عطر عصر حجر چه بویی می داده است؟

به گزارش دنیای راه راه، یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه کوردوبا برای اولین بار ترکیب یک عطر رومی با قدمت بیش از 2000 سال را شناسایی کردند.

عطر عصر حجر چه بویی می داده است؟

به گزارش خبرآنلاین، همه چیز در سال 2019 در جریان بازسازی یک سازه در شهرداری کارمونا سویا شروع شد. بقایای باستان شناسی کشف شد و کارگران به شهرداری اطلاع دادند. آنچه کشف شد مقبره ای مربوط به 2000 سال پیش با هشت طاقچه بود که در شرایط باشکوهی قرار داشت زیرا هرگز غارت نشده بود. بقایای شش عضو یک خانواده ثروتمند در قبر عمومی دفن شده بودند و بر روی آنها هدایای مختلفی وجود داشت که یکی از آنها ظرف کوارتز با توده ای جامد در داخل بود. آنها متعلق به طاقچه یک زن 40 ساله بودند.

آن بطری که در کیسه ای پارچه ای پیچیده شده بود که بقایای آن به جای مانده بود و با سنگ های کهربا همراه بود، به آزمایشگاه منتقل شد و از آن موقع به وسیله تیمی از محققان مورد تجزیه و تحلیل نهاده شد.

در گذشته ظروف عطر غالبا از شیشه ساخته می شدند و در موارد بسیار نادری، مانند مورد اخیر، جنس دیگری داشتند. ویژگی ها، کنده کاری سخت و سختی ساخت آن ها باعث شده است که این اشیاء اقلامی بسیار ارزشمند و گران قیمت به شمار روند. علاوه بر منحصر به فرد بودن ظرف، جنبه خارق العاده این کشف این بود که ظرف کاملاً مهر و موم شده و بقایای جامد عطر داخل آن حفظ شده بود. امری که انجام این مطالعه را ممکن می کرد.

دکتر رویز آربولا، استاد شیمی آلی و سرپرست تیم تحقیقاتی، می گوید استفاده از سنگ آهک دولومیتی به عنوان درپوش استوانه ای کوچک و همینطور قیر برای مهر و موم کردن آن، کلید حفظ شرایط استثنائی ظرف و محتویات آن بوده است. محققان برای مشخص اینکه عطر از چه چیزی ساخته شده است، از تکنیک های مختلف مانند اشعه ایکس و کروماتوگرافی گازی همراه با طیف سنجی جرمی استفاده کردند.

به گفته پژوهشگران عطر یافت شده از دو جزء تشکیل شده: یکی پایه که اجازه حفظ رایحه را می دهد و دیگری خود اسانس. تصور می گردد که پایه در این عطر یک روغن گیاهی، به احتمال زیاد روغن زیتون، بوده است هرچند این نکته را نمی توان با قطعیت تأیید کرد. اما با توجه به اسانس یافت شده، این عطر چه بویی می داده است؟ بر اساس نتایج تجزیه و تحلیل های شیمیایی صورت گرفته به وسیله دانشگاه کوردوبا، این عطر احتمالا بوی پچولی یا نعناع هندی را می داده است.

منبع: ARKEONEWS

منبع: فرارو
انتشار: 8 خرداد 1402 بروزرسانی: 8 خرداد 1402 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1974

به "عطر عصر حجر چه بویی می داده است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عطر عصر حجر چه بویی می داده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید