خودروی دوستدار محیط زیست فراوری می گردد

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، فراوری خودروی اکسیژن با راهبری ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با یاری یک شرکت خودروسازی، 80 درصد داخلی سازی شد و به زودی به فراوری انبوه می رسد.

خودروی دوستدار محیط زیست فراوری می گردد

نرم افزار و سیستم باتری آن کاملا بومی و توسط مهندسان ایرانی طراحی و فراوری شده است. خودروی تمام الکتریکی هوشمند اکسیژن مراحل طراحی و نمونه سازی را طی نموده است و نسخه مفهومی آن به زودی رونمایی خواهد شد.

خودرو اکسیژن قابلیت پیمودن 220 کیلومتر با هر نوبت شارژ را دارد و سرعت آن به 85 کیلومتر در ساعت می رسد که بر اساس سفارش، امکان افزایش پیمایش با هر بار شارژ تا 300 کیلومتر و حداکثرسرعت 110 کیلومتر در ساعت وجود دارد. هر باطری عمری به اندازه 3 هزار سیکل شارژ دارد یعنی باطری هر خودرو باید بعد از هشت سال تعویض گردد.

عمر مفید الکتروموتور خودروی مذکور 20 سال است به همین دلیل هزینه های جانبی مانند روغن، بنزین، فیلتر و تعمیر موتور برای مصرف کننده وجود ندارد و از لحاظ مالی بسیار مقرون به صرفه است.

قیمت تمام شده محصول برای شرکت با در نظر دریافت همه هزینه های قطعات و غیره برای هر دستگاه خودرو الکتریکی 8 هزار و 500 پانصد دلار مشخص شده است که در حال حاضر یکی از پایین ترین قیمت ها برای خودروهای برقی است که تجاری سازی خواهد شد. این خودرو نخستین نمونه ایرانی در بازار داخلی است که تجاری سازی خواهد شد.

به واسطه امتیازهای در نظر گرفته شده برای خودروهای الکتریکی از قبیل ورود آزاد به محدوده های طرح و ترافیک، معافیت از مالیات، نداشتن هزینه های جانبی از جمله روغن، بنزین، فیلتر و تعمیر موتور می توان مدعی شد این خودرو جای خود را در بازار باز خواهد نمود.

این شرکت با بیش از دو دهه فعالیت در عرصه بین المللی به عنوان شرکتی پیشرو در زمینه طراحی و فراوری خودروهای با فناوری بالا فعالیت دارد و نخستین شرکت در کشور است که از وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه فراوری خودروهای الکتریکی پروانه بهره برداری دریافت نموده است.

آلودگی ها و ترافیک های شهری یکی از معضلات عظیم این روزها است و مدیران شهری را موظف به تعریف و تدوین راه کارهایی برای حل این معضل نموده است تا بتوانند از آلودگی بیشتر محیط زیست و مصرف زیاد سوخت های فسیلی بکاهند. در این راستا طرح فراوری خودروهای الکتریکی در کشورها شروع شده است.

در ایران فراوری خودروی الکتریکی هوشمند اکسیژن با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با یاری زیست بوم فناوری و نوآوری و با اتکا به توان دانشی و تخصصی جوانانمان اجرایی شده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1100

به "خودروی دوستدار محیط زیست فراوری می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروی دوستدار محیط زیست فراوری می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید