عفونت گوش میانی بچه ها: علل و درمان های خانگی

به گزارش دنیای راه راه، معمولا والدین زمانی متوجه درد گوش کودک خود می شوند که او بیشتر از قبل سر و صدا کند و مدام گریه کند و گوشش را بکشد. عفونت گوش میانی بیماری آزار دهنده است اما می توان به یاری روش های خانگی درد آن را رفع کرد. با ما همراه باشید.

عفونت گوش میانی بچه ها: علل و درمان های خانگی

بر اساس گزارشات از هر 6 کودک در آمریکا 5 کودک عفونت گوش میانی را تا قبل از 3 سالگی تجربه می نمایند. عفونت گوش میانی بیشترین علت مراجعه نوزادان به پزشک است و چیزی نیست که بخواهیم آن را نادیده بگیریم. در این دوره حساس بچه ها به حس شنوایی برای یاد گرفتن حرف زدن احتیاج دارند در نتیجه اگر کودک برای مدت طولانی دچار این عفونت باشد اولا دیرتر زبان بازمی نماید و دوما ممکن است شنوایی اش کمتر گردد.

دلایل ابتلای کودک به عفونت گوش میانی

 • عفونت گوش به خاطر وجود باکتری یا ویروس به وجود می آید. این مشکل زمانی به وجود می آید که مایع در پشت پرده گوش کودک تان جمع می گردد و بعد گوش عفونی می گردد.
 • این عفونت ها معمولا به خاطر سرماخوردگی یا آلرژی بروز می نمایند که باعث التهاب یا بسته شده شیپور استاش در گوش می شوند.
 • بعضی دیگر از دلایل ورم یا بسته شدن شیپور استاش در گوش شامل عفونت سینوس ها، خلط بیش از حد، عفونت یا رشد بیش از حد غدد لنفاوی و در معرض دود تنباکو بودن است.
 • چون سیستم ایمنی بچه ها هنوز قوی نشده آنها بیشتر در معرض ابتلا به این گونه عفونت ها هستند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید

به محض اینکه فکر کردید کودک دچار عفونت گوش میانی شده از یک پزشک متخصص اطفال وقت بگیرید. دکتر گوش کودک تان را به دقت معاینه می نماید و تشخیص می دهد که مشکل عفونت گوش است یا چیزی دیگر. اگر پرده گوش قرمز و باد نموده باشد احتمال ابتلا به عفونت زیاد است. در بیشتر موارد عفونت بعد از چند هفته بهبود می یابد اما گاهی می تواند به شنوایی کودک آسیب هایی دائمی وارد کند. پس به محض اینکه به این بیماری مشکوک شدید کودک را نزد پزشک ببرید تا تشخیص دهد آیا به درمان احتیاجی هست یا خیر.

اگر دکتر تشخیص داد مسئله مهمی نیست و کودک احتیاجی به درمان پزشکی ندارد، می توانید با روش هایی خانگی درد او را کم کنید.

درمان خانگی

1- از کمپرس گرم بهره ببرید

قرار دادن پارچه ای گرم و مرطوب روی گوش کودک می تواند درد او را کم کند. این گرما نه تنها درد کودک را تخفیف می دهد بلکه ممکن است از تکثیر عامل بیماری زا هم جلوگیری کند.

 • یک پارچه تمیز را در آب ولرم فرو ببرید. آب اضافی آن را با فشار دادن پارچه خارج کنید. سپس آن را برای 5 دقیقه بر روی گوش کودک قرار دهید. 10 دقیقه صبر کنید و سپس دوباره این کار را تکرار کنید.
 • یک روش دیگر آن است که یک فنجان نمک را بر روی گاز یا در ماکرویو گرم کنید، آن را در یک پارچه بپیچانید و گره بزنید به طوری که نمک اصلا از درون پارچه بیرون نریزد. پارچه حاوی نمک را برای 10 دقیقه روی گوش کودک بگذارید. از این درمان هر اندازه که احتیاج بود بهره ببرید.

احتیاط! همواره قبل از قرار دادن کمپرس گرم روی بدن کودک ابتدا گرمای آن را چک کنید تا پوست کودک تان را نسوزانید.

2- کمپرس سرد را امتحان کنید

درست مانند کمپرس گرم، می توانید درد ناشی از عفونت گوش را با استفاده از کمپرس سرد از بین ببرید. سرما باعث بی حس شدن عصب های گوش می گردد و باعث می گردد درد کودک برای مدتی کاهش یابد.

 • یک پارچه تمیز را در آب سرد فرو ببرید تا خوب خیس گردد. سپس پارچه را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج گردد.
 • پارچه را بر روی گوش نوزاد قرار دهید.
 • پارچه را برای 20 دقیقه بر روی گوشش قرار دهید و سپس آن را بردارید.
 • از این درمان تا هر زمان که احتیاج بود بهره ببرید.

احتیاط! هیچ وقت قطعات یخ را مستقیما بر روی پوست نوزاد قرار ندهید چرا که موجب سرمازدگی پوست می گردد.

3- شیر مادر

شیر مادر حاوی ترکیبات گوناگونی است که با بیماری ها مبارزه می نمایند و عفونت گوش هم یکی از این بیماری ها است. بچه های که با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر در معرض ابتلا به بیماری های ویروسی و باکتریایی هستند. شیر مادر، بعلاوه، فرایند درمان بیماری های عفونی را سرعت می بخشد.

 • اگر می توانید تا زمان احتیاج بچه به او شیر مادر بدهید.
 • علاوه بر تغذیه با شیر مادر می توانید چند قطره از شیر مادر را درون گوش عفونی بریزید و هر چند ساعت یک بار این درمان را تکرار کنید تا درد کودک کم گردد.

4- روغن سیر

سیر حاوی ترکیبات ضد التهابی و ضدعفونی نماینده است و برای درمان عفونت گوش کودک موثر خواهد بود.

 • 2 حبه سیر را له کنید
 • اجازه دهید برای 30 دقیقه در 1 قاشق غذا خوری روغن زیتون یا کنجد گرم بمانند
 • روغن را از صافی رد کنید
 • با استفاده از یک قطره چکان یک قطره در هر گوش کودک بریزید
 • از این درمان 2 بار در روز بهره ببرید

5- روغن زیتون

اگر عفونت گوش کودک تان در حدی نیست که به پرده گوش آسیب زده باشد یا موادی از گوش او ترشح نمایند، آن وقت است که می توانید از این درمان بهره ببرید.

روغن زیتون کانال گوش را چرب و روان می نماید و چربی و واکس تجمع یافته در آن را نرم می نماید. گاهی عفونت گوش ناشی از رشد باکتری ها یا قارچ هایی است که در واکس چسبیده به کانال گوش تکثیر می شوند و موجب بسته شدن گوش می شوند. در این موارد روغن زیتون می تواند مشکل را از بین ببرید و گوش را باز کند.

 • اندازهی روغن زیتون را کمی داغ کنید.
 • چند قطره از آن را درون گوش کودک بریزید.
 • شاید بد نباشد اندازهی پنبه درون گوش کودک بگذارید تا روغن از درون آن نریزد.

احتیاط! مطمئن شوید دمای روغن زیتون از درجه حرارت بدن بالاتر نیست تا پرده گوش کودک نسوزد.

6- کودک را از معرض دود سیگار دور نگه دارید

بودن در معرض دود سیگار یکی از دلایل ابتلای بچه ها به عفونت گوش است. دود سیگار موجب التهاب شیپور استاش می گردد و موجب گرفتگی و ورم آن خواهد شد.

سعی کنید سیگار را ترک کنید تا هم سلامت کودک تان را به خطر نیاندازید و هم سلامت خودتان. در معرض دود قرار گرفتن کودک باعث می گردد مکررتر از دیگر بچه ها به عفونت گوش مبتلا گردد.

7- واکسن های کودک را سر وقت و به موقع بزنید

به موقع زدن تمام واکسن هایی که کودک به آنها احتیاج دارد باعث جلوگیری از ابتلای او به عفونت گوش می گردد. با دکتر کودک راجع به زدن واکسن ذات الریه و مننژیت صحبت کنید و از او بخواهید در خصوص واکنس های ضروری کودک شما را به روز نگه دارد.

8- حالت خوابیدن کودک را چک کنید

حالت خوابیدن کودک تان می تواند درد گوش را کاهش یا افزایش دهد. برای مثال دراز کشیدن صاف ممکن است گاهی احساس فشار در گوش میانی را بیشتر کند. از این روی زمانی که کودک از عفونت گوش میانی رنج می برد باید مطمئن شوید که حالت خوابیدن او درست است. سر کودک را کمی بالا ببرید تا سینوس های او خالی بمانند و مایع درون آنها به سمت گلو سرازیر گردد. بالشت ها را مستقیما زیر سر کودک قرار ندهید، به جای آن یک یا دو بالشت را زیر تشک او بگذارید.

9- درمان با ماساژ (کایروپراکتیک)

یکی دیگر از روش های موثر برای کم کردن درد در گوش میانی کودک کایروپراکتیک است. اعصاب قسمت بالایی گردن بر روی سلامت و عملکرد گوش داخلی و بافت های اطراف آن تاثیر می گذارند. در بعضی بچه ها ناهمترازی ستون فقرات می تواند موجب اختلال در کنترل عصبی مناسب و تنظیم اعصاب گردد. همین آنها را به ابتلا به عفونت ها مستعدتر می نماید. در این مواقع دیدار با یک پزشک کاریوپراکتیک می تواند یاری بسیاری کند. آنها به درستی ناحیه ناهمتراز ستون فقرات را پیدا می نمایند و با فشاری نرم باعث عملکرد نرمال تر سیستم عصبی می شوند.

منبع: فوت و فن / top10homeremedies.com
انتشار: 21 مرداد 1401 بروزرسانی: 21 مرداد 1401 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1843

به "عفونت گوش میانی بچه ها: علل و درمان های خانگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عفونت گوش میانی بچه ها: علل و درمان های خانگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید