تکلیف تازه کمیسیون اصل 90 برای ایران خودرو و سایپا

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگاران، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به جلسه کمیسیون اصل نود برای آنالیز مسائل صنعت خودرو گفت: بر اساس اظهارات مدیران ایران خودرو و سایپا ،دو خودروساز تحولاتی را شروع نموده که قرار شد برنامه هایشان را به صورت مکتوب به کمیسیون ارائه نمایند تا کارشناسان کمیسیون طرح ها و ایده های آنها را ارزیابی نمایند.

تکلیف تازه کمیسیون اصل 90 برای ایران خودرو و سایپا

علی خضریان در گفت و گو با ایسنا در شرح جلسه کمیسیون اصل 90 با مسئولان صنعت خودروسازی گفت: این نشست پیرامون شرایط فراوری خودرو در کشور و شکایت هایی رسیده در این زمینه با حضور معاون صنایع حمل و نقل و سرپرست دفتر صنایع خودرو وزارت صمت و مدیران عامل شرکت های ایران خودرو، سایپا، پیشرو دیزل آسیا، گروه صنعتی چکاد، مهندسین مشاور صنایع اتومبیل و بزرگ خودرو برگزار گردید.

وی افزود: با توجه به اینکه تحول خودرو صرفا معطوف و مربوط به خودروسازان بزرگ نیست، بلکه خودروسازان کوچک هم می توانند در کنار یکدیگر در قالب یک برنامه همکاری نمایند و باید این امر در کشور در کنار خودروسازان بزرگ پیگیری گردد، یکی از پیشنهاداتی که مطرح شد این بود که خودروسازان درصدی از خودکفایی صنعت خودروسازی را بر عهده بگیرند.

وی ادامه داد: در این جلسه معاونت صنایع حمل و نقل وزارت صمت از ایده کنسرسیوم گفت که مدنظر دولت هم واقع شده است و اگر خوب معماری و پلتفرم گردد این ایده می تواند در توسعه و پیشرفت صنعت خودرو اثرگذار باشد. در این نشست همکاری شرکت های کوچک برای ایجاد ارزش افزوده مطرح شد که الزامات آن مدل های ساختاری، اقتصادی، فنی و کسب و کار است و برای تکمیل ایده کنسرسیوم باید از دولت یاری گرفته گردد. لذا قرار شد جلساتی در دولت برای این امر تشکیل گردد و گزارش آن در اختیار کمیسیون اصل 90 قرار گیرد.

این نماینده مجلس گفت: در این جلسه نمایندگان مطرح کردند که دولت برای رفع موانع و مسائل اجرایی کنسرسیوم یاری کند و طی زمان بندی معین برای تشکیل قانونی و هویت دار شدن کنسرسیوم اقدامات لازم انجام گردد و تاکید شد جمع بندی نهایی جلسات دولت و خودروسازان به کمیسیون ارائه گردد تا مسائل با جمع بندی مجلس و دولت کار رفع گردد.

خضریان تاکید نمود: تحول در صنعت خودرو باید در جهت درست قرار بگیرد و هدف آن تحول گرایی، ضد فساد و ضد رانت باشد تا در این ریل گذاری بتوانیم به نقطه مطلوب برسیم. این جلسه را کمیسیون به عنوان فتح بابی برای طرح مسائل خودرو در نظر گرفت و درجلسات بعدی برای رسیدن به نتیجه مطلوب مباحث مفصل تر و فنی تر دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: بر اساس اظهارات مدیران ایران خودرو و سایپا دو خودروساز تحولات را شروع کردند و قرار شد برنامه هایشان را به صورت مکتوب به کمیسیون ارائه نمایند تا کارشناسان کمیسیون طرح ها و ایده های آنها را ارزیابی نمایند. به نظر کمیسیون طرح ارائه شده از سوی جمعی از شرکت های کوچک برای تشکیل کنسرسیوم در جهت درستی واقع شده است که می تواند بخشی از بار مسائل فراوری خودرو را قبول کند و با توجه به اینکه مطرح شد برای فراوری خودروی ملی برنامه دارند قرار شد طرح کنسرسیوم به وزارت ارائه گردد و جمع بندی دولت و قطعسازان در اختیار کمیسیون قرار می گیرد.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس بیان نمود: تشکیل کنسرسیوم متضمن ساختارهای چهارگانه است که قرار شد ارائه مطالبات و نیازهای دقیق طرح در جلسه بعدی در کمیسیون مطرح و نتیجه نهایی سازی آن به معاون اول رئیس جمهور ارائه گردد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 11 تیر 1401 بروزرسانی: 11 تیر 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1805

به "تکلیف تازه کمیسیون اصل 90 برای ایران خودرو و سایپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکلیف تازه کمیسیون اصل 90 برای ایران خودرو و سایپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید