طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده ثبت اختراع شد

به گزارش دنیای راه راه به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، طرح اختراعی تهیه نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده با نانو ساختارهای زیر کونیوم دی بورید و سیلیکون کاربید، حاصل کوشش متخصصان پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران است.

طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده ثبت اختراع شد

دکتر رحیم احسانی، رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی، در این باره گفت: از آنجا که فناوری هوافضا رو به پیشرفت است، تقاضای رو به رشدی برای مواد پیشرفته با قابلیت تحمل دمای بیش از 2 هزار درجه سانتیگراد برای درخواست های فضایی و دمایی بسیار بالا مثل موتور راکت ها و سیستم های حفاظت حرارتی برای وسایل فضایی وجود دارد.

وی ادامه داد: موادی بر پایه کربن به دلیل پایداری ابعادی، استحکام و مدول بالا در دماهای بالا، راهنمایی حرارتی بالا و مقاومت بالا در برابر شوک، ماشین کاری آسان و دانسیته پایین به عنوان گزینه های مناسبی برای استفاده در ساختارهای دمای بسیار بالا است.

رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی اضافه نمود: ظهور بعضی محدودیت ها و مسائل در عملکرد این کامپوزیت های زغال گذار از جمله ضعیف بودن ساختار زغال ایجاده شده، و اکسایش در دمای بالاتر از 500 درجه سانتیگراد، موجب گرایش پژوهشگران به ساخت سامانه های جدید حفاظت گرمایی شده است.

احسانی تشریح کرد: سنتز نانو کامپوزیت پلیمر-الیاف کربن تقویت شده با نانو ساختارهای زیرکونیوم دی بورید و سیلیکون کاربید (Cf-polymer/ZrB2/SiC) به عنوان یک کامپوزیت فداشونده زغال گذار، کاربردهای حیاتی برای مواد محافظ حرارتی با کارآمدی بالا در شرایط شوک های گرمایی ناگهانی و سیستم های سپر حرارتی دارد.

رئیس پژوهشکده سامانه های حمل و نقل فضایی گفت: در این تحقیق، برای نخستین بار با اضافه نمودن 10-1درصد وزنی از نانو ساختارهای سرامیکی (زیرکونیوم دی بورید و سیلیکون کاربید) در موفولوژی های ذرات، ویسکر و الیاف به عنوان فاز تقویت کننده، جهت بهبود خواص حرارتی و فرسایشی کامپوزیت پلیمر/الیاف کربن برای برطرف احتیاج کاربردهای فوق دما بالا استفاده شد.

وی توضیح داد: در این پروژه ساخت نانوکامپوزیت ها به روش دوغابی و سپس اعمال فشار و دما به طور همزمان انجام می گردد که در مقایسه با سایر روش ها، دارای مزایایی نظیر هزینه کمتر، سهولت به کارگیری و تخلخل کمتر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 458

به "طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده ثبت اختراع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح نانو کامپوزیت پلیمر الیاف کربن تقویت شده ثبت اختراع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید