دریاچه بلد اسلوونی ، شاهکاری رویایی از طبیعت در دل کوه های آلپ

به گزارش دنیای راه راه، اسلوونی کشوری کوچک و بسیار زیبا در جنوب اروپای مرکزی است. رشته کوه های آلپ زیبایی خیره کننده و منظره ها طبیعی خارق العاده ای را به این کشور چشم نواز بخشیده است. یکی از این منطاق دیدنی، دریاچه بلد اسلوونی است. دریاچه بلد اسلوونی در نزدیکی مرکز این کشور، در کنار شهر بلد واقع شده است. این دریاچه یکی از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری و نماد این کشور محسوب می گردد. شاید پیش از این ها بارها عکس این شاهکار طبیعت را بدون اینکه اطلاعات زیادی درباره اش داشته باشید در فهرست زیباترین منطقه ها دنیا دیده باشید. دریاچه ای نیلگون محسور در میان تپه ها و کوه هایی جنگلی که در میان آن جزیره ای بسیار کوچک با کلیسای چشم نوازش، به زیبایی خودنمایی می نماید. با خبرنگاران همراه باشید تا دریاچه بلد اسلوونی را به طور کامل به شما معرفی کنیم:

دریاچه بلد اسلوونی ، شاهکاری رویایی از طبیعت در دل کوه های آلپ

دریاچه بلد اسلوونی کجاست؟

دریاچه بلد اسلوونی

دریاچه بلد در 55 کیلومتری مرکز اسلوونی، لیوبلیانا و 35 کیلومتری فرودگاه این شهر واقع است. درست در کنار شهر بلد در کالیونای شمالی، دریاچه ای حیرت انگیز با طبیعتی بکر و دوست داشتنی قرار گرفته است که با چشم انداز ها نفس گیرش هوش از سرتان خواهد برد. این دریاچه در میان رشته کوه های جولین در جنوب شرقی آلپ قرار گرفته است. وسعت دریاچه به 1.45 کیلومتر مربع می رسد و حداکثر عمق آن حدود 30 متر است. این دریاچه که با آب چشمه های بستر و اطرافش تامین می گردد تنها جزیره کشور اسلوونی را نیز در دل خود جای داده است. در کنار این دریاچه علاوه بر دیدنی های طبیعی و تاریخی بسیار، سرگرمیاتی لذت بخش و هیجان انگیز هم برای همه اعضای خانواده در نظر گرفته شده است.

دریاچه بلد و زیبایی هاییش

گونه های جانوری دریاچه بلد اسلوونی

در کنار دریاچه بلد اسلوونی، دیدنی های تاریخی فراوان است. این یعنی می توانید روزی پرماجرا را از قدم زدن در دل تاریخ تا لذت بردن از آغوش دلنواز طبیعت تجربه کنید. گونه های جانوری و گیاهی بسیاری دریاچه بلد را برای زندگی انتخاب نموده اند که دیدن آن ها هم حسابی سر شوقتان خواهد آورد. نیلوفرهای آبی و سفید و قرمز که در فصل بهار شکوفا می شوند به همراه جلبک ها و علف های دریایی میهمانان گیاه این دریاچه هستند. غازها و اردک ها پرندگانی هستند که پرواز شادشان در کنار دریاچه دلتان را پر از نشاط خواهد نمود. 18 گونه از آبزیان متنوع هم در دریاچه بلد در کنار هم زندگی می نمایند. از خرچنگ و صدف بگیر تا اردک ماهی و قزل آلا.

در کنار دریاچه بلد اسلوونی چه سرگرمیاتی در انتظارمان است؟

دیدن از جزیره و کلیسای عروج مریم

اولین چیزی که حتی با مشاهده عکس های دریاچه آدم را وسوسه می نماید، رفتن به جزیره اشک مانند و کوچک میان آب های دریاچه است. این جزیره که با کلیسای تاریخی اش جلوه دیگری دارد، حرف های زیادی برای گفتن دارد. وقتی به کنار دریاچه می رسید می توانید قایقی کرایه کنید و خودتان پس از گشت زنی لذت بخشی در دریاچه، به جزیره بروید و یا از قایق های سنتی بلد بهره ببرید و به صورت گروهی برای بازدید از جزیره بروید. در این صورت قایق حدود 45 دقیقه ای به شما وقت می دهد که به خوبی در جزیره قدم بزنید و هر آنچه می خواهید دیدن کنید و بعد به ساحل برتان می گرداند.

شاید باورتان نگردد اما در همین جزیره کوچک و زیبا بقایایی از زندگی انسان ها از سه هزار سال پیش کشف شده است. همین طور از قرن های 9 و 10 میلادی هم نشانه هایی از حضور مردمان اسلوواک در این جزیره یافته اند. کلیسای جزیره هم با نام عروج مریم پیش از اینکه تبدیل به کلیسا گردد معبد بوده است. این معبد پس از مسیحی شدن مردم، ویران و تبدیل به کلیسا می گردد. در طی قرن ها کلیسای قرون وسطایی بارها در معرض آسیب های طبیعی قرار می گیرد اما سر انجام در قرن هفدهم به سبک باروک بازسازی و نگهداری می گردد. در قرن هجدهم هم محراب اصلی را با صفحات و تندیس های طلایی آذین نموده اند.

کلیسای عروج مریم، آرامش در جزیره

کلیسا مریم

در کلیسای تاریخی عروج مریم، در میان محراب می توانید شمایلی از حضرت مریم را ببینید که بر روی جایگاه نشسته است. کلیسای عروج مریم، ساختمانی زیبا و بلند و پله های زیادی دارد. به باور مردم محلی، هر کس به جزیره در دل دریاچه بلد اسلوونی بیاید و این پله ها را تا بام بالا برود و ناقوس کلیسا را با احترام به حضرت مریم به صدا در آورد آرزویش برآورده می گردد. بسیاری از مردم محلی دوست دارند مراسم ازدواج خود را در کلیسای جزیره دریاچه بلد برگزار نمایند. محلی ها معتقدند مردی که از محل اسکله تا کلیسا که 99 قدم است عروسش را همراهی کند تا آخر عمر کنار او خوشبخت خواهد بود.

برای ورود به جزیره و دیدن از کلیسا و ناقوس آرزوها باید هزینه ای بپردازید که برای بچه ها و کهنسالان شامل تخفیف می گردد. همین طور در جزیره می توانید از نمایشگاه دائمی تندیس های سفالی پوشش مردم محلی در دوران باستان هم دیدن کنید و لذت برید.

دیدن از قلعه بلد و کلیسای فرقه سنت مارتین

قلعه بلد

قلعه بلد در کنار دریاچه بلد اسلوونی قرار گرفته است. برای رسیدن به قلعه بلد که قدیمی ترین قلعه اسلوونی است در شمال دریاچه جهتی صخره ای و پرشیب را طی می کنید و به ارتفاعی حدود 160 متری از سطح دریاچه می رسید. از کنار قله دیدنی چشم انداز بی نظیر دریاچه لذتی وصف نایذیر دارد و دیدن نمای جالب قلعه هم بسیار چشم نواز است. بخشی از برج و دیوارها به سبک رومانسک ساخته شده است و متعلق به قرون وسطی است. باقی بخش ها هم به سبک رنسانس و متعلق به قرن شانزدهم است.

اگر دلتان نمی خواهد فقط به دیدن چشم انداز قلعه در کنار دریاچه اکتفا کنید برای ورود به قلعه باید ورودی بپردازید که برای دانش آموزان و بچه ها شامل تخفیف می گردد. درون قلعه می توانید از موزه قلعه و گنجینه نقاشی اش دیدن کنید. همین طور در رستوران شیک این مجموعه غذا میل کنید. خوب است بدانید قلعه بلد یکی از پرطرفدارترین منطقه ها در اروپا برای برگزاری مراسم عروسی و جلسات مهم دیپلماتیک است.

در کنار قلعه هم کلیسایی کوچک با معماری نئوگوتیک قرار گرفته است که در سال 1905 به دست برترین معماران اسلوونی ساخته شده است. بنای کلیسا فرقه سنت مارتین بسیار زیباست و نقاشی های تزئینی سقف آن نیز از طریق برترین هنرمندان این کشور کشیده شده است. در کنار این کلیسا هم باغی دیدنی با طراحی مشهورترین معماران اسلوونی وجود دارد که دیدن از آن نیز خالی از لطف نخواهد بود.

قایق سواری

قایق سواری

ممکن نیست به دریاچه ای به این زیبایی نگاه بیندازید و دلتان برای قایق سواری در آن نرود. خبر خوب اینکه انواع قایق ها برای یک قایق سواری لذت بخش در این دریاچه زیبا وجود دارد. اگر حوصله پارو زدن دارید می توانید قایق های کوچکی اجاره کنید و به گشت زنی و کشف چشم انداز ها و منطقه ها خارق العاده در این دریاچه بپردازید. راه دیگر این است که سوار قایق های عمومی تر و بزرگ منطقه بلد به نام پلتنا شوید و در کنار گردشگران دیگر به قایق سواری و لذت از جهت بپردازید. در دریاچه بلد اسلوونی می توانید قایق سواری ایستاده را نیز تجربه کنید. در این سرگرمی به شما آموزش می دهند که چطور بر روی قایق های کوچک به صورت ایستاده قایق رانی کنید و حسابی لذت ببرید.

ماهیگیری

ماهیگیری

همان طور که اشاره کردیم انواع ماهی های خوشمزه و زیبا مثل کپور، قزل آلا و …در دریاچه بلد زندگی می نمایند و خوشبختانه ماهیگیری در این دریاچه مسئله ای ندارد. پس می توانید وسایل ماهیگیری تان را بردارید و دل به دریاچه بزنید. اما قبل از اقدام به ماهیگیری باید با پرداخت هزینه ای اجازه نامه ای از مرکز گردشگری دریاچه بگیرید.

قطار گردشگری

قطار گردشگری

گردشران می توانند هر روز تابستان و در روزهای آخر هفته بهار و پاییز سوار بر قطار گردشگری دریاچه بلد اسلوونی شوند و دور دریاچه را با این قطار بگردند. سوار شدن بر این قطار فرصت مناسبی برای دیدنی دریاچه از چشم اندازای مختلف است و برایتان لحظات شادی می سازد.

آبتنی و ورزش های آبی در مجموعه لیدو

آبتنی و ورزش های آبی در مجموعه لیدو

یک مجموعه سرگرمیی حسابی می خواهید تا حسابی آبتنی کنید و بخندید؟ مجموعه لیدو در قسمت شمالی دریاچه شما را به یک دنیا شادی در کنار دریاچه دعوت می نماید. اینجا می توانید شنا کنید، آفتاب بگیرید، کایاک سواری کنید، ماساژ بگیرید، غواصی کنید و … . در مجموعه لیدو چهار استخر هم در دریاچه تعبیه نموده اند که عمق دو تا از آن ها نیم متر و یک استخر 120 سانتی و دیگری 180 سانتی است و برای شنا و آب بازی بچه ها یا کسانی که از عمق زیاد می ترسند مناسب است. می توانید از سرسره های آبی مجموعه هم لذت ببرید. بیلیارد با پا، دو کافه درجه یک، امکانات بازی های تخته ای و زمین بازی بچه ها هم برایتان فراهم است تا روزی با نشاط را برای خود در کنار دریاچه بلد اسلوونی بسازید.

کوهنوردی

تپه استرازا

کوه ها، صخره ها و تپه های اطراف دریاچه جان می دهد برای کوهنوردی. دیدنی چشم انداز ها زیبای اطراف از بالای تپه ها و کوه ها لذتی بی مانند دارد. در اطراف دریاچه 15 جهت کوهنوردی با نشانه ها و علامت های ویژه قرار گرفته است که راه را به شما نشان می دهد. از جهتهای کوتاه و راحت 20 دقیقه ای تا جهتهای بلندی که حدود 3 ساعت به طول می انجامد. جهتهای سخت تر برای کوهنوردان حرفه ای و جهتهای ساده تر برای کسانی که فقط می خواهند از لذت یک طبیعت گردی ساده در این فضای زیبا جا نمانند.

یکی از تپه هایی که در اطراف دریاچه بلد اسلوونی وجود دارد تپه استرازا است. این تپه که در جنوب شرقی دریاچه است انواع امکانات سرگرمیی را هم برای لذت بیشتر گردشگران فراهم نموده است. از بالای تپه استرازا که جهتی کوهنوردی نسبتا ساده ای دارد می توانید چشم انداز ای خیره نماینده از دریاچه، کوه استول و فلات یلویکا را ببینید. قله اویتریکا با ارتفاع 611 متری اش هم یکی از جهتهای نسبتا سخت کوهنوردی است که حدود 20 دقیقه به طول می انجامد.

قله اوسوینیکا با ارتفاع 7756 متری یکی از قله های معروف منطقه است که با حدود یک ساعت کوهنوردی در میان جنگل می توانید به قله آن برسید. این قله چشم انداز های مبهوت نماینده از طبیعت پیش چشمانتان به تصویر خواهد کشید. قله کوهونیکا هم که جهت دسترسی اش از داخل شهر می گذرد با ارتفاع 714 متری چشم انداز های فوق العاده را نشانتان می دهد و لذت واقعی کوهنوردی را به شما می چشاند. بلندترین کوه اسلوونی، تریگلاو هم در نزدیکی دریاچه بلد است که مردمان اسلوونی عقیده دارند هر اسلاو اصیل باید در زندگی حداقل یک بار از این قله صعور کند.

دوچرخه سواری و پیاده روی

دوچرخه سواری

دور دریاچه جهتی 6 کیلومتری و آسفالته برای دوچرخه سواری و پیاده روی گردشگران فراهم شده است. می توانید در کنار دریاچه دوچرخه کرایه کنید و دور دریاچه را رکاب بزنید و نفس بکشید. دیدن زیبایی های نفس گیر دریاچه در کنار ورزش کردن می تواند لذتی فوق العاده برایتان داشته باشد. می توانید از تورهای دوچرخه سواری هم در کنار دریاچه بهره ببرید.

سرگرمی در تپه استرازا

سورتمه تپه استرازا

تپه استرازا را که معرفی کردیم. چند تا از دلچسب ترین مراکز سرگرمیی اطراف دریاچه بلد اسلوونی بر روی تپه استراز قرار گرفته است. در تپه استرازا که می توانید با پیاده روی یا از طریق تله سیژ این تپه به آن دسترسی داشته باشید انواع ورزش ها و بازی های هیجان انگیز برایتان در نظر گرفته شده است. در بالای تپه و مشرف به دریاچه، سورتمه ای 520 متری وجود دارد که جهتی مهیج را با سرعت 40 کیلومتر بر ساعت طی می نماید. در فصل های بهار، تابستان و پاییز می توانید از این سورتمه بهره ببرید. یک سکوی پرش هم در این قسمت وجود دارد که عشق هیجان ها می توانند پریدن از روی سکویی بر فراز تپه مشرف به دریاچه را تجربه نمایند و لذت ببرند.

پارک هیجانی استرازا هم بر بالای همین تپه منتظرتان است تا لحظاتی زیبا برایتان بیافریند. در میان درختان جنگل، چندین و چند بازی مختلف برای گردشکران تعبیه شده است. به صورت کلی 5 جهت مختلف در این پارک وجود دارد که در هر کدام ترکیبی از فعالیت های متنوع مانند زیپ لاین و راه رفتن بر روی طناب را انجام می دهید و کیف می کنید. برای استفاده از جهتهای مختلف باید بلیط تهیه کنید و 2 ساعت زمان دارید تا از امکانات و بازی ها بهره ببرید وگرنه باید برای هر ساعت اضافه دوباره مقداری پول بپردازید.

بالن سواری

بالن سواری

اگر عاشق دیدنی چشم انداز ها زیبا از ارتفاع زیاد هستید امکان بالن سواری هم در کنار دریاچه بلد اسلوونی برایتان فراهم است. البته که هزینه های بالن سواری بالاست اما با سوار شدن بر بالن شما به همراه مربی مخصوص بالن سواری، می توانید حدود یک ساعت، چشم انداز ها زیبای اطراف را مشاهده کنید و حسابی لذت ببرید.

کمپینگ

کمپینگ

کمپینگ در میان بسیاری از خانواده ها بسیار پرطرفدار است. چرا که کمپ زدن لذت طبیعت گردی را تکمیل می نماید و کمترین هزینه را در بر دارد. کافی است جای بکری پیدا کنید و وسایلتان را پهن کنید و از بودن در طبیعت و کنار این همه چشم انداز چشم نواز لذت ببرید. حتی اگر شب را هم می خواهید در طبیعت کنار دریاچه بگذرانید می توانید از کمپینپ بلد در بخش غربی دریاچه با انواع امکانات عالی گردشگری بهره ببرید که بالطبع هزینه هایی هم در بر دارد.

اسکی

اسکی

پیست های اسکی این منطقه در کل دنیا معروف است. زمستان های سرد و برفی این منطقه کوهستانی با دریاچه یخ زده اش زیبایی شگفت انگیزی دارد که با شور و هیجان اسکی بازان و عاشقان ورزش های زمستانی کامل تر هم می گردد. چند تا از معروف ترین پیست های اسکی این کشور نیز در کنار دریاچه بلد اسلوونی وجود دارد و میزبان مسابقات قهرمانی دنیا اسکی نیز هست. پیست اسکی تپه استرازا با امکانات درجه یکش یکی از همین پیست هاست که برای افراد عادی هم بسیار جالب توجه است. پارک برفی برای بچه ها، رستوران و کافه، امکان اجاره تجهیزات اسکی و امکان اسکی بازی در شب همه شرایط خوبی را برای لذت بردن از این ورزش زمستانی در کنار دریاچه فراهم می نماید.

اسب سواری

اسب سواری

اگر اهل اسب سواری هستید هم در کنار دریاچه بلد اسلوونی بهتان خوش می گذرد. اگر حرفه ای هستید می توانید به تنهایی اسبی کرایه کنید و در اطراف دریاچه با لذت اسب سواری کنید. اگر مبتدی هستید هم می توانید از مربیان یاری بگیرید. یا سوار کالسکه ها و درشکه هایی شوید که به سبک قرون وسطی با کارکنانی با لباس های سنتی منتظرند تا شما را در اطراف دریاچه بگردانند یا به قلعه بلد برسانند. تجربه سواری بر این کالسکه ها و پرت شدن به دل تاریخ اسلوونی هم خالی از لطف نیست.

غواصی

غواصی در دریاچه بلد اسلوونی

غواصی در آب های زیبای دریاچه هم سرگرمیی لذت بخش اما پرهزینه محسوب می گردد. غواصان برای دیدن از گیاهانی که در کف دریاچه می رویند و یا ماهی ها و صدف های زیبا دل به آب خنک و معدنی دریاچه می زنند و حسابی از شنا و دیدنی زیبایی ها لذت می برند.

سایر جاذبه های اطراف دریاچه

دره زاکا

در شمال شرقی دریاچه چند چشمه آب گرم وجود دارد که می توانید تا نزدیکی شان بروید و از طبیعت زیبای اطراف لذت ببرید. آب این چشمه ها به استخر چند هتل لوکس در منطقه منتقل می گردد. دره زاکا هم در غرب دریاچه، با جهت باریکی که برای گردشگران در آن تعبیه شده است، جان می دهد برای قدم زدن. حس فوق العاده ای است که در میان دره ای که شکوه سنگ های بلند را با دلنوازی آب و درختان ترکیب نموده است قدم بزنید و کمی فکر کنید. در اطراف دریاچه بلد اسلوونی یادبودهایی هم به یاد افرادی مشهور و خاص وجود دارد که دیدن از آن ها خالی از لطف نیست مانند یادبود یوزف پلمی، ریاضیدان مشهور اسلوونی، یادبود فرانس پرشرن از شعرا و ادبای مهم این کشور و … .

برترین فصل سفر

تابستان بلد اسوونی

زیبایی های دریاچه بلد اسلوونی فصل نمی شناسد. هر فصلی برای خود رنگ و بویی خاص دارد. در بهار هوای عالی و درختان جوانه زده دیدنی اند. در تابستان همه جا یکپارچه سبز است، هوا معتدل است و جان می دهد برای ورزش های آبی و البته دریاچه شلوغ ترین روزهای خود را می گذراند. در پاییز هم رنگ ها تابلویی به غایت زیبا از طبیعت پیش چشمانتان به نمایش در می آورند و چشم انداز دریاچه را مسحورنماینده می سازند. زمستان ها هم با اینکه هوا سرد است و دریاچه یخ می زند، دوست داران ورزش های زمستانی همچنان علاقه مند به دیدن از دریاچه و سرگرمی در کنار آن هستند.

جهت و دسترسی به دریاچه بلد اسلوونی

از مرکز اسلوونی، لیوبلیانا به راحتی می توانید خود را به بلد و دریاچه زیبایش برسانید. با اتوبوس، قطار و ماشین شخصی می توانید به راحتی به بلد بیایید. خیالتان از جای پارک ماشین هم راحت باشد. اگر هم دوست داشتید می توانید از تورهای دریاچه بلد بهره ببرید که که نیم روزه و یا یک روزه اند و خیالتان را از رفت و آمد و بسیاری از امکانات راحت می نمایند.

اقامت در اطراف دریاچه

در شهر بلد به تناسب تعداد زیاد گردشگرانی که راهی این منطقه می شوند انواع امکانات اقامتی به وفور یافت می گردد. از هتل های 3 ستاره تا 5 ستاره با امکانات متنوع می توانید در کنار دریاچه و در شهر پیدا کنید. همین طور هاستل ها با هزینه های بسیار مقرون به صرفه تر آماده خدمت رسانی به شما هستند. همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم کمپینگ در کنار دریاچه هم لذت دیگری دارد. ضمن اینکه دیدنی دریاچه شب هنگام یا در هنگام طلوع خورشید لذتی وصف ناپذیر خواهد داشت. صبح های زود هم مه دریاچه را فرامی گیرد و تنها ناقوس کلیسای میان دریاچه به زیبایی خودنمایی می نماید.

دریاچه بلد اسلوونی با زیبایی مسحورنماینده و امکانات متنوعش قطعا مقصدی رویایی برای سفر است. مقصدی که برای همه افراد با بودجه های مختلف، دیدگاه های متفاوت، سن و سال و علاقه مندی های متنوع مجذوب کننده است. از مکان های تاریخی تا بازی های هیجان انگیز، از امکاناتی مانند نیمکت برای دیدن تا امکانات سرگرمیات بسیار لوکس و گران قیمت همه برای گردشگران مهیاست. از رستوران های لوکس تا کافه هایی که با قیمت های مناسب غذاهای محلی و شیرینی های خامه ای خوشمزه سنتی را به گردشگران تعارف می نمایند هر کدام می تواند برای گروهی مجذوب کننده باشد.

شما تا به حال به کشور اسلوونی و دریاچه بلد سفر نموده اید؟ کدامیک از دریاچه ها و جاذبه های طبیعی ایران زیبا را می توانید با دریاچه بلد اسلوونی مقایسه کنید؟ خاطرات و تجربیات خود را با مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 14 مرداد 1401 بروزرسانی: 14 مرداد 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1836

به "دریاچه بلد اسلوونی ، شاهکاری رویایی از طبیعت در دل کوه های آلپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه بلد اسلوونی ، شاهکاری رویایی از طبیعت در دل کوه های آلپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید