خبرنگاران بوکر 2020 به یک رمان اولی رسید

به گزارش دنیای راه راه، تهران- خبرنگاران- جایزه بوکر سال 2020 به اثری از یک نویسنده رمان اولی اهدا شد.

خبرنگاران بوکر 2020 به یک رمان اولی رسید

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران از روزنامه گاردین، با تصمیم هیات داوران جایزه بوکر این جایزه معتبر ادبی امسال به رمان شاگی بین (Shuggie Bain) اثر داگلاس استوارت رسید.

شاگی بین اولین رمان استوارت نویسنده 44 ساله اسکاتلندی-آمریکایی است، درباره داستان پسربچه ای ساکن گلاسکوی دهه 80 که همراه با مادر معتادش در فقر زندگی می کند.

استوارت پس از جیمز کلمن (James Kelman)، برنده جایزه بوکر در سال 1994 میلادی، دومین نویسنده اسکاتلندی است که این جایزه 50 هزار پوندی را از آن خود می کند.

جایزه بوکر به عنوان معتبرترین جایزه ادبی کشور انگلیس به هر رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد، فارغ از ملیت نویسنده، شانس شرکت در این رقابت را می دهد. تنها یک شرط وجود دارد و آن هم این که رمان مذکور در یک بازه زمانی مشخص در کشور انگلیس یا ایرلند منتشر شده باشد.

در کتاب هایی که به فهرست نامزدهای نهایی این دوره از جایزه بوکر راه یافتند، به طیف وسیعی از موضوعات از تغییرات اقلیمی و سختی های زندگی در زیمبابوه گرفته تا زوال عقل و سربازان زن در اتیوپی پرداخته شده است. دایان کوک با برهوت جدید (The New Wilderness)، تیستسی دانگارمبگا با این پیکر سوگوار (This Mournable Body) ، آونی دوشی با شکر سوخته (Burnt Sugar) ، مازا منگسته با پادشاه سایه (The Shadow King) و براندون تیلور با زندگی واقعی (Real Life) از دیگر نامزدهای نهایی رقابت امسال بودند.

جایزه ادبی بوکر پیش از این به نام بوکر مک کانل طی سال های 1969 تا 2001 و طی سال های 2002 تا 2019 به نام جایزه من بوکر شناخته می شد. این جایزه هر سال به بهترین رمان اصلی نوشته شده به زبان انگلیسی و چاپ شده در انگلیس اهدا می شود. نویسندگان شهفرایند کشورهای همسود (اتحادیه ای متشکل از 53 کشور) به علاوه ایرلند، آفریقای جنوبی و بعدها زیمبابوه در سال های اول تا سال 2014 واجد شرایط دریافت این جایزه بودند، در ادامه این جایزه طیف وسیع تری را در بر گرفت و هر رمانی که به زبان انگلیسی نوشته شده باشد، واجد شرایط شد.

فرایند انتخاب برنده جایزه با تشکیل یک کمیته مشورتی شامل یک نویسنده، دو ناشر، یک نماینده ادبی، یک کتابفروش، یک کتابدار و یک رئیس منتصب بنیاد جایزه بوکر آغاز می شود. سپس کمیته مشورتی، هیات داوران را که عضویت آن هر ساله تغییر می کند، برمی گزیند. داوران از میان منتقدان برجسته ادبی، نویسندگان، دانشگاهیان و شخصیت های برجسته عمومی انتخاب می شوند.

سال گذشته مارگارت آتوود و برناردین اواریستو به صورت مشترک برنده جایزه بوکر شده و مبلغ 50 هزار پوندی این جایزه را با یکدیگر تقسیم کردند.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 دی 1399 بروزرسانی: 1 دی 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1055

به "خبرنگاران بوکر 2020 به یک رمان اولی رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران بوکر 2020 به یک رمان اولی رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید