فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها

به گزارش دنیای راه راه، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه فضای مجازی، در هفته ای که گذشت، دونالد ترامپ در حالی که هنوز به ظاهر سکاندار قدرت بزرگترین اقتصاد جهان و کلیددار بزرگترین زرادخانه سلاح های هسته ای در جهان است، به شکل تحقیرآمیزی از تمام شبکه های اجتماعی که در آن عضو بود، حذف شد.

فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها

ماجرا زمانی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم این شبکه های اجتماعی و به ویژه توئیتر طی چند سال گذشته اصلی ترین ابزار تبلیغاتی و اطلاع رسانی ترامپ در پیشبرد سیاست های او بوده است، تا آنجا که با رواج مبادله پیام های سیاسی و دیپلماتیک بین سیاستمداران در این پلتفرم، دیپلماسی توئیتری اصطلاحی بود که در دوران قدرت او رواج گسترده یافت.

ترامپ بیش از هر سیاستمدار دیگری، به صورت مستقیم با گروه طرفداران خود از طریق شبکه های اجتماعی در ارتباط بود و توئیتر در کنار شبکه خبری فاکس نیوز، دو ابزار اصلی ترامپ در تأثیرگذاری بر توده مخاطب آمریکایی و توسعه پروپاگاندای او بوده است.

توجه به نقش رسانه و پلتفرم های فضای مجازی در توفیقِ چند ساله ترامپ در نبرد قدرت، و استیصال امروز او پس از اخراج از این شبکه ها، اهمیت پلتفرم های اجتماعی و رسانه را در معادلات قدرت را نشان می دهد. گویی داریم به روزگاری پای می گذاریم که توانمندی پلتفرم ها در کنترل جریان اطلاعات و شکل دهی افکار و علایق عمومی، پلتفرم ها را صاحب نوعی برتری و سلطه کرده است که پیش از این نظیری نداشته است.

پلتفرم ها، جریان اطلاعات و ادراک ما

انسان در تلاشی مستمر برای دریافت اطلاعات از جهان پیرامون و سپس تحلیل اطلاعات، کشف واقعیات و فهم تحولات است. طی این فرآیند ادراک ما از جهان واقع شکل می گیرد. این ادراکات همان تصاویر ذهنی آمیخته به احساسات درونی ما درباره موجودات و مفاهیم مختلف هستند.

تمام تصمیم گیری های ما در زندگی روزمره، از جمله اینکه کدام محصولات را می پسندیم و استفاده می کنیم، اینکه کدام لباس را برای خود برازنده می دانیم و یا اینکه به کدام شخص یا گروه خبری در دریافت اخبار اعتماد می کنیم، اینکه به کدام حزب سیاسی و سیاستمدار رأی می دهیم، همه برآمده از ادراکات و تصاویر ما هستند.

در شکل گیری این ادراکات دو عامل اطلاعات و نیز فرآیندهای شناختی که ما از آن برای تحلیل و درک اطلاعات استفاده می کنیم، نقش محوری دارند و ما نیز در دسترسی به اطلاعات و هم در تحلیل اطلاعات با محدودیت روبه رو هستیم.

در مقایسه با سال ده سال پیش، ما دو برابر بیشتر وقت خود را به صورت آنلاین می گذرانیم. عادت های سنتی ما در دریافت اخبار و اطلاعات تغییر کرده است. مردم به طور فزآینده ای به گروه های مجازی، دوستان و اعضای خانواده اعتماد می کنند تا آنها را در زیست بوم اطلاعات راهنمایی کنند. تاییدها و توصیه های اجتماعی، به جای خبرنگاران و رسانه های سنتی، راهنماییگر ما در خوانش اخبار شده است.

به این ترتیب فضای مجازی و خصوصاً شبکه های اجتماعی نقش اصلی در شکل دهی ادراک ما یافته اند.

ابزارهای قدرت پلتفرم ها

قدرتمندترین ابزار پلتفرم ها، ایجاد اولویت در دسترسی کاربران به اطلاعات است.

پلتفرم ها با کنترل اطلاعاتی که شما برای تحلیل و تصمیم گیری نیاز دارید، عملاً نقش اساسی در شکل گیری ادراک افراد از واقعیت ها دارند. به عنوان مثال تحلیل داده های مربوط به 80 میلیون کلیدواژه در موتور جستجوی گوگل نشان می دهد که به طور متوسط نزدیک به 30 درصد از کاربران در جستجوهای خود، اولین گزینه را انتخاب می کنند و وقتی به رتبه دهم جستجو می رسیم، کمتر از 3 درصد کاربران گزینه های قرار گرفته در این رتبه را مشاهده می کنند.

بی دلیل نیست که شرکت های تجاری، کسب وکارهای آنلاین و بنگاه های خبری هزینه های هنگفت و انرژی زیادی برای ارتقای رتبه خود در موتورهای جستجو صرف می کنند. بعضاً یک جابه جایی ساده در رتبه جستجو و در یک کلیدواژه حساس، تغییرات محسوسی در درآمد شرکت ها ایجاد می کند.

در شبکه های اجتماعی هم شرایط مشابه است. آنچه که کاربر در صفحه خود (تایم لاین) می بیند دستچین شده توسط الگوریتم های گزینش و چیدمان پیام ها در شبکه های اجتماعی است.

اولویت این الگوریتم ها ارائه تصویری از واقعیت و برآیند نظرات کاربر نیست بلکه هدف این است که کاربران بیشترین زمان را با رضایت در این شبکه ها صرف کنند.

این هدف تنها در صورتی محقق می گردد که کاربران بیشتر از نظرات غیر همسو و چالشی، با نظرات همسو و موافق در تایم لاین رو به رو شوند.

لذا شبکه های اجتماعی به کمک الگوریتم های گزینش محتوای خود به مثابه یک حباب صافی کننده عمل کرده و تصویری اغراق یافته از نظرات همسو و مورد پسندِ شما روی مطالب در تایم لاین به شما ارائه می دهند.

این شرایط جهان بینی فعلی ما را تقویت می کند و به ما اجازه می دهد در اتاقهای پژواک خود ایمن، محصور و بی خبر به سر ببریم. اتاقهای پژواک بسیار جذاب هستند. آنها فضایی امن برای به اشتراک گذاشتن باورها و جهان بینی ها با دیگران بدون ترس از وجود مخالفت و مقابله فراهم می کنند.

دولت ها یا بازیگران غیر دولتی هم با علم به نقش مؤثر فضای مجازی در شکل دهی و تأثیر بر افکار و ادراکات مردم، برای دستیابی به مقاصد مطلوب، نتیجه استراتژیک و یا منافع ژئوپلیتیکی دست به مجموعه اقدامات و عملیاتی می زنند که امروزه به عنوان عملیات تأثیر (در برخی متون عملیات نفوذ یا عملیات اثرگذاری هم ترجمه شده است) شناخته می گردد.

این عملیات می تواند ترکیبی از روش ها را مانند تولید و انتشار خبرهای دروغین یا سو اطلاعات، ایجاد شبکه ها یا حساب های کاربری جعلی ( به عنوان تقویت کننده های کاذب) با هدف دستکاری در افکار عمومی استفاده کند.

از طرفی دیگر، گسترش اقسام اطلاعات نادرست، چه آنها که به صورت عمدی و در قالب عملیات اطلاعات منتشر می گردد و چه آنها که بدون غرض و صرفاً از روی ناآگاهی انتشار داده می شوند، به معضلی نگران کننده در فضای مجازی و پلتفرم های اجتماعی تبدیل شده است.

شواهد متعدد از عملیات تأثیر در شبکه های اجتماعی

در گزارش مفصلی که به زودی از کارگروه علوم شناختی گروه مطالعات بنیادین پژوهشگاه فضای مجازی منتشر خواهد شد، ابعاد مختلف اطلاعاتی و شناختی عملیات تأثیر و سو اطلاعات، نمونه های شناخته شده عملیات تأثیر در سطح جهان، تاکتیک های مورد استفاده در عملیات تأثیر و شواهد عملیات تأثیر در فضای مجازی ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

با وجود شواهد متعدد از عملیات تأثیر، گسترش سو اطلاعات، شکل گیری اتاقهای پژواک، قطبیدگی فضای فکری، ظهور گروه های افراطی، و همچنین نتایج پژوهش ها درباره برخی از اثرات منفی شبکه های اجتماعی بر کارکردهای روانشناختی، سکانداران این پلتفرم ها اقدامات معناداری در کاهش اثرات مخرب این پدیده ها انجام نداده اند.

علت ساده است. این پلتفرم های به عنوان کسب وکارهای مالی غالباً دنباله روی مدل های تجاری هستند و تا زمانی که چرخه پول زایی در این کسب وکارها فعال است و از جانب مسائلی که ذکر شد خطری درآمد مالی امروز یا چشم انداز درآمدزایی فردا را تهدید نمی کند، دلیلی وجود ندارد که سکانداران این کسب وکارها به فکر صرف هزینه و زمان برای اصلاح این مسائل باشند.

البته هر از چند گاهی، افزایش دغدغه های اجتماعی و فشار مطالبات عمومی منجر به اقداماتی مقطعی یا کم اثر شده از سوی پلتفرم ها شده ولی این اقدامات هیچگاه به صورت اساسی در جهت رفع مسائل ذکر شده مؤثر نبوده است.

فارغ از قدرت مهار نشده پلتفرم ها در کنترل جریان اطلاعاتی به صورت ایجاد اولویت، توصیه تبلیغ و حتی حذف اطلاعات، وجهه دیگری از سلطه پلتفرم ها نیازمند توجه است. دسترسی بی بدیل این پلتفرم ها به داده های شخصی و اجتماعی کاربران، در کنار فناوری پیشرو محاسباتی در ذخیره و تحلیل داده ها در این شرکت ها، جنبه ای دیگر از قدرت این پلتفرم ها را در اشراف و برتری اطلاعاتی ایجاد کرده است.

اشراف اطلاعاتی غول های جهانی فناوری بر کاربران

در این میان، ارائه سبدی از محصولات و خدمات متنوع به کاربران، به سیستم اطلاعاتی این پلتفرم ها تنوع و جامعیت بخشیده است.

به عنوان مثال اشراف اطلاعاتی گوگل بر کاربران خود منحصر به اطلاعات موتور جستجو نیست. این اشراف اطلاعاتی از تجمیع اطلاعات حاصل از خدمات مختلف این کمپانی به دست آمده است که شامل مواردی چون اطلاعات سلایق تجاری کاربران به دست آمده از سیستم های آگهی تبلیغاتی، اطلاعات جغرافیایی و رفت وآمد کاربران از سرویس های نقشه و جهت یابی، اطلاعات زبانهای مختلف برآمده از خدمات ترجمه، اطلاعات روندهای علمی و فعالان آکادمیک در سیستم جستجوی مجلات و پژوهش ها، اطلاعات مربوط به محتوای ویدئویی در دسترس در یوتیوب، اطلاعات قابل استحصال از سیستم عامل اندروید می گردد.

مزیت پلتفرم ها و غول های زیست بوم اطلاعاتی در توسعه فناوری های جدید و تولید محصولات با کیفیت به دلیل توانمندی مالی و فنی، سودآوری بالای مالی و اشتغال زایی انکار ناپذیر است.

با این حال ابعاد فزاینده سلطه و برتری این پلتفرم ها، منشأ نگرانی های متعدد شده است.

در آخرین مورد، در ماه آبان امسال، کنگره ایالات متحده، نتایجی تفحصی 16 ماهه را از چهار غول اصلی فناوری اطلاعات، گوگل، اپل، فیسبوک و آمازون، که در مجموع ارزشی بیش از 5 تریلیون دلار دارند منتشر کرد.

این گزارش 500 صفحه ای مدعی شده است که این چهار شرکت در عرض دو دهه گذشته از استارت آپ هایی کوچک به چنین غول های انحصارگری تبدیل شده اند.

این گزارش با انجام مصاحبه های متعدد با رقبای خرد این کمپانی ها، قدرت افسار گسیخته و توانایی انحصارگری این کمپانی ها را مغایر با قانون ضد انحصار دانسته است. این قانون از شرایط لازم برای فضای سالم رقابتی به منظور حفظ حقوق شهروندان در برابر کسب وکارها است.

این گزارش در نهایت خواستار به روز رسانی قانون ضد انحصار شده و به تفکیک ساختاری این 4 کمپانی به مجموعه ای از شرکت های کوچک تر و بازطراحی ساختار این شرکت ها، پیشنهاد داده است.

البته جوابیه آمازون به این گزارش کنگره نیز نکته جالبی در بر دارد. آمازون مدعی شده که ایجاد تغییرات ساختاری در این شرکت منجر به آسیب رساندن به میلیون ها کسب وکار کوچک آنلاین که در بستر این پلتفرم کسب درآمد می کنند خواهد شد.

این نشان می دهد با رشد روز افزون، روزبه روز وابستگی کاربران به این پلتفرم ها بیشتر خواهد شد و اقدامات مقابله ای برای کاهش سلطه و انحصار این پلتفرم ها سخت تر خواهد شد.

در نهایت به نظر می رسد که با نظر به اهمیت کاربردی پلتفرم های اطلاعاتی در زندگی روزمره مردم از یک سو و تهدیدات ناشی از سلطه روزافزون پلتفرم ها از سوی دیگر، بررسی نقش پلتفرم ها در آینده بشر و تصمیمات قابل اتخاذ در مهار سلطه پلتفرم ها امری ضروری و نیازمند مطالعه و پژوهش های تکمیلی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 بهمن 1399 بروزرسانی: 28 بهمن 1399 گردآورنده: donyayerahrah.ir شناسه مطلب: 1162

به "فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراز و فرود ترامپ در روزگار سلطه پلتفرم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید