جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel) به یک ایرانی رسید

به گزارش دنیای راه راه، وب سایت گجت نیوز - حسین مرادی: جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel Prize) هر ساله با اهدای جوایز به اختراعات و اکتشافات عجیب و غریب برگزار می گردد که سال جاری یک ایرانی توانست با اختراع دستگاه تعویض پوشک نوزاد به این جایزه دست پیدا کند.

جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel) به یک ایرانی رسید

اخیرا در دانشگاه هاروارد برندگان بیست و نهمین جوایز نوبل Ig Nobel Prize) Ig) معرفی شدند و به آن ها جوایزی اهدا شد. اما در بین برندگان این جایزه یک ایرانی توانست با اختراع جالب خود به جایزه شوخی با نوبل دست پیدا کند.

ایمان فرحبخش یک دستگاه تعویض پوشک نوزادان را اختراع کرد و این اختراع جالب برای وی جایزه مهندسی Ig Nobel Prize را به همراه داشت. لازم به ذکر است این مخترع ایرانی در سال 2018 کپی رایت این اختراع را در آمریکا به نام خود به ثبت رسانده بود.

جزئیات جایزه شوخی با نوبل یا Ig Nobel Prize

جوایز نوبل Ig Nobel Prize) Ig) را در واقع به نام شوخی با جایزه نوبل می شناسند که مخترعان با اختراعات و اکتشافات عجیب و غریب خود در آن شرکت می نمایند و هر ساله نیز به برندگان جوایزی اهدا می گردد. در این مراسم علاوه بر این که یک مخترع ایرانی توانست این جایزه را کسب کند، یک جایزه نیز به دانشمندان ترک و هلندی به دلیل کشف بدطعم ترین اسکناس رایج در یک کشور اهدا شد.

یک دانشمند ایتالیایی به نام سیلوانو گولاس نیز در آنالیز جدید خود به این نتیجه رسید که اگر پیتزا فقط در ایتالیا پخت گردد، برای بدن بسیار سودمند خواهد بود به همین آنالیز به وی جایزه شوخی با نوبل اهدا شد.

گروهی از محققان ژاپنی به دلیل اینکه توانستند میزان بزاق فراوری شده در دهان بچه ها در یک روز را اندازه گیری نمایند، پیروز به دریافت جایزه شیمی Ig Nobel Prize شدند. جالب است بدانید یکی دیگر از برندگان به دلیل تحقیق بر روی میزان لذت خاراندن بدن توانست این جایزه را به دست آورد. تمامی این جوایز در روز پنج شنبه هفته گذشته در دانشگاه هاروارد واقع در ماساچوست آمریکا به برندگان اهدا شد. لازم به ذکر است به برندگان این جایزه مبلغی برابر با 10 هزار میلیارد دلار زیمباوه اهدا می گردد که در حقیقت ارزش خاصی ندارد.

در این جایزه برندگان فقط اجازه دارند 60 ثانیه در خصوص اختراع خود سخنرانی نمایند که اگر بیشتر از این مدت سخن بگویند، یک دختربچه 8 ساله به آن ها خواهد گفت که لطفا سخنرانی خود را متوقف کنید، حوصله ام سر رفته است. نکته جالب دیگر این است که برندگان واقعی نوبل این جوایز را به برندگان این جشنواره اهدا می نمایند. به طور کلی این جایزه با هدف افزایش انگیزش و توجه مردم به علم، پزشکی و فناوری برگزار می گردد.

منبع: برترین ها
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 55

به "جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel) به یک ایرانی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه شوخی با نوبل (Ig Nobel) به یک ایرانی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید