جریمه 43 میلیون تومانی برای تبلیغ کنندگان مواد دخانی

به گزارش دنیای راه راه، رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از صدور بخشنامه دادستان کل کشور مبنی بر ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی اطلاع داد.

جریمه 43 میلیون تومانی برای تبلیغ کنندگان مواد دخانی

به گزارش گروه اجتماعی دنیای راه راه، احمد جنیدی جعفری رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از صدور بخشنامه دادستان کل کشور مبنی بر ممنوعیت مصرف مواد دخانی در اماکن عمومی اطلاع داد.

وی گفت: طبق تبصره یک ماده 13 قانون جامع دخانیات مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 85 استعمال دخانیات در اماکن عمومی و وسایط نقلیه عمومی ممنوع و تخلف از آن مستوجب حکم به جزای نقدی است.

وی اضافه کرد: علی رغم پیگیری های وزارت بهداشت طی سال های اجرای قانون، متاسفانه به دلیل اجرای ضعیف قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، مراکز عرضه قلیان در بعضی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور به صورت غیر قانونی گسترش یافت و منجر به افزایش مصرف قلیان در جامعه، خصوصا در بین جوانان شد.

وی بیان داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا ویروس در کشور، با درخواست وزیر بهداشت و رئیس ستاد مدیریت بیماری کرونا از دادستان کل کشور برای حمایت حوزه سلامت از ممنوعیت مصرف مواد دخانی و قلیان در اماکن عمومی، بخشنامه دادستانی کل کشور با تاکید بر اجرای قوانین و همکاری و حمایت از بازرسین بهداشت و ضابطین قضایی برای جلوگیری از عرضه قلیان صادر شد. به این منظور با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی کشور تیم های مشترک با پلیس اماکن و دادستانی تشکیل، بازرسی و نظارت بر اماکن عمومی به طور مستمر انجام و از هرگونه عرضه و استعمال مواد دخانی و قلیان جلوگیری گردد. در صورت مشاهده تخلف، با پلمب امکنه، متصدیان این مراکز به مراجع قانونی معرفی می شوند، زیرا در واقع این اقدام در شرایط حاضر حکم تهدید علیه سلامت عمومی جامعه را دارد. در ضمن هرگونه تبلیغ در خصوص عرضه مواد دخانی و از جمله قلیان ممنوع است و متخلفین بر اساس مصوبه دولت تا مبلغ 43 میلیون 860 هزار تومان جریمه می شوند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: ابزارآلات قلیان در انتشار ویروس کرونا موثر است، چون محیط مناسبی برای بقا و رشد ویروس و سایر عوامل عفونی و بیماری زاست. وزارت بهداشت در راستای سیاست های جهانی برای مهارکرونا ویروس، به خاطر خطری که مصرف دخانیات بر تضعیف سیستم دفاعی بدن دارد و افراد را مستعد به ابتلاء بیماری کرونا ویروس و سایر بیماری های کشنده می نماید، با هرگونه ارائه تسهیلات برای عرضه و استعمال مواد دخانی در اماکن عمومی مخالفت و تخلفات مربوطه را از مراجع قضایی پیگیری می نماید.

وی ممنوعیت عرضه قلیان حتی بعد از بازگشایی مراکزی که قبلا عرضه قلیان داشتند را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: بخشنامه دادستان کل کشور به کلیه دادستان های عمومی و انقلاب سراسر کشور و فرماندهی نیروی انتظامی ابلاغ شده و همکاری کاملی در این خصوص داریم. در استان تهران هم به دلیل مشکلاتی که در اجرای قانون در سنوات قبل داشتیم، جلسه ای اختصاصی با نمایندگان دادستانی، ناجا و دانشگاه های علوم پزشکی تهران برگزار و مقرر شد که گشت های ویژه برای بازرسی از اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع انجام گردد و هرگونه تخلف در خصوص عرضه قلیان بلافاصله پیگیری و متخلفان به مراجع قضایی معرفی شوند.

جنیدی اظهار داشت: اقدام دیگر در این راستا، نامه رییس فرهنگستان علوم پزشکی به ریاست محترم قوه قضاییه بود که در آن نامه ضمن تاکید بر اجرای ممنوعیت پایدار استعمال دخانیات و عرضه قلیان در همه اماکن عمومی، خواهان برخورد قاطع با تولیـدنمایندگان و مصـرف نمایندگان قلیان در این اماکن شدند، به نحوی که موجب عبرت سایر هنجارشکنان گردد.

وی اضافه کرد: امیدواریم مردم عزیز و فهیم کشور هم برای حفظ سلامتی خود و اطرافیان به هیچ وجه به مراکزی که غیر قانونی اقدام به عرضه قلیان می نمایند مراجعه ننمایند و با مشاهده موارد تخلف در این زمینه، آدرس مرکز و امکنه متخلف را به سامانه 190 شکایات بهداشتی گزارش دهند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت بیان داشت: به هرحال با توجه به اینکه بیماری کرونا ویروس در بسیاری از افراد ممکن است بدون علامت باشد واین افراد ممکن است در محیط های جمعی حضور داشته باشند، باید دقت بیشتری در اجرای قانون داشت.

وی اضافه کرد: مصرف نمایندگان دخانیات به دلیل آسیب رساندن به ریه، معمولا سرفه های شایعی دارند و در واقع اشتباه دریافت این سرفه ها با سرفه هایی که ناشی از ابتلا به کروناویروس است، موجب می گردد بیماری دیر تشخیص داده گردد و این افراد عاملینی خطرناک برای انتقال ویرس هستند.

جنیدی با اشاره به گزارش موسسه ملی تحقیقات سلامت که دود دخانیات را عاملی برای انتقال ویرس شناخته است، اظهار کرد: اگر فرد مصرف نماینده مواد دخانی دچار بیماری کرونا باشد، قطعا با مصرف دخانیات موجب آلودگی محیط و انتقال بیماری به دیگران می گردد.

به گفته وی، خطر انتقال بیماری به وسیله مصرف دخانیات در اماکن عمومی بالا است و به هیچ طریقی نمی گردد جلوی انتشار این ویروس را در اماکن آلوده به دود دخانیات گرفت.

جنیدی توضیح داد: افراد مصرف نماینده دخانیات با مراجعه به مراکز جامع خدمات سلامت، یا بصورت خود جوش، می توانند مصرف مواد دخانی را ترک نمایند. در مواجهه قرار دریافت افراد غیرسیگاری با دود دخانیات نیز با مصرف آن هیچ فرقی ندارد و همان امراض مصرف را دارد، لذا مردم برای حفظ سلامت خودشان باید فعالانه عمل نموده و تخلفات را به سامانه 190 گزارش دهند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 798

به "جریمه 43 میلیون تومانی برای تبلیغ کنندگان مواد دخانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه 43 میلیون تومانی برای تبلیغ کنندگان مواد دخانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید