دستیابی به توافق بر سر برجام در گرو حل و فصل تمام مسائل است!

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که خواست نامش فاش نشود، شامگاه چهارشنبه به وقت واشنگتن با اذعان به احتمال تهیه پیش نویس متن هایی از سوی مذاکره کنندگان ادعا کرد: تا زمانی که همه مسائل حل و فصل نشود، توافقی در کار نخواهد بود.

دستیابی به توافق بر سر برجام در گرو حل و فصل تمام مسائل است!

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: در طول مذاکرات با این پیچیدگی، مذاکره نمایندگان سعی می نمایند متنی را تهیه نمایند که مسائل عمده و اصلی را در بر بگیرد، اما تکرار می کنم، تا زمانی که درباره همه مسائل توافق نگردد، هیچ توافقی در کار نیست!

روز گذشته فرانک ریستر وزیر فرهنگ فرانسه نیز در سخنانی گفت که مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران باید هرچه سریع تر به نتیجه برسند؛ چراکه زمان در حال از دست رفتن است.

بر اساس این گزارش، ریستر که این سخنان را در جلسه مشترک خود با مجلس فرانسه مطرح می کرد، گفت در صورتیکه شاهد پیشرفت در فرایند مذاکرات هسته ای وین نباشیم، طی روزها یا هفته های آینده تصمیمات سختی باید اتخاذ گردد.

این مقام ارشد دولت فرانسه شرح بیشتری در خصوص ماهیت آنچه وی، از آن به عنوان تصمیمات سخت یاد کرد، نداد.

این در حالیست که سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در بیست و پنجمین کنفرانس سالانه سرمایه گذاران این کشور اعلام نمود: مذاکرات وین درباره برنامه هسته ای ایران عملاً به مرحله نهایی خود رسیده است.

معاون وزیر خارجه روسیه در این باره گفت: شرکت نمایندگان در گفتگوهای وین در خصوص احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عملاً به خط سرانجام رسیده اند. اما همانطور که می گویند، آخرین مرحله دشوارترین مرحله است. این فقط تصمیمات سیاسی است که در پایتخت کشورهای متبوع گرفته می گردد. ما از آنها می خواهیم این کار را انجام دهند. البته، این امر به ایالات متحده و ایران بستگی دارد. زمینه های خاصی وجود دارد که ایالات متحده از دیدگاه ما باید در آنها انعطاف پذیری بیشتری نشان دهد و ایرانی ها نیز باید در رابطه با بعضی از مسائل سیاسی از موضع گیری هایی خودداری نمایند.

به گزارش رویترز، هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز چنین دیدگاهی در خصوص مذاکرات احیای برجام دارد و گفته است، کماکان موانع کلیدی پابرجاست.

هایکو ماس روز گذشته (دوم تیرماه) در یک کنفرانس خبری به همراه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، ما پیشرفت هایی داشته ایم، اما هنوز موانعی وجود دارند.

وزیر امور خارجه آلمان تأکید نموده است حتی پس از انتخاب ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری ایران، بازهم امکان دستیابی توافق وجود دارد.

لازم به ذکر است، ششمین دور مذاکرات احیای برجام با شرکت هیأتهای نمایندگی ایران و کشورهای حاضر در این توافق روز یک شنبه 30 خرداد به سرانجام رسید و نمایندگان ایران، آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین برای مشاوره با مقامات عالی، به کشورهای خود بازگشتند. آمریکا در این مذاکرات به طور غیرمستقیم حضور دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1423

به "دستیابی به توافق بر سر برجام در گرو حل و فصل تمام مسائل است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی به توافق بر سر برجام در گرو حل و فصل تمام مسائل است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید