خبرنگاران این رژ لب، گلوله شلیک می نماید

به گزارش دنیای راه راه، تهران-خبرنگاران- سلاحی تک تیر به شکل رژ لب و کیفی دستی که دوربین دقیقی را در خود پنهان نموده است؛ اینها بخشی از مجموعه ادوات جاسوسی است که از شوروی جنگ سرد به یادگار مانده و قرار است در اولین مزایده از این دست، برای دوستداران تجهیزات جاسوسی به فروش گذاشته گردد.

خبرنگاران این رژ لب، گلوله شلیک می نماید

حراج جولین آمریکا حدود 400 قطعه وسایل جاسوسی به جا مانده از جنگ سرد را در نیمه ژانویه تا 13 فوریه سال 2021 به فروش خواهد گذاشت.

این قطعات پیشتر در موزه جاسوسی کی جی بی (KGB) منهتن نیویورک نگهداری می شد که اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا تعطیل شده است.

یکی از این قطعات، رژ لبی است که با ظرافتی فوق العاده طراحی شده تا در مواقع لزوم، زن جاسوس را با شلیک تنها یک گلوله در ماموریتش یاری کند.

به گزارش الجزیره، مارتین نولان مدیر مالی حراج جولین به رسانه ها می گوید: به خاطر ندارم تا به امروز چنین مزایده ای برای فروش تجهیزات ویژه جاسوسی، برگزار شده باشد با اینکه مردم، غالبا به دنیای جاسوسی علاقه دارند.

این قطعات از چند صد دلار تا 12 هزار دلار قیمت گذاری پایه شده اند. 12 هزار دلار قیمت معین شده برای یک دستگاه رمزنگار روسی به نام فیالکا است.

انتظار می رود مجسمه نیم سنگی ولادیمیر لنین به قیمت 5 تا 7 هزار دلار و در فولادی بیمارستان زندان کی جی بی حدود 500 تا 700 دلار به فروش رود.

حراجی جولین یادگارهای دیگری هم از جنگ سرد را به حراج خواهد گذاشت؛ شامل بعضی اسناد تحصیلی دوره دبیرستان ارنستو چه گِوارا پزشک، چریک، سیاست مدار، نظریه پرداز جنگی و انقلابی مارکسیست زادهٔ آرژانتین و یکی از شخصیت های اصلی انقلاب کوبا و نیز نامه ای به امضای فیدل کاسترو رهبر فقید کوبا درباره طرح های تسلط بر هاوانا و قطعاتی مربوط به رقابت فضایی و جنگ ستارگان بین آمریکا و شوروی.

شرایط کرونایی دنیا و تعطیلی کسب و کارها به ویژه مراکز تجمعی مانند موزه ها، باعث کسادی شدید مالی و بی رونقی مشاغل کشورها به ویژه آمریکا شده است که خود در صدر آمار مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از شیوع کرونا در دنیا است؛ وضعیتی که به نظر می رسد بعضی مراکز خدماتی و مالی را ناچار به فروش سرمایه های خود نموده است.

به گفته مسئولان برگزاری، فروش حراجی جولین ابتدا برای پیشگیری از شیوع کرونا به صورت مجازی و سپس با تعیین شدن نرخ نهایی اقلام مزایده ای، فروش حضوری با رعایت پروتوکل های کامل بهداشتی انجام خواهد شد.

به نظر می رسد برگزاری نمایشگاه فروش تجهیزات موزه ای جاسوسی آن هم برای اولین بار، با فروش قطعات موزه ای که پیشتر در ویترین های نمایش، درآمدزا بوده اند، ناشی از این اوضاع نابسامان مالی در آمریکا باشد.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1007

به "خبرنگاران این رژ لب، گلوله شلیک می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران این رژ لب، گلوله شلیک می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید