سیاست های صندوق نوآوری و شکوفایی در رشد و توسعه استارت آپ ها تشریح شد

به گزارش دنیای راه راه، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی سه محور اصلی این صندوق در یاری به رشد و توسعه استارت آپ ها را حمایت از شتابده ها، صندوق های VC و بروکر های تخصصی مطرح کرد.

سیاست های صندوق نوآوری و شکوفایی در رشد و توسعه استارت آپ ها تشریح شد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، علی وحدت رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، در رویداد یلدای کارآفرینان استارت آپی که با حمایت این صندوق نوآوری و به همت هفته نامه شنبه برگزار گردید، با بیان اینکه مجموع خدمات صندوق نوآوری به اکوسیستم نوآوری کشور به بیش از 10 برابر دو سال گذشته رسیده است، گفت: ما سال گذشته سه هزار میلیارد تومان تسهیلات به اکوسیستم نوآوری ارائه کردیم که این رقم سال جاری به 4 هزار میلیارد تومان می رسد.

وی با اشاره به خدمت اعطای ضمانت نامه به شرکت های دانش بنیان نیز گفت: در این بحث، سال گذشته هزار و 300 میلیارد تومان ضمانت نامه ارائه کردیم که سال جاری هدفگذاری ما رسیدن به رقم دو هزار میلیارد تومان است که تا به امروز هزار و 200 میلیارد تومان آن محقق شده است.

وحدت توضیح داد: در حوزه خدمات توانمندسازی نیز که به صورت بلاعوض به شرکت های دانش بنیان و فناور ارائه می گردد، تا به امروز بیش از 3100 مورد خدمت عرضه شده است.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با بیان اینکه سه محور اصلی این صندوق در یاری به رشد و توسعه استارت آپ ها، حمایت از شتابده ها، صندوق های VC (صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر) و بروکر های تخصصی مطرح کرد و گفت: دغدغه اصلی ما در رشد و توسعه این بخش این بود که به عنوان عضوی از دولت به صورت مستقیم به این کسب وکار ها ورود نکنیم بلکه یاری ما به صورت غیرمستقیم به استارت آپ ارائه گردد، لذا سعی کردیم از نهاد های دیگر در این زمینه یاری بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه صندوق نوآوری کوشش می نماید استارت آپ ها برای اجرای ایده های نوآورانه خود دغدغه اقتصادی نداشته باشند، گفت: تنها دغدغه ما بهم رسانی ایده و سرمایه است که به جد آن را دنبال می کنیم.

وحدت در ادامه با اشاره به ملاحظات صندوق نوآوری در ورود به اکوسیستم استارت آپی کشور، گفت: ما معتقدیم نباید ژن دولتی در DNA استارت آپ ها بکاریم و آن ها را دولتی کنیم و از این طریق نظم و تعادل بازار شتابدهی و سرمایه گذاری خطرپذیر را برهم زنیم.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ادامه داد: نباید سرعت استارت آپ ها را بگیریم و با رویکرد ها و فرایند های دولتی مانع رشد آن ها شویم؛ بلکه تاکید ما بر این است که باید کاری کرد که سرمایه بذری و خطرپذیر کافی در کشور وجود داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به یاری صندوق نوآوری و شکوفایی در تشکیل صندوق های VC گفت: ما در این زمینه با صندوق های پژوهش و فناوری آغاز کردیم. امروز این صندوق ها به عنوان یکی از عاملان صندوق نوآروی می توانند نزدیک به 550 میلیارد تومان در طرح های فناورانه هم سرمایه گذاری داشته باشند، لذا اگر استارت آپی با یکی از صندوق های پژوهش و فناوری به توافق برسد صندوق نوآوری و شکوفایی تا 4 برابر هزینه اجرای پروژه را تامین اقتصادی می نماید، یعنی چنانچه شرکت استارت آپی با یاری صندوق های پژوهش، 20 درصد سرمایه طرح را تامین کند، صندوق نوآوری تا 80 درصد دیگر را تامین خواهد نمود.

وحدت در ادامه با اشاره به سلسله رویداد های دوشنبه های استارت آپی که از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف جذب سرمایه برای اکوسیستم استارت آپی کشور برگزار می گردد، گفت: دوشنبه های استارت آپی در واقع با هدف ترویج هم سرمایه گذاری بر روی طرح های استارت آپی برگزار می گردد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی به تشکیل صندوق های جسورانه بورسی در کشور اشاره نمود و گفت: تا سال 97 در مجموع هفت صندوق با سرمایه 175 میلیارد تومان ایجاد شده بود، اما از سال گذشته هفت صندوق دیگر با سرمایه 900 میلیارد تومان به این تعداد اضافه شدند که استارت آپ ها می توانند به وسیله این صندوق ها مطالبه گری نمایند. دولت نیز در تشکیل این صندوق ها دخالتی ندارد.

وی همچنین به تشکیل فضا های نوآوری یا کارخانه های نوآوری در کشور اشاره نمود و یادآور شد: تا به امروز 6 کارخانه نوآوری در کشور ایجاد شده است که تسهیلاتی به مبلغ 15 میلیارد تومان به شکل قرض الحسنه دریافت نموده اند.

وحدت اضافه کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی کمبود منابع اقتصادی در حوزه استارت آپی را به وسیله شتابدهنده ها، صندوق های پژوهش و فناوری، فضا های نوآوری و صندوق های جسورانه بورسی جبران و تامین می نماید.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در انتها با اشاره به اقدامات این صندوق در حمایت از استارت آپ ها، گفت: اعطای تسهیلات قرض الحسنه رهن فضای استقرار تا سقف سه میلیارد تومان، اعطای تسهیلات قرض الحسنه برای تامین سرمایه بذری تا سقف سه میلیارد تومان، حمایت بلاعوض برای دریافت آموزش، مشاوره و شرکت در نمایشگاه سالانه تا 500 میلیون تومان، هم سرمایه گذاری با شتابدهنده ها و تامین فضای برگزاری رویداد های استارت آپی و ارائه به سرمایه گذار از جمله اقداماتی است که صندوق نوآوری در حمایت از اکوسیستم استارت آپی کشور در دستور کار قرار داده است.

دخالت دولت در تشکیل استارت آپ ها راهکار خوبی برای حمایت از آن ها نیست

همچنین علی ناظمی، معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی در پنل این رویداد با تاکید بر اینکه موفقیت استارت آپ های کنونی در خصوصی بودن آن ها است، گفت: ذات کسب و کار های استارت آپی اینگونه است که اساسا امکان دخالت دولت در آن را نمی دهد.

وی با بیان اینکه اگر دولت یا نهاد های عمومی بخواهند در شکل گیری استارت آپ ها دخالت نمایند اصلا نمی توان نام آن ها را VC گذاشت، توضیح داد: تشکیل VC ها به این معنا نیست که ما با تامین منابع اقتصادی، روح خصوصی و کارآفرینی را از کسب وکار های استارت آپی بگیریم.

ناظمی در انتها با تاکید بر اینکه بدترین اتفاق در اکوسیستم استارت آپی این است که استارت آپ ها را دولتی کنیم و زیر مجموعه دولت ببریم، گفت: دخالت دولت در تشکیل استارت آپ ها به هیچ عنوان راهکار خوبی برای حمایت از این نوع کسب وکار ها نیست.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1122

به "سیاست های صندوق نوآوری و شکوفایی در رشد و توسعه استارت آپ ها تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاست های صندوق نوآوری و شکوفایی در رشد و توسعه استارت آپ ها تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید