را کنار گذاشته و صادقانه و بی پرده خواسته های خود را مطرح کنند.

همه زوج ها لزوما با هم اختلاف نظر پیدا می کنند توجه داشته باشید بدون درک تفاوت های میان خود و همسرمان ممکن است ناخواسته تن به مشاجره هایی بدهیم که نه تنها همسر بلکه خود ما را رنج بدهد و به تدریج عشق در زندگی کم رنگ می شود.

غالبا وقتی مرد احساس می کند که به مبارزه طلبیده می شود خود را محق می داند و در این شرایط مهر و محبت از صحنه خالی می شود، مرد نه می داند چه اندازه علاقه خود را از دست داده و نه می داند این روش تا چه اندازه همسرش را رنج می دهد.

در این زمان حتی یک اختلاف عقیده ساده و یک درخواست و توقع پیش پا افتاده به امر و نهی در نظر زن مبدل شده و کاملا طبیعی است که زن حتی در صورت تایید مضمون سخن همسر در برابر او مقاومت به خرج دهد، مردان باید بدانند که اشکال بر سر محتوای موضوع صحیح نیست بلکه طرز بیان غیر محبت آمیز و عاری از محبت اوست که زنش را ناراحت می کند.

چون مردان ناراحتی همسرشان را درک نمی کنند به جای تجدید نظر در طرز صحبت خود به توضیح معانی و مضمون گفته های خود می پردازند، برای اجتناب از مشاجره باید به خاطر داشت که همسر ما نه به آنچه می گوییم بلکه به طرز ادای مطلب ما اعتراض دارد.

به طرز کلام خود توجه کنید سعی کنید بفهمید که چگونه نیاز آن ها را برآورده نمی سازید و پیش از آغاز مصاحبه مجدد خود را محور قرار دهیم و به طرز عمل خود بیندیشیم.

منبع: خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 950

به "برای ازدواج سعادتمند، از این ویژگی ها دست بکشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای ازدواج سعادتمند، از این ویژگی ها دست بکشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید