روستایی در ایران که شما را یاد دوران رنسانس می اندازد

به گزارش دنیای راه راه، منطقه ای در همدان که تماما از سنگ ساخته شده، یکی از منحصر به فردترین روستا های ایران است.

روستایی در ایران که شما را یاد دوران رنسانس می اندازد

به گزارش ، روستای ورکانه همدان یکی از منحصر به فردترین روستا های ایران است که تماما از سنگ ساخته شده و به روستای سنگی شهرت یافته است.

این روستا به عنوان نگین گردشگری روستایی استان همدان نام گرفته است و تمام کوچه های آن با سنگ لاشه ساخته شده است که در زیر نور های موضعی به رنگ قهوه ای سوخته در می آیند، به طوری که حال و هوای دوران رنسانس اروپا را در ذهن تداعی می کند.

ورکانه که قدمت 400 ساله دارد در 20 کیلومتری جنوب شرقی شهر همدان و در دره آبشینه واقع شده است.

آنچه که بیش از همه در روستای ورکانه به چشم می آید کاربرد سنگ در ساخت آن است. کوچه های سنگ فرش این روستا با خانه های سنگی احاطه شده اند و یکی از زیباترین مناظر روستایی را پیش چشم فرد قرار می دهند.

یکی از مکان های عجیب در این روستا گورستانی است که در آن هیچ سنگ قبری دیده نمی شود و به همین دلیل متمایز از دیگر گورستان ها جلوه می کند.

در روستای ورکانه تنها یک مسجد وجود دارد که در ضلع جنوبی روستا به چشم می خورد. بنای این مسجد نوساز است و با مصالح جدید ساخته شده. نمای ساختمان آن آجری است و به لحاظ معماری داخلی کاملا ساده است. درون مسجد یک محراب کوچک وجود دارد که کاشی کاری اندکی اطراف آن را زینت داده است. وضوخانه، فضا های پشتیبانی و خدماتی نیز در اطراف مسجد قرار گرفته اند.

از دیگر جاذبه های گردشگری روستای ورکانه استان همدان می توان به مراکز فرهنگی از قبیل حمام و مسجد جامع روستا، ایوان ها و فضا های نیمه باز در خانه های روستایی و سکو های نشستن رهگذران در میان کوچه ها و مراکز تاریخی مثل اصطبل مهری خانم و قلعه اربابی اشاره کرد.

این جاذبه ها سبب شده تا روستای ورکانه همدان در فهرست آثار ملی ثبت شود.

روستای ورکانه در دامنه جنوبی زاگرس مرکزی قرار گرفته و روستا های این منطقه به دلیل کوهستانی بودن و برخورداری از طبیعت زیبا از مناطق بسیار بکر به شمار می روند.

وجود دره های فراوان از جمله دره های زیبای یورد صفرخان، دره خان، تخته سنگ، جن دره و سوبلاغ در مجاورت روستا از خصوصیات طبیعی منطقه است به طوری که دره بارانی در جنوب و جنوب شرق آبادی واقع شده است. شیب عمومی این منطقه و وجود دره های فراوان در اطراف روستا موجب شکل گیری رودخانه های فصلی شده است. رودخانه های فصلی ورکانه از ارتفاعات یخچال ها سرچشمه می گیرند و بعد از عبور از اراضی سیمین ورکانه به رودخانه فصلی ارزانفود می ریزند.

این روستا زادگاه پرفسور توفیق موسیوند، سازنده نخستین قلب مصنوعی جهان است که در سال 1315 در این دیار چشم به جهان گشود.

منبع: روزیاتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 3 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 88

به "روستایی در ایران که شما را یاد دوران رنسانس می اندازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستایی در ایران که شما را یاد دوران رنسانس می اندازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید